Lionel Messi argentinský fotbalista

Lionel Andrés Messi (narozený 24. června 1987), také známý jako Leo Messi, je argentinský profesionální fotbalista, který hraje jako útočník a je kapitánem klubu Major League Soccer Inter Miami a argentinského národního týmu. Messi, považovaný za jednoho z největších hráčů všech dob, získal rekordních sedm ocenění Ballon d'Or a rekordních šest evropských zlatých bot a v roce 2020 byl jmenován do Ballon d'Or Dream Team. Až do svého odchodu z klubu v roce 2021 strávil celou svou profesionální kariéru v Barceloně, kde vyhrál klubových rekordních 34 trofejí, včetně deseti titulů La Ligy, sedmi titulů Copa del Rey a čtyřikrát Ligy mistrů UEFA. Se svou zemí vyhrál v roce 2021 Copa América a v roce 2022 mistrovství světa ve fotbale. Messi, plodný střelec a kreativní tvůrce hry, drží rekordy v počtu gólů v La Lize (474), nejvíce hattricků v La Lize (36) a Lize mistrů UEFA (osm) a nejvíce asistencí v La Lize (192) a Copa América (17). Má také nejvíce mezinárodních gólů od muže z Jižní Ameriky (104). Messi vstřelil přes 800 gólů v seniorské kariéře za klub a zemi a má nejvíce gólů hráčem za jediný klub (672).

Lionel Andrés Messi

Messi přesídlil do Španělska z Argentiny ve věku 13 let, aby se připojil k Barceloně, za kterou debutoval v soutěži ve věku 17 let v říjnu 2004. Během následujících tří let se etabloval jako nedílný hráč klubu a ve své první nepřerušené sezóně v roce 2008 – 09 pomohl Barceloně dosáhnout prvního trojnásobku ve španělském fotbale; ten rok, ve věku 22, Messi vyhrál svůj první Ballon d'Or. Následovaly tři úspěšné sezóny, kdy Messi vyhrál čtyři po sobě jdoucí Zlaté míče, čímž se stal prvním hráčem, který tuto cenu vyhrál čtyřikrát. Během sezóny 2011–12 vytvořil rekordy La Ligy a Evropy v počtu vstřelených gólů v jedné sezóně a zároveň se etabloval jako nejlepší střelec Barcelony všech dob. Následující dvě sezóny skončil Messi druhý ve Zlatém míči za Cristianem Ronaldem (jeho vnímaným rivalem v kariéře). předtím, než znovu získal svou nejlepší formu během kampaně 2014–15, stal se nejlepším střelcem všech dob v La Lize a dovedl Barcelonu k historickému druhému treble, po kterém mu byl v roce 2015 udělen pátý Zlatý míč. Messi se ujal kapitána Barcelony v roce 2018 a získal rekordní šestý Zlatý míč v roce 2019. Po vypršení smlouvy se v srpnu 2021 upsal francouzskému klubu Paris Saint-Germain, v klubu strávil dvě sezóny a dvakrát vyhrál Ligue 1. Messi se připojil k americkému klubu Inter Miami v červenci 2023, v srpnu téhož roku vyhrál Ligový pohár. podepsal s francouzským klubem Paris Saint-Germain v srpnu 2021, strávil v klubu dvě sezóny a dvakrát vyhrál Ligue 1. Messi se připojil k americkému klubu Inter Miami v červenci 2023, v srpnu téhož roku vyhrál Ligový pohár. podepsal s francouzským klubem Paris Saint-Germain v srpnu 2021, strávil v klubu dvě sezóny a dvakrát vyhrál Ligue 1. Messi se připojil k americkému klubu Inter Miami v červenci 2023, v srpnu téhož roku vyhrál Ligový pohár.

Argentinský reprezentant Messi je nejlepším střelcem všech dob v zemi a také drží národní rekord v počtu vystoupení. Na mládežnické úrovni vyhrál v roce 2005 Mistrovství světa mládeže FIFA, turnaj dokončil se Zlatým míčem a Zlatou botou a zlatou olympijskou medaili na Letních olympijských hrách 2008. Jeho styl hry jako drobný levonohý driblér vyvolal srovnání s jeho krajanem Diegem Maradonou, který Messiho označil za svého nástupce. Po svém seniorském debutu v srpnu 2005 se Messi stal nejmladším Argentincem, který hrál a skóroval na Světovém poháru FIFA (2006) a v roce 2007 se dostal do finále Copa América, kde byl jmenován mladým hráčem turnaje. Jako kapitán mužstva od srpna 2011 dovedl Argentinu do tří po sobě jdoucích finále: Mistrovství světa ve fotbale 2014, za které získal Zlatý míč, Copa América 2015, vyhrál Zlatý míč a v roce 2016 Copa América. Poté, co v roce 2016 oznámil svůj mezinárodní odchod do důchodu, své rozhodnutí změnil a dovedl svou zemi ke kvalifikaci na Mistrovství světa ve fotbale 2018, třetí místo na Copa América 2019 a vítězství na Copa América 2021, přičemž vyhrál Zlatý míč a Zlatá bota pro ty druhé. Za tento úspěch Messi obdržel rekordně prodloužený sedmý Zlatý míč v roce 2021. V roce 2022 dovedl Argentinu k vítězství na mistrovství světa ve fotbale 2022, kde získal rekordní druhý Zlatý míč, vstřelil sedm gólů včetně dvou ve finále, a překonal rekord v počtu odehraných zápasů na mistrovství světa (26). třetí místo na Copa América 2019 a vítězství v Copa América 2021, přičemž za druhý jmenovaný vyhrál Zlatý míč a Zlatou kopačku. Za tento úspěch Messi obdržel rekordně prodloužený sedmý Zlatý míč v roce 2021. V roce 2022 dovedl Argentinu k vítězství na mistrovství světa ve fotbale 2022, kde získal rekordní druhý Zlatý míč, vstřelil sedm gólů včetně dvou ve finále, a překonal rekord v počtu odehraných zápasů na mistrovství světa (26). třetí místo na Copa América 2019 a vítězství v Copa América 2021, přičemž za druhý jmenovaný vyhrál Zlatý míč a Zlatou kopačku. Za tento úspěch Messi obdržel rekordně prodloužený sedmý Zlatý míč v roce 2021. V roce 2022 dovedl Argentinu k vítězství na mistrovství světa ve fotbale 2022, kde získal rekordní druhý Zlatý míč, vstřelil sedm gólů včetně dvou ve finále, a překonal rekord v počtu odehraných zápasů na mistrovství světa (26).

Messi podporuje společnost zabývající se sportovním oblečením Adidas od roku 2006. Podle France Football byl v letech 2009 až 2014 pět let ze šesti nejlépe vydělávajícím fotbalistou světa a v letech 2019 a 2022 byl Forbesem hodnocen jako nejlépe vydělávající sportovec světa. Messi v letech 2011, 2012 a 2023 patřil mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě podle Time. V letech 2020 a 2023 byl vyhlášen světovým sportovcem roku Laureus, přičemž Messi byl prvním sportovcem týmového sportu, který toto ocenění získal. V roce 2020 se Messi stal druhým fotbalistou a druhým týmovým sportovcem, který v kariéře překonal 1 miliardu dolarů.

Raný život

Lionel Andrés Messi se narodil 24. června 1987 v Rosario, Santa Fe, jako třetí ze čtyř dětí Jorge Messiho, manažera ocelárny, a jeho manželky Celie Cuccittini, která pracovala v dílně na výrobu magnetů. Z otcovy strany je italského a španělského původu, pravnuk přistěhovalců z Marche a Katalánska, z matčiny strany je především italského původu. "Leo", vyrůstající v pevné rodině milující fotbal, si od raného věku vyvinul vášeň pro tento sport, neustále hrál se svými staršími bratry Rodrigem a Matíasem a svými bratranci Maximilianem a Emanuelem Biancucchi, oba se stali profesionálními fotbalisty. Ve věku čtyř let se připojil k místnímu klubu Grandoli, kde ho trénoval jeho otec, i když jeho nejranější vliv jako hráče pocházel od babičky z matčiny strany, Celia, která ho doprovázela na tréninky a zápasy. Velmi ho zasáhla její smrt, krátce před svými jedenáctými narozeninami; od té doby jako oddaný katolík slaví své cíle tím, že vzhlíží vzhůru a ukazuje k nebi na poctu své babičce.

Messi, celoživotní podporovatel Newell's Old Boys, vstoupil do klubu Rosario, když mu bylo šest let. Během šesti let, kdy hrál za Newell's, vstřelil téměř 500 gólů jako člen "The Machine of '87", téměř nepřekonatelné mládežnické skupiny pojmenované podle roku jejich narození, a pravidelně bavil davy předváděním míčových triků během poločasu. -čas domácích zápasů prvního týmu. Jeho budoucnost jako profesionálního hráče však byla ohrožena, když mu v 10 letech diagnostikovali nedostatek růstového hormonu. Protože zdravotní pojištění jeho otce pokrývalo pouze dva roky léčby růstovým hormonem, která stála nejméně 1000 dolarů měsíčně, souhlasil Newell s přispěním, ale později svůj slib porušil. Vyhledal ho klub z Buenos Aires River Plate, jehož tvůrce hry, Pablo Aimar, zbožňoval,

Jelikož rodina Messiho měla příbuzné v Katalánsku, snažili se v září 2000 uspořádat soud s Barcelonou. Ředitel prvního týmu Charly Rexach ho okamžitě chtěl podepsat, ale představenstvo váhalo; v té době bylo pro evropské kluby velmi neobvyklé podepisovat zahraniční hráče v tak mladém věku. Dne 14. prosince bylo vydáno ultimátum pro Barcelonu, aby prokázala svůj závazek, a Rexach bez dalšího papíru nabídl smlouvu na papírovém ubrousku. V únoru 2001 se rodina přestěhovala do Barcelony, kde se přestěhovala do bytu poblíž klubového stadionu Camp Nou. Během svého prvního roku ve Španělsku Messi zřídka hrál s Infantileskvůli konfliktu převodu s Newell's; jako cizinec mohl být nasazen pouze v přátelských zápasech a katalánské lize. Bez fotbalu se snažil začlenit do týmu; již od přírody rezervovaný, byl tak tichý, že jeho spoluhráči zpočátku věřili, že je němý. Doma trpěl steskem po domově poté, co se jeho matka se svými bratry a malou sestrou Marií Sol přestěhovala zpět do Rosaria, zatímco on zůstal se svým otcem v Barceloně.

Po roce v barcelonské mládežnické akademii La Masia byl Messi v únoru 2002 konečně zapsán do Španělské fotbalové federace. Nyní hraje všechny soutěže a spřátelil se se svými spoluhráči, mezi nimiž byli Cesc Fàbregas a Gerard Piqué. Po ukončení léčby růstovým hormonem ve věku 14 let se Messi stal nedílnou součástí týmu "Baby Dream Team", nejlepšího týmu mládeže v Barceloně. Během své první kompletní sezóny, v letech 2002-03, byl nejlepším střelcem s 36 góly ve 30 zápasech za Cadetes A, kteří vyhráli bezprecedentní trojnásobek ligy a španělského i katalánského poháru. Finále Copa Catalunya, vítězství 4:1 nad Espanyolem, se stalo v klubové tradici známé jako partido de la mascara, finále masky. Týden poté, co utrpěl zlomeninu lícní kosti během ligového zápasu, bylo Messimu povoleno nastoupit do hry pod podmínkou, že bude nosit plastový chránič; brzy mu překážela maska, sundal si ji a během 10 minut před svým vystřídáním vstřelil dva góly. Na konci sezóny dostal nabídku do Arsenalu, svou první ze zahraničního klubu, ale zatímco Fàbregas a Piqué brzy odešli do Anglie, rozhodl se zůstat v Barceloně.

Barcelona

2003-05: Vzestup do prvního týmu

Během sezóny 2003-04, své čtvrté s Barcelonou, Messi rychle postupoval v klubových řadách a debutoval pro rekordních pět týmů v jediné kampani. Poté, co byl jmenován hráčem turnaje ve čtyřech mezinárodních předsezónních soutěžích s Juveniles B, odehrál pouze jeden oficiální zápas s týmem, než postoupil do Juveniles .A, kde v 11 ligových zápasech vstřelil 18 gólů. Messi byl tehdy jedním z několika mladých hráčů povolaných k posílení vyčerpaného prvního týmu během reprezentační přestávky. V 16 letech, čtyřech měsících a 23 dnech debutoval v prvním týmu, když nastoupil v 75. minutě během přátelského utkání proti José Mourinho's Portu 16. listopadu 2003. Jeho výkon, kdy si vytvořil dvě šance a střelu na branku, zapůsobil na technický personál a následně začal denně trénovat s rezervou klubu, Barcelonou B, a také týdně s prvním týmem. Po svém prvním tréninku se starším týmem řekl nový hvězdný hráč Barçy Ronaldinho svým spoluhráčům, že věří, že se z 16letého hráče stane ještě lepší hráč než on sám. Ronaldinho se brzy spřátelil s Messim, kterému říkal „bratříčku,

Aby Messi získal další zápasové zkušenosti, připojil se kromě Juveniles k Barceloně CA, hraje svůj první zápas za třetí tým 29. listopadu. Pomohl je zachránit ze sestupové zóny Tercera División, když vstřelil pět gólů v 10 zápasech, včetně hattricku za osm minut během zápasu Španělského poháru, když byl muž označen Sergio Ramosem ze Sevilly. Jeho pokrok se odrazil v jeho první profesionální smlouvě, podepsané 4. února 2004, která trvala do roku 2012 a obsahovala počáteční výkupní klauzuli ve výši 30 milionů EUR. O měsíc později, 6. března, debutoval za Barcelonu B v Segunda División B a jeho výkupní klauzule se automaticky zvýšila na 80 milionů eur. V té sezóně odehrál pět zápasů s B týmem, ale nebodoval. Fyzicky byl slabší než jeho soupeři, kteří byli často mnohem starší a vyšší, a v tréninku pracoval na zvýšení svalové hmoty a celkové síly, aby dokázal setřást obránce. Ke konci sezóny se vrátil do obou mládežnických týmů a pomohlDorostenky B vyhrávají ligu. Kampaň zakončil tím, že skóroval za čtyři ze svých pěti týmů s celkovým počtem 36 gólů ve všech oficiálních soutěžích.

Během sezóny 2004-05 byl Messi zaručeným startérem pro B tým, během kampaně odehrál 17 zápasů a skóroval při šesti příležitostech. Od svého debutu v listopadu minulého roku nebyl znovu povolán do prvního týmu, ale v říjnu 2004 požádali starší hráči manažera Franka Rijkaarda, aby ho povýšil. Vzhledem k tomu, že Ronaldinho již hrál na levém křídle, Rijkaard přesunul Messiho z jeho obvyklé pozice na pravé křídlo, i když zpočátku proti hráčově přání, což mu umožnilo seknout do středu hřiště a střílet svou dominantní levou nohou. Messi debutoval v lize během dalšího zápasu 16. října proti Espanyolu, který nastoupil v 82. minutě. Ve svých 17 letech, třech měsících a 22 dnech byl v té době nejmladším hráčem, který reprezentoval Barcelonu v oficiální soutěži. Jako náhradní hráč, v té sezoně odehrál za první tým pouhých 77 minut v devíti zápasech, včetně debutu v Lize mistrů UEFA proti Šachtaru Doněck. Svůj první seniorský gól vstřelil 1. května 2005 proti Albacetemu za asistenci Ronaldinha a stal se v té době nejmladším střelcem klubu. Barcelona ve své druhé sezóně pod Rijkaardem vyhrála ligu poprvé po šesti letech.

2005-08: Sestavení základní jedenáctky

24. června 2005, v den svých 18. narozenin, Messi podepsal svou první smlouvu jako hráč týmu nadřízeného. Díky tomu se stal hráčem Barcelony až do roku 2010, o dva roky méně než jeho předchozí smlouva, ale jeho výkupní klauzule se zvýšila na 150 milionů eur. Jeho průlom přišel o dva měsíce později, 24. srpna, během soutěže Joan Gamper trophy, barcelonské předsezónní soutěže. Jako předkrm poprvé předvedl skvěle přijatý výkon proti Juventusu Fabia Capella a na Camp Nou sklidil ovace. Zatímco Capello požádal o zapůjčení Messiho, přišla nabídka na jeho koupi od Interu Milán, který byl ochotný zaplatit jeho výkupní klauzuli a ztrojnásobit jeho mzdy. Podle tehdejšího prezidenta Joana Laporty to byl jediný případ, kdy klub čelil reálnému riziku ztráty Messiho, ale nakonec se rozhodl zůstat. Dne 16. září

Kvůli problémům týkajícím se jeho právního postavení ve Španělské fotbalové federaci Messi zmeškal začátek La Ligy, ale 26. září získal španělské občanství a stal se způsobilým hrát. V dresu s číslem 19 se postupně prosadil jako pravé křídlo první volby a vytvořil útočné trio s Ronaldinhem a útočníkem Samuelem Eto'em. V hlavních zápasech byl v základní sestavě jako jeho první klasickoproti soupeři Realu Madrid 19. listopadu, stejně jako jejich venkovní vítězství nad Chelsea v posledním 16. kole Ligy mistrů, kde odehrál svůj dosud nejlepší zápas. Poté, co vstřelil 8 gólů ve 25 zápasech, včetně svého prvního v Lize mistrů, jeho sezóna skončila předčasně během odvety proti Chelsea 7. března 2006, kdy si natrhl stehenní šlachu. Messi pracoval na obnovení kondice včas pro finále Ligy mistrů, ale v den finále, 17. května, mu bylo řečeno, že není dostatečně fit, aby mohl hrát. Byl tak zklamaný, že v Paříži neslavil jejich vítězství nad Arsenalem, čehož později litoval.

Zatímco Barcelona začala pozvolna upadat, 19letý Messi se během kampaně 2006-07 etabloval jako jeden z nejlepších hráčů na světě. Již jako idol culés , příznivců klubu, vstřelil 17 gólů ve 36 zápasech napříč všemi soutěžemi. Nadále ho však sužovala velká zranění; zlomenina metatarzu, kterou utrpěl 12. listopadu 2006, ho vyřadila z činnosti na tři měsíce. Uzdravil se včas v posledním 16. kole Ligy mistrů proti Liverpoolu, ale byl fakticky vyloučen ze hry; Barcelona, ​​úřadující šampioni, byla mimo soutěž. V lize se jeho gólový přínos ke konci sezóny zvýšil; 11 z jeho 14 gólů vzešlo z posledních 13 zápasů. Dne 10. března 2007 vstřelil svůj první hattrick v klasice, prvním hráčem za posledních 12 let, který vyrovnal po každém gólu Realu Madrid a ukončil zápas remízou 3:3 v prodloužení. Jeho rostoucí význam pro klub se odrazil v nové smlouvě, podepsané ten měsíc, která výrazně zvýšila jeho mzdy.

Messi, který byl již často srovnáván s krajanem Diegem Maradonou, prokázal jejich podobnost, když téměř zopakoval dva nejslavnější Maradonovy góly v rozmezí tří týdnů. Během semifinále Copa del Rey proti Getafe 18. dubna vstřelil gól nápadně podobný gólu Maradony ve čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale 1986, známém jako gól století. Messi sebral míč na pravé straně poblíž půlící čáry, uběhl 60 metrů (200 stop) a porazil pět obránců, než skóroval úhlovým zakončením, stejně jako to udělal Maradona. V ligovém zápase proti Espanyolu 9. června skóroval tím, že se vrhl na míč a vedl ho kolem brankáře rukou podobným způsobem jako Maradonův gól Hand of God ve stejném zápase mistrovství světa. Jak Messi pokračoval ve svém individuálním vzestupu, Barcelona zakolísala; týmu se nepodařilo dosáhnout finále Copa del Rey poté, co Messi odpočíval během druhého zápasu proti Getafe a prohrál ligu s Realem Madrid v průměru na branku.

Poté, co Ronaldinho ztratil formu, Messi se stal novým hvězdným hráčem Barcelony v pouhých 20 letech a dostal od španělských médií přezdívku „Mesiáš“. Jeho úsilí v roce 2007 mu také vyneslo uznání; novináři ho zvolili třetím nejlepším hráčem roku pro Zlatý míč, za Kaká a druhým Cristianem Ronaldem, zatímco mezinárodní manažeři a kapitáni národních týmů ho zvolili za druhého v soutěži FIFA World Player of the Year, opět za Kaká. . I když se mu v sezóně 2007-08 podařilo vstřelit 16 gólů, druhá polovina jeho sezóny byla opět poznamenána zraněními poté, co si 15. prosince natrhl hamstring. Vrátil se, aby dvakrát skóroval při venkovním vítězství proti Celticu v posledním 16. kole Ligy mistrů a stal se v tu chvíli nejlepším střelcem soutěže se šesti góly. ale znovu se zranil během odvety 4. března 2008. Rijkaard ho postavil navzdory varování lékařského personálu, což vedlo kapitána Carlese Puyola ke kritice španělských médií za nátlak na Messiho, aby hrál každý zápas. Barcelona zakončila sezónu bez trofejí, v semifinále Ligy mistrů ji vyřadil pozdější šampion Manchester United a umístila se na třetím místě v lize.

2008-09: Vítězství v šestinedělí

Po dvou neúspěšných sezonách Barcelona potřebovala generální opravu, což vedlo k vyloučení Rijkaarda a Ronaldinha. Po jeho odchodu dostal Messi dres s číslem 10. V červenci 2008 podepsal novou smlouvu s ročním platem 7,8 milionu eur a stal se nejlépe placeným hráčem klubu. Před novou sezónou zůstala hlavním problémem jeho častá svalová zranění, kvůli kterým byl v letech 2006 až 2008 na celkem osm měsíců stranou. Aby klub vyřešil tento problém, zavedl nové tréninkové, výživové a životní režimy. a přidělil mu osobního fyzioterapeuta, který s ním jezdil při povolávacích zkouškách k národnímu týmu Argentiny. Díky tomu zůstal Messi během následujících čtyř let prakticky bez zranění, což mu umožnilo naplno využít svůj potenciál. Ve své první nepřerušené kampani v sezóně 2008-09 vstřelil 38 gólů v 51 zápasech a spolu s Eto'em a křídlem Thierrym Henrym přispěl k celkovému počtu 100 gólů ve všech soutěžích, což byl tehdejší rekord klubu. Navzdory svým zraněním na začátku roku se jeho výkony v roce 2008 staly opět vicemistrem v soutěži Ballon d'Or a FIFA World Player of the Year, oba za Cristianem Ronaldem.

Během své první sezóny pod novým manažerem Barcelony, bývalým kapitánem Pepem Guardiolou, Messi hrál hlavně na pravém křídle, stejně jako pod Rijkaardem, i když tentokrát jako falešné křídlo se svobodou stříhat uvnitř a pohybovat se po centru. Při klasice2. května 2009 však poprvé hrál jako falešná devítka, na pozici středního útočníka, ale klesl hluboko do středu pole, aby se spojil s Xavim a Andrésem Iniestou. Asistoval čipem u prvního gólu svého týmu a dvakrát skóroval, aby ukončil zápas důrazným vítězstvím 6:2, což je jejich historicky největší skóre na stadionu Bernabéu Realu Madrid. Když se vrátil na křídlo, odehrál své první finále od proniknutí do prvního týmu 13. května, kdy jednou skóroval a na druhý gól asistoval, když porazili Athletic Bilbao 4:1 a vyhráli Copa del Rey. S 23 ligovými góly od Messiho v té sezóně byli o tři dny později korunováni na šampiona La Ligy a získali svůj pátý double.

Jako nejlepší střelec Ligy mistrů sezóny s devíti góly, nejmladší v historii turnaje, Messi vstřelil dva góly a na další dva asistoval, aby zajistil čtvrtfinálové vítězství 4:0 nad Bayernem Mnichov. Vrátil se jako falešná devítka během finále 27. května v Římě, kde se střetli s Manchesterem United. Když hlavou překonal brankáře Edwina van der Sara a zakončil skóre 2:0, Barcelona byla mistry Evropy a dosáhla prvního trojnásobku v historii španělského fotbalu. Jejich úspěch se odrazil v nové smlouvě podepsané 18. září, která zavazovala Messiho ke klubu do roku 2016 s novou výkupní klauzulí ve výši 250 milionů eur, zatímco jeho plat se zvýšil na 12 milionů eur. Prosperita Barcy pokračovala i ve druhé polovině roku 2009, kdy se stala prvním klubem, který dosáhl šestinedělí, vyhrát šest nejvyšších trofejí v jediném roce. Po srpnových vítězstvích v Supercopa de España a Superpoháru UEFA vyhráli 19. prosince mistrovství světa klubů FIFA proti Estudiantes, přičemž vítězný gól na 2:1 vstřelil Messi hrudí. Ve 22 letech Messi vyhrál Zlatý míč a cenu FIFA World Player of the Year, v obou případech s největším hlasovacím rozdílem v historii každé trofeje.

2010-11: Pokračující úspěch

Messi, nespokojený se svou pozicí na pravém křídle, znovu začal hrát jako falešná devítka na začátku roku 2010, počínaje posledním zápasem 16. kola Ligy mistrů proti Stuttgartu. Po remíze v prvním zápase vyhráli druhý zápas 4:0 se dvěma góly a asistencí Messiho. V tu chvíli se fakticky stal taktickým ústředním bodem Guardiolova týmu a jeho míra vstřelení gólů se zvýšila. Messi v této sezóně nastřílel celkem 47 gólů ve všech soutěžích, což se rovná Ronaldovu klubovému rekordu z kampaně 1996-97. Pozoruhodně vstřelil všechny čtyři góly svého týmu ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Arsène Wenger's Arsenal dne 6. dubna, což je vzácný úspěch, a zároveň se stal nejlepším střelcem Barcelony všech dob v soutěži. Přestože byli v semifinále Ligy mistrů vyřazeni pozdějším mistrem Interem Milán, Messi zakončil sezónu jako nejlepší střelec s osmi góly, druhý rok za sebou. Jako nejlepší střelec ligy ve Španělsku a Evropě s 34 góly, čímž opět vyrovnal Ronaldův rekord, pomohl Barceloně vyhrát La Ligu pouze jedinou porážkou.

Messi si zajistil svou první trofej v sezóně 2010-11, Supercopa de España, vstřelením hattricku ve svém vítězství 4:0 nad Sevillou po porážce v prvním zápase. V roli tvůrce her byl opět instrumentální v klasice29. listopadu 2010, první s José Mourinhem ve vedení Realu Madrid, když Barcelona porazila své rivaly 5-0. Messi pomohl týmu dosáhnout 16 po sobě jdoucích ligových vítězství, což je rekord ve španělském fotbale, když 5. února 2011 uzavřel další hattrick proti Atléticu Madrid. Jeho klubové výkony v roce 2010 mu vynesly inaugurační Zlatý míč FIFA, sloučení míče. d'Or a ocenění FIFA World Player of the Year, ačkoli jeho vítězství se setkalo s určitou kritikou kvůli jeho nedostatečnému úspěchu s Argentinou na mistrovství světa ve fotbale 2010. Podle starého formátu ceny by se umístil těsně mimo první tři, a to díky svému vítězství díky hlasům mezinárodních trenérů a kapitánů.

Ke konci sezóny odehrála Barcelona čtyři kontroverzní clasicav rozmezí 18 dnů. Ligový zápas 16. dubna skončil remízou po penaltě od Messiho a zajistil si tak třetí titul v La Lize v řadě. Kromě svých 31 gólů byl Messi s 18 asistencemi nejlepším poskytovatelem asistencí v lize. Poté, co o čtyři dny později prohráli finále Copa del Rey, vstřelil oba góly při jejich výhře 2:0 v prvním zápase semifinále Ligy mistrů, z nichž druhý – driblování přes tři hráče – byl uznávaný jako jeden z vůbec nejlepší v soutěži. I když neskóroval, byl opět důležitý při remíze ve druhém zápase, která je poslala do finále Ligy mistrů, kde se v repríze finále o dva roky dříve střetli s Manchesterem United. Messi jako nejlepší střelec soutěže třetí rok v řadě s 12 góly předvedl ve Wembley 28. května nejlepší výkon. vstřelili vítězný gól svého vítězství 3:1. Sezónu zakončil s 53 góly a 24 asistencemi ve všech soutěžích a stal se historicky nejlepším střelcem Barcelony v jedné sezóně a prvním hráčem španělského fotbalu, který dosáhl 50gólové mety.

Když se Messi rozvinul do kombinace čísla osm (tvůrce), devítky (střelec) a 10 (asistent), v sezóně 2011-12 nastřílel bezprecedentních 73 gólů a poskytl 29 asistencí ve všech klubových soutěžích. hattrick nebo více v 10 případech. Kampaň zahájil tím, že pomohl Barceloně vyhrát španělský i evropský superpohár; v Supercopa de España skóroval třikrát, aby dosáhl souhrnného vítězství 5:4 nad Realem Madrid a předstihl Raúla jako nejlepšího střelce soutěže všech dob s osmi góly. Na konci roku, 18. prosince, dvakrát skóroval ve finále mistrovství světa klubů FIFA, vítězství 4:0 nad Santosem a získal Zlatý míč jako nejlepší hráč turnaje, stejně jako dva roky předtím. Za své úsilí v roce 2011 opět obdržel Zlatý míč FIFA, se stal teprve čtvrtým hráčem v historii, který vyhrál Zlatý míč třikrát, po Johanu Cruyffovi, Michelu Platinim a Marcu van Bastenovi. Kromě toho vyhrál inaugurační cenu UEFA pro nejlepšího hráče v Evropě, což je oživení starého stylu Ballon d'Or. V té době byl Messi široce považován za jednoho z nejlepších hráčů historie, vedle legend jako Diego Maradona a Pelé.

2012: Rekordní rok

Když si Messi udržel formu ve střílení gólů i ve druhé polovině sezóny, v roce 2012 překonal několik dlouhodobých rekordů. 7. března, dva týdny poté, co vstřelil čtyři góly v ligovém utkání proti Valencii, skóroval pětkrát v posledním 16. kole Ligy mistrů proti Bayeru Leverkusen, což je v historii soutěže bezprecedentní úspěch. Kromě toho, že byl společným nejlepším poskytovatelem asistencí s pěti asistencemi, tento výkon z něj udělal se 14 góly nejlepšího střelce, čímž vyrovnal rekord Josého Altafiniho ze sezóny 1962-63 a zároveň se stal po Gerdu Müllerovi teprve druhým hráčem, který se stal nejlepším střelcem v čtyři kampaně. O dva týdny později, 20. března, se Messi ve svých 24 letech stal nejlepším střelcem v historii Barcelony a hattrickem proti Granadě překonal 57letý rekord 232 gólů Césara Rodrígueze.

Navzdory Messiho individuální formě se čtyřletý cyklus úspěchů Barcelony pod vedením Guardioly – jedna z největších ér v historii klubu – chýlil ke konci. Přestože 25. května vyhráli Copa del Rey proti Athleticu Bilbao, což je jejich čtrnáctý titul v tomto období, prohráli ligu s Realem Madrid a v semifinále Ligy mistrů byli vyřazeni pozdějším mistrem Chelsea, přičemž Messi poslal rozhodující pokutový kop z druhého kolena proti břevnu. Ve svém posledním domácím ligovém zápase dne 5. května proti Espanyolu Messi vstřelil všechny čtyři góly, než přišel na lavičku, aby objal Guardiolu, který oznámil svou rezignaci na post manažera. Sezónu zakončil jako nejlepší střelec ligy ve Španělsku a Evropě podruhé, s 50 góly, což je rekord La Ligy všech dob,

Pod vedením manažera Tita Vilanovy, který ho poprvé trénoval ve věku 14 let v La Masia, pomohl Messi klubu dosáhnout jejich nejlepšího startu do sezóny La Ligy během druhé poloviny roku, když nasbíral 55 bodů do poloviny soutěže, což je rekord. ve španělském fotbale. Dvakrát vstřelený 9. prosince proti Realu Betis překonal dva dlouhodobé rekordy: překonal rekord Césara Rodrígueze 190 ligových gólů a stal se nejlepším střelcem Barcelony v La Lize a rekord Gerda Müllera v počtu vstřelených gólů v kalendářním roce, překonal svých 85 gólů vstřelených v roce 1972 za Bayern Mnichov a Německo. Po překonání svého 40letého rekordu poslal Müllerovi dres Barcelony s číslem 10 podepsaný „s respektem a obdivem“. Na konci roku, Messi vstřelil bezprecedentních 91 gólů ve všech soutěžích za Barcelonu a Argentinu. Ačkoli FIFA tento úspěch neuznala s odkazem na problémy s ověřitelností, získal titul Guinessovy knihy rekordů za většinu gólů vstřelených v kalendářním roce. Jako favorit Messi opět vyhrál Zlatý míč FIFA a stal se jediným hráčem v historii, který vyhrál Zlatý míč čtyřikrát.

2013-14: Závislost

Barcelona si do začátku roku 2013 prakticky zajistila svůj titul v La Lize a nakonec vyrovnala 100bodový rekord Realu Madrid z předchozí sezóny. Jejich výkony se však zhoršily ve druhé polovině kampaně 2012-13, souběžně s nepřítomností Vilanovy kvůli zdravotnímu stavu. Po prohraných po sobě jdoucích clásicos, včetně semifinále Copa del Rey, byli málem vyřazeni v prvním vyřazovacím kole Ligy mistrů AC Milán, ale oživení formy ve druhém zápase vedlo k návratu 4:0 se dvěma góly a asistencí. od Messiho. Nyní, ve své deváté seniorské sezóně v Barceloně, Messi podepsal 7. února novou smlouvu a zavázal se klubu do roku 2018, přičemž jeho fixní mzda vzrostla na 13 milionů eur. Kapitánskou pásku měl poprvé na sobě o měsíc později, 17. března, v ligovém utkání proti Rayo Vallecano; do té doby se stal taktickým ústředním bodem týmu do takové míry, že mu pravděpodobně konkurovaly pouze bývalé legendy Barcelony Josep Samitier, László Kubala a Johan Cruyff. Od jeho evoluce do falešných devíti před třemi lety, jeho vklad do útoku týmu exponenciálně vzrostl; z 24 procent v jejich trojnásobné vítězné kampani se jeho gólový příspěvek v té sezóně zvýšil na více než 40 procent.

Po čtyřech sezónách bez větších zranění se znovu objevila svalová zranění, která předtím trápila Messiho. Poté, co 2. dubna během prvního čtvrtfinále proti Paris Saint-Germain utrpěl natažení hamstringu, jeho vystoupení se stala sporadickou. Ve druhém zápase proti PSG, kdy Barcelona nehrála o gól, Messi ve druhém poločase odešel z lavičky a během devíti minut pomohl vytvořit jejich vyrovnávací gól, který jim umožnil postoupit do semifinále. Stále nezpůsobilý, ukázal se neefektivní během prvního zápasu proti Bayernu Mnichov a během druhého nebyl schopen hrát vůbec, protože Barcelonu porazili případní šampioni celkem 7:0. Tyto zápasy daly důvěryhodnost pojmu Messidependencia, vnímaná taktická a psychologická závislost Barcelony na jejím hvězdném hráči.

Messi se po celý rok 2013 potýkal se zraněními a nakonec se rozešel se svým dlouholetým osobním fyzioterapeutem. Další poškození hamstringu, ke kterému došlo 12. května, ukončilo jeho sérii skórování 21 po sobě jdoucích ligových zápasů, což je celosvětový rekord; během svého zápasu vstřelil 33 gólů, včetně čtyřgólové show proti Osasuně, a stal se prvním hráčem, který skóroval v řadě proti všem 19 opozičním týmům v La Lize. S 60 góly ve všech soutěžích, včetně 46 gólů v La Lize, zakončil kampaň jako nejlepší střelec ligy ve Španělsku a Evropě už druhý rok po sobě a stal se prvním hráčem v historii, který třikrát vyhrál Evropskou zlatou kopačku. Po nepravidelném startu do nové sezóny pod vedením manažera Tata Martina, dříve z jeho chlapeckého klubu Newell's Old Boys, Messi v tom roce utrpěl své páté zranění, když si 10. listopadu natrhl stehenní šlachu a nechal ho tak dva měsíce na boku. Navzdory svým zraněním byl zvolen vicemistrem Zlatého míče FIFA a toto ocenění přenechal po čtyřletém monopolu Cristianu Ronaldovi.

Během druhé poloviny sezóny 2013-14 přetrvávaly pochybnosti o Messiho formě, což vedlo mezi culés k názoru, že se rezervuje na mistrovství světa ve fotbale 2014. Statisticky jeho příspěvek gólů, střel a přihrávek výrazně klesl ve srovnání s předchozími sezónami. Stále produkoval skvělé momenty, jako když během sedmi dnů překonal dva dlouhodobé rekordy: hattrickem 16. března proti Osasuně překonal 369 gólů Paulina Alcántaru a stal se nejlepším střelcem Barcelony ve všech soutěžích včetně přátelských, zatímco další hattrick trik proti Realu Madrid z 23. března z něj udělal nejlepšího střelce všech dob v El Clásicu, před 18 góly, které vstřelila legenda Realu Madrid Alfredo Di Stéfano. Messi zakončil kampaň nejhorším výkonem za pět sezón, i když stále dokázal vstřelit 41 gólů ve všech soutěžích. Poprvé po pěti letech skončila Barcelona sezonu bez větší trofeje; byli poraženi ve finále Copa del Rey Realem Madrid a prohráli ligu v posledním zápase s Atléticem Madrid, což způsobilo, že Messi byl vypískán částmi fanoušků na Camp Nou.

Po dlouhých spekulacích o své budoucnosti v klubu Messi podepsal 19. května 2014 novou smlouvu, jen rok po jeho poslední aktualizaci smlouvy; jeho plat se zvýšil na 20 milionů eur, neboli 36 milionů eur před zdaněním, což je nejvyšší mzda všech dob ve sportu. Pod vedením jejich nového manažera, bývalého kapitána Luise Enriqueho, zažil Messi začátek sezóny 2014-15 z velké části bez zranění, což mu ke konci roku umožnilo překonat další tři dlouhodobé rekordy. Hattrickem vstřeleným proti Seville 22. listopadu se stal nejlepším střelcem všech dob La Ligy, když překonal 59letý rekord 251 ligových gólů, který držel Telmo Zarra. O tři dny později zaznamenal další hattrick proti APOELu, když překonal Raúlových 71 gólů a stal se nejlepším střelcem v historii Ligy mistrů. Třetí hattrick vstřelil proti městskému rivalovi Espanyolu 7.Derbi barceloní s 12 góly. Messi se opět umístil na druhém místě ve Zlatém míči FIFA za Cristianem Ronaldem, a to především díky jeho druhému místu s Argentinou na mistrovství světa.

2015: Historická výše

Na začátku roku 2015 se zdálo, že Barcelona směřuje k dalšímu zklamání na konci sezóny, kdy se v médiích znovu objevily spekulace, že Messi klub opouští. Zlom nastal 11. ledna během vítězství 3:1 nad Atléticem Madrid, kdy poprvé útočný trojzubec Barcelony složený z Messiho, Luise Suáreze a Neymara, přezdívaný MSN, skóroval každý v zápase, což znamenalo začátek velmi úspěšné série. Po pěti letech hraní ve středu hřiště se Messi vrátil na svou starou pozici na pravém křídle koncem minulého roku, podle vlastního návrhu podle Suáreze, jejich útočníka. Odtud se vrátil do své nejlepší – pravděpodobně své vůbec nejlepší – formy, zatímco Suárez a Neymar ukončili závislost týmu na útocích na jejich hvězdném hráči. S 58 góly Messiho vstřelilo trio celkem 122 gólů ve všech soutěžích této sezóny,

Ke konci kampaně vstřelil Messi jediný gól při venkovní výhře 1:0 nad Atléticem Madrid dne 17. května, čímž si zajistil titul v La Lize. Mezi jeho 43 ligovými góly v té sezóně byl hattrick vstřelený za 11 minut proti Rayo Vallecano 8. března, nejrychlejšímu v jeho seniorské kariéře; byl to jeho celkově třicetisekundový hattrick za Barcelonu, což mu umožnilo předběhnout Telma Zarru jako hráče s největším počtem hattricků, jaké kdy ve španělském fotbale byly. Navíc jako nejlepší poskytovatel asistencí sezóny s 18 asistencemi překonal Luíse Figa jako hráče s největším počtem asistencí v La Lize; zaznamenal svou rekordní 106. asistenci v zápase proti Levante 15. února, kterým navíc zaznamenal hattrick. Messi pak skóroval dvakrát, když Barcelona porazila Athletic Bilbao 3:1 ve finále Copa del Rey 30. května, čímž dosáhla šestého double ve své historii. Jeho úvodní gól byl oslavován jako jeden z největších v jeho kariéře; sebral míč u půlící čáry a překonal čtyři hráče soupeře, než předstíral brankáře, aby skóroval v těsném prostoru u bližší tyče. Gól byl později jmenován jedním ze tří konečných kandidátů na cenu FIFA Puskás Award 2015.

V Lize mistrů Messi dvakrát skóroval a u dalšího asistoval při semifinálovém vítězství 3:0 nad Bayernem Mnichov, nyní pod vedením Guardioly. Při druhém gólu, který přišel jen tři minuty po prvním, překonal brankáře Manuela Neuera poté, co jeho driblování kolem Jérôma Boatenga přimělo obránce k zemi; stal se virálním, stal se nejvíce tweetovaným o sportovním momentu roku a byl vyhlášen nejlepším gólem sezóny podle UEFA. Navzdory prohře ve druhém zápase postoupila Barcelona 6. června v Berlíně do finále, kde porazila Juventus 3:1 a získala svůj druhý treble a stala se prvním klubem v historii, který vyhrál dvakrát ligu, domácí pohár a evropský pohár. Messi sice neskóroval, ale podílel se na každém gólu své strany, zvláště druhý, když si vynutil odražený zákrok od brankáře Gianluigiho Buffona, z něhož Suárez vstřelil vítězný gól na doskoku. Kromě toho, že byl nejlepším poskytovatelem asistencí s 6 asistencemi, Messi dokončil soutěž jako společný nejlepší střelec s 10 góly, což mu vyneslo vyznamenání jako vůbec první hráč, který dosáhl nejvyššího skóre v pěti sezónách Ligy mistrů. Za své úsilí v této sezóně získal podruhé cenu UEFA pro nejlepšího hráče v Evropě.

Messi zahájil sezónu 2015-16 tím, že dvakrát skóroval z přímých kopů při vítězství Barcelony 5:4 nad Sevillou v Superpoháru UEFA. Následná celková porážka 5:1 proti Athletic Bilbao v Supercopa de España ukončila jejich vyjádřené naděje na druhé šestinedělí, kdy Messi vstřelil jediný gól svého týmu. 16. září se stal nejmladším hráčem, který odehrál 100 zápasů v Lize mistrů UEFA při venkovní remíze 1:1 s Římem. 26. září Messi utrpěl zranění v zápase Barcelony proti Las Palmas; testy později potvrdily, že utrpěl trhlinu ve středním postranním vazu levého kolena, což ho vyloučilo na šest až osm týdnů. Nakonec se vrátil na hřiště 21. listopadu, když se jako náhradník objevil při venkovní výhře Barcelony 4:0 nad rivalem Realem Madrid v El Clásicu.. Messi završil rok otevřením skóre ve 36. minutě finále mistrovství světa klubů FIFA 2015 dne 20. prosince, získal svou pátou klubovou trofej v roce 2015, když Barcelona porazila River Plate 3:0 v Jokohamě, a vyhrál turnajový turnaj. Stříbrný míč, přestože vynechal semifinále. 30. prosince Messi skóroval při svém 500. vystoupení za Barcelonu, při domácí výhře 4:0 nad Realem Betis.

2016

6. ledna 2016, kdy Messi zaznamenal první gól Barcelony v novém roce, vstřelil dva góly a na další dva asistoval při výhře 4:1 nad Espanyolem na Camp Nou, v prvním zápase 16. kola 2015- 16 Copa del Rey. O pět dní později vyhrál Messi rekordně popáté ve své kariéře Zlatý míč FIFA. 3. února vstřelil hattrick při výhře Barcelony 7:0 proti Valencii CF v prvním zápase semifinále Copa del Rey na Camp Nou a vstřelil také svůj 500. gól v kariéře, včetně mládežnických soutěží. Se spoluhráčem Luisem Suárezem, který vstřelil další čtyři góly ve stejném zápase, to bylo poprvé, kdy dva hráči vstřelili na Camp Nou každý alespoň tři góly, a poprvé od Luise Suáreze Miramontese a Justa Tejada v roce 1956. K tomuto činu došlo pouze třikrát v historii klubu, vše v Camp de Les Corts. Další ligový zápas na Camp Nou, výhra 6:1 proti Celtě Vigo, Messi asistoval Suárezovi z pokutového kopu. Někteří lidé to viděli jako „dotek génia“, zatímco jiní to kritizovali jako neuctivé k oponentovi. Hráči Celty si však nikdy nestěžovali a jejich trenér penaltu ubránil konstatováním: „Útočníci Barcy jsou velmi ohleduplní“. Trestná rutina byla porovnána s rutinou hráči Celty si nikdy nestěžovali a jejich trenér penaltu obhajoval konstatováním: „Útočníci Barcy jsou velmi ohleduplní“. Trestná rutina byla porovnána s rutinou hráči Celty si nikdy nestěžovali a jejich trenér penaltu obhajoval konstatováním: „Útočníci Barcy jsou velmi ohleduplní“. Trestná rutina byla porovnána s rutinouIkona Barcy Johan Cruyff v roce 1982, který bojuje s rakovinou plic, vedlo mnoho fanoušků k tomu, aby naznačili, že penalta byla poctou jemu. Sám Cruyff byl s hrou „velmi spokojený“ a trval na tom, že „to bylo legální a zábavné“.

17. února Messi dosáhl svého 300. ligového gólu při venkovní výhře 1:3 proti Sportingu Gijon. O pár dní později vstřelil oba góly při výhře Barcelony 0:2 proti Arsenalu na Emirates Stadium v ​​prvním zápase osmifinále Ligy mistrů UEFA 2015-16, přičemž druhý gól byl 10 000. gólem Barcelony v oficiálních soutěžích.

Národní tým Argentiny

2004-05: Úspěch na úrovni mládeže

Jako dvojí argentinsko-španělský státní příslušník mohl Messi hrát za národní tým obou zemí. Selectors pro španělskou reprezentaci do 17 let ho začali pronásledovat v roce 2003 poté, co fotbalový ředitel Barcelony Charly Rexach upozornil španělskou fotbalovou federaci na jejich mladého hráče. Messi nabídku odmítl, protože chtěl reprezentovat La Albicelesteod dětství. Aby dále zabránil Španělsku, aby ho vzalo, zorganizovala Argentinská fotbalová asociace v červnu 2004 dvě přátelská utkání hráčů do 20 let proti Paraguayi a Uruguayi s cílem dokončit jeho status hráče Argentiny ve FIFA. Pět dní po svých sedmnáctých narozeninách, 29. června, debutoval za svou zemi proti Paraguayi, kde jednou skóroval a přidal dvě asistence při jejich vítězství 8:0. Následně byl zařazen do sestavy pro jihoamerické mistrovství mládeže, které se konalo v Kolumbii v únoru 2005. Protože postrádal výdrž svých spoluhráčů, což byl důsledek jeho dřívějšího nedostatku růstového hormonu, byl použit jako náhradník v šesti z devíti hry, které se ukázaly jako efektivnější, když nastoupily ve druhém poločase. Poté, co byl jmenován mužem zápasu proti Venezuele,

Messi, který si byl vědom svých fyzických omezení, zaměstnal osobního trenéra, aby zvýšil svou svalovou hmotu, a vrátil se do týmu ve zlepšeném stavu včas na mistrovství světa mládeže, které v červnu 2005 hostilo Nizozemsko. Poté, co byl vynechán ze startovní čáry- ve svém prvním zápase proti Spojeným státům, porážce 1:0, požádali starší hráči týmu manažera Francisca Ferrara, aby nechal Messiho nastoupit, protože ho považovali za svého nejlepšího hráče. Poté, co pomohl týmu porazit Egypt a Německo k postupu přes skupinovou fázi, se Messi ukázal jako rozhodující ve vyřazovací fázi, když vstřelil vyrovnávací branku proti Kolumbii, dal gól a asistenci proti favoritům na titul Španělsku a vstřelil svůj úvodní gól proti úřadujícímu šampionovi Brazílii. . Před finále byl oceněn Zlatým míčem jako nejlepší hráč turnaje. Za vítězství 2:1 nad Nigérií vstřelil dvě penalty, zajistil si tak pátý šampionát Argentiny a zakončil turnaj jako nejlepší střelec se 6 góly. Jeho výkony vyvolaly srovnání s krajanem Diegem Maradonou, který dovedl Argentinu k titulu v roce 1979.

2005-06: Debut seniorů a Světového poháru

Jako uznání jeho úspěchů s týmem do 20 let dal senior manažer José Pékerman Messimu první pozvánku na přátelské utkání proti Maďarsku 17. srpna 2005. Messi ve věku 18 let debutoval v seniorském dresu za Argentinu, když nastoupil v 63. minutu, ale po dvou minutách byl vyloučen za domnělý faul proti hráči soupeře, který ho popadl za dres. Při pokusu setřást obránce udeřil paží, což rozhodčí vyhodnotil jako úmyslné loktem, sporné rozhodnutí. Messi byl údajně nalezen v šatně plakat po jeho vyloučení. Do týmu se vrátil 3. září po jejich kvalifikační porážce na mistrovství světa s Paraguayí, kterou před zápasem prohlásil za svůj „re-debut“. Messi začal svůj první zápas v příštím kvalifikačním zápase proti Peru, ve kterém dokázal vyhrát rozhodující penaltu, která zajistila jejich vítězství; po zápase ho Pékerman popsal jako „klenot“. Následně pravidelně nastupoval za tým před účastí Argentiny na Mistrovství světa ve fotbale 2006, svůj první gól vstřelil v přátelském utkání proti Chorvatsku 1. března 2006. Zranění stehenní šlachy o týden později ohrozilo jeho účast na mistrovství světa, ale byl přesto vybrán do Pékermanova kádru a včas nabral kondici do začátku turnaje.

Během mistrovství světa v Německu byl Messi svědkem jejich úvodního vítězství v zápase proti Pobřeží slonoviny z lavičky náhradníků. V dalším zápase proti Srbsku a Černé Hoře se stal nejmladším hráčem, který reprezentoval Argentinu na mistrovství světa, když nastoupil jako náhradník v 74. minutě. Během několika minut asistoval u jejich čtvrtého zásahu a vstřelil poslední branku při jejich vítězství 6:0, čímž se stal nejmladším střelcem turnaje a šestým nejmladším střelcem v historii mistrovství světa. Protože jejich postup do vyřazovací fáze byl zajištěn, několik startujících si během posledního skupinového zápasu odpočinulo. Messi následně zahájil zápas proti Nizozemsku remízou 0:0, když vyhráli svou skupinu na rozdíl branek. V osmifinále proti Mexiku, který se hrál v den svých devatenáctých narozenin, Messi nastoupil v 84. za nerozhodného stavu 1:1. Zdálo se, že vstřelí gól, ale bylo to sporně rozhodnuto o ofsajdu, přičemž tým potřeboval pozdní gól v prodloužení, aby mohl pokračovat. Nehrál ve čtvrtfinále proti Německu, během kterého Argentina vypadla 4:2 v penaltovém rozstřelu. Doma vedlo Pékermanovo rozhodnutí nechat ho na lavičce proti Německu k široké kritice ze strany těch, kteří věřili, že Messi mohl změnit výsledek zápasu ve prospěch Argentiny.

2007-08: finále Copa América a olympijské zlato

Když se Messi vyvinul v jednoho z nejlepších hráčů na světě, zajistil si místo v základní sestavě Coco Basile jako součást týmu považovaného za favorita na vítězství v Copa América 2007, který se konal ve Venezuele. V úvodním zápase stanovil vítězný gól jejich vítězství 4:1 nad Spojenými státy, než vyhrál penaltu, která vedla k vyrovnání prvního zásahu jejich vítězství 4:2 v příštím zápase proti Kolumbii. Když si zajistili své místo ve vyřazovací fázi, Messi začal další zápas na lavičce a nastoupil v posledních 25 minutách za stavu 0:0, aby pomohl svému týmu porazit Paraguay asistencí na jejich jediný gól. Ve čtvrtfinálové fázi, kde se vítězové skupin střetli s Peru, vstřelil druhý gól po vítězství 4:0, díky kterému postoupili do semifinále, během kterého přeštípl míč přes brankáře Mexika a zajistil si tak další výhru 3:0. V překvapivé porážce Argentina prohrála finále 3-0 s Brazílií, které chybělo několik jejích nejlepších hráčů. Jejich neočekávaná ztráta byla následována velkou kritikou v Argentině, ačkoli Messi byl většinou vyjmut kvůli svému nízkému věku a sekundárnímu postavení hvězdného hráče Juana Román Riquelme. Byl vyhlášen nejlepším mladým hráčem turnaje organizací CONMEBOL.

Před letními olympijskými hrami v roce 2008 Barcelona legálně zakázala Messimu reprezentovat Argentinu na turnaji, protože se to shodovalo s jejich kvalifikačními zápasy Ligy mistrů. Po zásahu nově jmenovaného manažera Pepa Guardiola, který vyhrál turnaj v roce 1992, bylo Messimu povoleno připojit se k týmu Sergio Batista do 23 let v Pekingu. Během prvního zápasu vstřelil úvodní gól a na další se podílel asistencí při jejich vítězství 2:1 nad Pobřežím slonoviny. Po výhře 1:0 v dalším skupinovém zápase proti Austrálii, která zajistila jejich čtvrtfinálovou kvalifikaci, si Messi během zápasu proti Srbsku odpočinul, zatímco jeho tým vyhrál zápas a skončil první ve své skupině. Proti Nizozemsku opět vstřelil první gól a při druhém zásahu pomohl svému týmu k výhře 2:1 v prodloužení. Po semifinálovém vítězství 3:0 nad Brazílií Messi asistoval u jediného gólu ve finále, když Argentina porazila Nigérii a získala zlaté olympijské medaile. Spolu s Riquelme byl Messi vybrán FIFA jako vynikající hráč z nejlepšího týmu turnaje.

2008-11: Kolektivní úpadek

Od konce roku 2008 zažil národní tým tříleté období poznamenané špatnými výkony. Pod vedením manažera Diega Maradony, který jako hráč dovedl Argentinu k vítězství na mistrovství světa, se tým snažil kvalifikovat na mistrovství světa ve fotbale 2010, místo na turnaji si zajistil až poté, co ve svém posledním kvalifikačním zápase porazil Uruguay 1:0. Maradona byl kritizován za svá strategická rozhodnutí, když hrál Messiho mimo pozici, umístěnou příliš hluboko na to, aby mohl plně přispět k útoku. V osmi kvalifikačních zápasech pod vedením Maradony vstřelil Messi pouze jeden gól a vsítil úvodní gól v prvním takovém zápase, vítězství 4:0 nad Venezuelou. Během této hry, která se hrála 28. března 2009, si poprvé oblékl dres Argentiny s číslem 10, po mezinárodním odchodu Riquelmeho. Celkově, Messi vstřelil čtyři góly v 18 zápasech během kvalifikačního procesu. Před turnajem Maradona navštívil Messiho v Barceloně, aby si vyžádal jeho taktický příspěvek; Messi poté nastínil rozestavení 4-3-1-2, ve kterém hrál za dva útočníky, což je pozice známá jakoEnganche v argentinském fotbale, což byla jeho preferovaná pozice od dětství.

Navzdory jejich špatné kvalifikační kampani byla Argentina považována za uchazeče o titul na mistrovství světa v Jižní Africe. Na začátku turnaje se nová formace osvědčila; Messi během svého úvodního zápasu zvládl nejméně čtyři pokusy na branku, ale brankář Nigérie jej opakovaně zamítl, což vedlo k výhře 1:0. Během dalšího zápasu proti Koreji exceloval ve své roli tvůrce hry, když se podílel na všech čtyřech gólech vítězství svého týmu 4:1. Vzhledem k tomu, že jejich místo ve vyřazovací fázi bylo zaručeno, většina startujících byla během posledního skupinového zápasu odpočatá, ale Messi údajně odmítl být na lavičce. Poprvé měl na ruce kapitánskou pásku při jejich výhře 2:0 proti Řecku; jako ústřední bod jejich hry pomohl vytvořit jejich druhý gól, aby Argentina skončila jako vítěz skupiny. V 16. kole

Nestrukturovaná obrana Argentiny se ukázala jako nevýhoda po celé mistrovství světa a nakonec vedla k jejímu vyřazení ve čtvrtfinále proti Německu, ve stejné fázi turnaje a stejným soupeřem jako o čtyři roky dříve. Jejich prohra 4:0 byla jejich nejhorším rozdílem od roku 1974. FIFA následně označila Messiho za jednoho z 10 nejlepších hráčů turnaje, přičemž uvedla jeho „výjimečné“ tempo a kreativitu a „úžasné a efektivní“ driblování, střelbu a přihrávky. Doma byl však Messi předmětem mnohem přísnějšího soudu. Jako vnímaný nejlepší hráč na světě se od něj očekávalo, že povede průměrný tým k titulu, jako to pravděpodobně udělal Maradona v roce 1986, ale nedokázal zopakovat své výkony v Barceloně s národním týmem.

Maradona byl nahrazen Sergio Batista, který zorganizoval jejich olympijské vítězství. Batista veřejně prohlásil, že má v úmyslu postavit tým kolem Messiho a zaměstnávat ho jako falešnou devítku v systému 4-3-3, jak je Barcelona zvyklá k velkému úspěchu. Přestože Messi během klubové sezóny 2010-11 nastřílel rekordních 53 gólů, neskóroval za Argentinu v oficiálním zápase od března 2009. Navzdory taktické změně pokračoval jeho gólový draft během Copa América v roce 2011, kterou Argentina pořádala. Jejich první dva zápasy, proti Bolívii a Kolumbii, skončily remízou, přičemž Messi podle svých standardů nedosáhl. Média a fanoušci poznamenali, že se špatně kombinoval s útočníkem Carlosem Tévezem, který se těšil daleko větší oblibě mezi argentinskou veřejností; Messi byl následně poprvé v kariéře vypískán příznivci jeho vlastního týmu. Během klíčového dalšího zápasu s Tévezem na lavičce podal přijatelný výkon, když dvěma góly asistoval u jejich vítězství 3:0 nad Kostarikou. Poté, co čtvrtfinále proti Uruguayi skončilo remízou 1:1 po prodloužení, kdy Messi asistoval při vyrovnání, byla Argentina vyřazena 4:5 v penaltovém rozstřelu případnými mistry.

2011-13: Převzetí funkce kapitána

Po neúspěšném vystoupení Argentiny v Copa América Batistu nahradil Alejandro Sabella. Po svém jmenování v srpnu 2011 Sabella udělil 24letému Messimu kapitánskou pozici v týmu, v souladu s tehdejším kapitánem Javierem Mascheranem. Messi, který byl od přírody rezervovaný, šel svému týmu příkladem jako jejich nejlepší hráč, zatímco Mascherano nadále plnil roli vedoucího týmu na hřišti a motivátora. Při dalším přepracování týmu Sabella propustil Téveze a přivedl hráče, s nimiž Messi vyhrál mistrovství světa mládeže a olympijské hry. Messi, který nyní hraje volnou roli ve zlepšujícím se týmu, konečně zakončil svůj gólový draft tím, že skóroval během prvního kvalifikačního zápasu na mistrovství světa proti Chile 7. října, což byl jeho první oficiální gól za Argentinu po dvou a půl letech.

Za Sabella se jeho míra vstřelení branek drasticky zvýšila; kde pod svými předchozími manažery vstřelil pouze 17 gólů v 61 zápasech, během následujících tří let skóroval 25krát ve 32 zápasech. Messi vsítil v roce 2012 celkem 12 gólů v devíti zápasech za Argentinu, čímž vyrovnal rekord, který držel Gabriel Batistuta, nejlepší střelec Argentiny, v počtu gólů vstřelených v kalendářním roce za svou zemi. Jeho první hattrick s Albicelestespřišel 29. února 2012 v přátelském utkání se Švýcarskem, po kterém následovaly další dva hattricky během příštího roku a půl v přátelském utkání proti Brazílii a Guatemale. Messi pak pomohl týmu zajistit si místo na Mistrovství světa ve fotbale 2014 vítězstvím 5:2 nad Paraguayí 10. září 2013; kromě asistencí skóroval dvakrát z pokutového kopu, čímž se jeho mezinárodní konto stalo 37 góly a stal se druhým nejvyšším střelcem Argentiny za Batistutou. Celkově vstřelil během kvalifikace celkem 10 gólů ve 14 zápasech. Souběžně s jeho lepšími výkony se zlepšoval i jeho vztah ke krajanům, protože postupně začal být v Argentině vnímán příznivěji.

2014-15: Světový pohár a finále Copa América

Před mistrovstvím světa v Brazílii přetrvávaly pochybnosti o Messiho formě, protože zakončil neúspěšnou a zraněními sužovanou sezónu s Barcelonou. Na úvod turnaje však podával silné výkony, hned v prvních čtyřech zápasech byl zvolen mužem zápasu. Ve svém prvním zápase na mistrovství světa jako kapitán je dovedl k vítězství 2:1 nad Bosnou a Hercegovinou; pomohl vytvořit jejich brzký úvodní gól a vstřelil jejich druhý zásah po driblingu přes tři hráče, což byl jeho první gól na mistrovství světa od jeho debutu na turnaji před osmi lety. Během druhého zápasu proti Íránu vstřelil branku po zranění z 23 metrů a ukončil zápas výhrou 1:0, čímž si zajistil kvalifikaci do vyřazovací fáze. Dvakrát skóroval v posledním zápase skupiny, vítězství 3:2 nad Nigérií, jeho druhý gól z přímého kopu, protože skončili první ve své skupině. Messi asistoval u pozdního gólu v prodloužení, aby si zajistil výhru 1:0 proti Švýcarsku v 16. kole, než začal hru, která vedla k jejich vítěznému gólu 1:0 ve čtvrtfinále proti Belgii, což Argentině pomohlo k postupu. semifinále mistrovství světa poprvé od roku 1990. Po remíze 0:0 v prodloužení vyřadili Nizozemsko 4:2 v penaltovém rozstřelu a dostali se do finále.

Finále, označované jako Messi proti Německu, nejlepší hráč světa proti nejlepšímu týmu, bylo opakováním finále z roku 1990 s Diegem Maradonou. Během první půlhodiny začal Messi hru, která vedla ke gólu, ale bylo rozhodnuto o ofsajdu. V průběhu zápasu promarnil několik příležitostí k otevření skóre, zejména na začátku druhého poločasu, kdy jeho pokus o únik šel mimo vzdálenou tyč. Střídající Mario Götze nakonec skóroval ve 113. minutě a v poslední minutě prodloužení následoval přímý kop, který Messi poslal přes síť, když Německo vyhrálo zápas 1:0 a připsalo si mistrovství světa. Na závěr finále byl Messi oceněn Zlatým míčem jako nejlepší hráč turnaje. Kromě toho, že byl společným třetím nejlepším střelcem, se čtyřmi góly a asistencí si vytvořil nejvíce šancí, dokončili nejvíce driblování, provedli nejvíce doručení do pokutového území a vyprodukovali nejvíce průchozích míčů v soutěži. Nicméně, jeho výběr vyvolal kritiku kvůli jeho nedostatku cílů ve vyřazovacím kole; Prezident FIFA Sepp Blatter vyjádřil své překvapení, zatímco Maradona naznačil, že Messi byl nezaslouženě vybrán pro marketingové účely.

Další finálové vystoupení, třetí v Messiho seniorské mezinárodní kariéře, následovalo v roce 2015 na Copa América, které se konalo v Chile. Argentina pod vedením bývalého manažera Barcelony Tata Martina vstoupila do turnaje jako uchazeči o titul díky druhému místu na mistrovství světa. Během úvodního zápasu proti Paraguayi vedli o poločase o dva góly, ale ztratili svůj náskok a ukončili zápas remízou 2:2; Messi skóroval z pokutového kopu a vstřelil svůj jediný gól na turnaji. Po výhře 1:0 proti obhájci titulu Uruguayi získal Messi svůj stý start za svou zemi v posledním skupinovém zápase, vítězství 1:0 nad Jamajkou, a stal se tak teprve pátým Argentincem, který dosáhl tohoto milníku. Ve svých 100 vystoupeních vstřelil za Argentinu celkem 46 gólů, z toho 22 v oficiálních soutěžních zápasech.

Když se Messi vyvinul ze symbolického kapitána týmu ve skutečného vůdce, dovedl Argentinu do vyřazovací fáze jako vítěz skupiny. Ve čtvrtfinále si vytvořili řadu šancí, včetně odražené hlavičky Messiho, ale brankář Kolumbie je opakovaně zablokoval a zápas nakonec ukončili bez skóre, což vedlo k penaltovému rozstřelu 5:4 v jejich prospěch. V semifinálové fázi Messi exceloval jako tvůrce hry, když přidal tři asistence a pomohl vytvořit další tři góly při vítězství svého týmu 6:1 nad Paraguayí, za což sklidil potlesk zpočátku nepřátelského publika. Argentina začala finále jako sázkový favorit na titul, ale byla poražena Chile 4:1 v penaltovém rozstřelu po prodloužení 0:0. Tváří v tvář agresi ze strany soupeřů, včetně kopání do bránice, Messi hrál pod své standardy, ačkoli byl jediným Argentincem, který úspěšně proměnil penaltu. Na konci turnaje byl údajně vybrán jako nejužitečnější hráč, ale toto ocenění odmítl. Jak Argentina pokračovala v draftu trofejí, který začal v roce 1993, porážky na mistrovství světa a Copa América opět přinesly Messimu intenzivní kritiku ze strany argentinských médií a fanoušků.

2019–2020: Copa América třetí místo a pozastavení

21. května byl Messi zařazen do Scaloniho posledního 23členného týmu pro Copa América 2019. Ve druhém zápase argentinské skupiny 19. června Messi vstřelil vyrovnávací gól z penalty při remíze 1:1 proti Paraguayi. Poté, co se Messi dostal pod kritiku v médiích kvůli svému výkonu po čtvrtfinálovém vítězství Argentiny 2:0 nad Venezuelou 28. června, poznamenal, že to nebyla jeho nejlepší Copa América, a zároveň kritizoval špatnou kvalitu hřišť. Po semifinálové porážce Argentiny 2-0 s Brazílií dne 2. července Messi kritizoval rozhodčí a tvrdil, že soutěž byla „připravena“ pro Brazílii, aby vyhrála.

V zápase o třetí místo proti Chile 6. července Messi zařídil Agüerův úvodní gól z přímého kopu v konečné výhře 2–1, aby pomohl Argentině získat bronzovou medaili; byl však vyloučen spolu s Garym Medelem ve 37. minutě hry poté, co se zapletl do hádky s chilským obráncem. Po zápase si Messi odmítl vyzvednout medaili a v pozápasovém rozhovoru naznačil, že jeho komentáře po semifinále vedly k jeho vyloučení. Messi se později za své komentáře omluvil, ale dostal pokutu 1 500 dolarů a dostal zákaz činnosti na jeden zápas od CONMEBOL, což ho vyřadilo z další argentinské kvalifikace na mistrovství světa. srpna byl Messi na tři měsíce vyloučen z mezinárodního fotbalu a dostal pokutu 50 dolarů, 000 od CONMEBOL za jeho připomínky proti rozhodnutím rozhodčího; tento zákaz znamenal, že vynechá přátelské zápasy Argentiny proti Chile, Mexiku a Německu v září a říjnu. 15. listopadu Messi hrál v roce 2019 Superclásico de las Américas proti Brazílii a vstřelil vítězný gól odrazem ze své uložené penalty. října 2020 Messi vstřelil penaltu za vítězství 1:0 proti Ekvádoru, což Argentině umožnilo vítězně zahájit svou kvalifikační kampaň na mistrovství světa 2022.

Profil hráče

Styl hry

Messi má díky svému nízkému vzrůstu nižší těžiště než vyšší hráči, což mu dává větší hbitost, umožňuje mu rychleji měnit směr a vyhýbat se nepřátelským útokům. Za to ho španělská média nazývají La Pulga Atómica(Atomová blecha). Navzdory tomu, že je fyzicky nenáročný, má značnou sílu horní části těla, která mu v kombinaci s jeho nízkým těžištěm a výslednou rovnováhou pomáhá odolávat fyzickým výzvám od protivníků; následně byl známý jeho nedostatkem potápění ve sportu plném her. Jeho krátké, silné nohy mu umožňují vynikat v krátkých návalech zrychlení, zatímco jeho rychlé nohy mu umožňují udržet si kontrolu nad míčem při driblování v rychlosti. Jeho bývalý trenér Barcelony Pep Guardiola jednou prohlásil: "Messi je jediný hráč, který běží rychleji s míčem než bez něj." I když od svých 20 let zlepšil své schopnosti se slabší nohou, Messi je převážně levonohý hráč; vnější stranou levé nohy obvykle začíná driblovat,

Messi, plodný střelec gólů, je známý svým zakončením, umístěním, rychlými reakcemi a schopností útočit, aby porazil obrannou linii. Funguje také v roli tvůrce hry, díky své vizi a přesné přihrávce, a je přesným hráčem volného kopu a pokutového kopu. Jeho tempo a technické schopnosti mu umožňují provádět individuální driblování směrem k brance, zejména při protiútocích, obvykle začínajících od půlící čáry nebo z pravé strany hřiště. Jeho bývalý argentinský manažer Diego Maradona, který je široce považován za nejlepšího dribléra na světě a jednoho z největších všech dob, o něm s ohledem na tuto schopnost řekl: „Míč zůstává přilepený k noze; viděl jsem skvělí hráči v mé kariéře, ale nikdy jsem neviděl nikoho s Messiho kontrolou míče." Kromě jeho individuálních kvalit,

Takticky hraje Messi ve volné útočné roli; univerzální hráč, je schopen útočit buď po křídle, nebo přes střed hřiště. Jeho oblíbenou pozicí v dětství byl tvůrce hry za dvěma útočníky, známý jako enganchev argentinském fotbale, ale svou kariéru začal ve Španělsku jako levý nebo levý útočník. Při jeho debutu v prvním týmu ho manažer Frank Rijkaard přesunul na pravé křídlo; z této pozice se mohl snadněji prosekat obranou do středu hřiště a levou nohou kroutit střely na branku, než převážně křižovat míče pro spoluhráče. Pod Guardiolou a následujícími manažery hrál nejčastěji ve falešné devítce; na pozici středního útočníka nebo osamoceného útočníka se pohyboval po centru, často se pohyboval hluboko do středu pole a přitahoval s sebou obránce, aby vytvořil a využil prostory pro přihrávky, driblování nebo kombinace s Xavim a Iniestou. Pod vedením Luise Enriqueho se vrátil ke hře na pravé straně, která charakterizovala většinu jeho rané kariéry. S argentinským národním týmem Messi podobně hrál kdekoli v přední linii; pod různými manažery byl zaměstnán na pravém křídle, jako falešná devítka, nebo v hlubší, kreativní roli jako klasická desítka nebo útočný záložník.

Recepce

Jako teenager se Messi etabloval mezi nejlepší hráče světa před dosažením 20 let. Diego Maradona považoval 18letého Messiho za nejlepšího hráče na světě vedle Ronaldinha, zatímco samotného Brazilce krátce po vítězství v Ballon d' Nebo komentoval: "Nejsem ani nejlepší v Barce," v narážce na svého chráněnce. O čtyři roky později, poté, co Messi vyhrál svůj první Zlatý míč rekordním rozdílem, se veřejná debata o jeho kvalitách jako hráče posunula za hranice jeho postavení v současném fotbale k možnosti, že je nejlepším hráčem historie. Prvním zastáncem byl jeho tehdejší manažer Pep Guardiola, který již v srpnu 2009 prohlásil Messiho za nejlepšího hráče, jakého kdy viděl. V následujících letech získal tento názor větší ohlas mezi vědci, manažery, bývalí i současní hráči a na konci druhé sezóny, kdy Barca vyhrála treble, se Messiho převaha před Maradonou a Pelém stala převládajícím názorem mezi zasvěcenými v kontinentální Evropě. Časté propouštění se však soustředilo na skutečnost, že Messi nevyhrál mistrovství světa ve fotbale s Argentinou, což vedlo některé ve sportu k tomu, že jej místo toho citovali jako nejlepšího klubového hráče v historii.

Během své kariéry byl Messi srovnáván se svým krajanem Diegem Maradonou, a to kvůli jejich podobným herním stylům jako drobní driblanti s levou nohou. Zpočátku byl pouze jedním z mnoha mladých argentinských hráčů, včetně jeho idolu z dětství Pabla Aimara, kterému se dostalo přezdívky „Nový Maradona“, ale jak jeho kariéra postupovala, Messi dokázal svou podobnost nad všemi předchozími soupeři a etabloval se jako nejlepší hráč Argentiny. produkoval od Maradony. Jorge Valdano, který vyhrál mistrovství světa v roce 1986 spolu s Maradonou, v říjnu 2013 řekl: "Messi je Maradona každý den. Posledních pět let byl Messi Maradonou na mistrovství světa v Mexiku." César Menotti , který jako manažer zorganizoval jejich vítězství ve Světovém poháru v roce 1978, zopakoval tento pocit, když uvedl, že Messi hraje „na úrovni nejlepšího Maradony.

V argentinské společnosti je Messi obecně držen v menší úctě než Maradona, což je důsledek nejen jeho nevyrovnaných výkonů s národním týmem, ale také rozdílů ve třídě, osobnosti a původu. Messi je v některých ohledech protikladem svého předchůdce: tam, kde byl Maradona extrovertní, kontroverzní postavou, která se proslavila ze slumů, je Messi rezervovaný a skromný, mimo fotbal nevýrazný muž. Trvalou známkou proti němu je skutečnost, že i když ne vlastní vinou, nikdy se neosvědčil v argentinské Primera División jako nastávající hráč, který již od mládí dosáhl hvězdy v zámoří, zatímco jeho nedostatek vnější vášně pro Albicelestekošile – nezpívá státní hymnu a nemá sklony k emocionálním projevům – vedly v minulosti k mylnému dojmu, že se cítí spíše katalánsky než skutečným Argentincem. Navzdory tomu, že Messi žije od svých 13 let ve Španělsku, řekl: "Argentina je moje země, moje rodina, můj způsob, jak se vyjádřit. Změnil bych všechny své rekordy, aby byli lidé v mé zemi šťastní."

Srovnání s Cristianem Ronaldem

Mezi svými současnými vrstevníky je Messi nejčastěji srovnáván a kontrastován s portugalským útočníkem Cristianem Ronaldem jako součást pokračující rivality, která byla přirovnávána k minulým sportovním rivalitám, jako je rivalita Muhammada Ali-Joe Fraziera v boxu, rivalita Björn Borg-John McEnroe. v tenise a rivalita Ayrtona Senny a Alaina Prosta z Formule 1. I když Messi občas popíral jakoukoli rivalitu, všeobecně se má za to, že se navzájem prosazují ve svém cíli stát se nejlepším hráčem na světě: od roku 2008 Ronaldo vyhrál tři Zlaté balóny s Messiho pěti a čtyři evropské Zlaté kopačky. Messiho tři. Vědci a fanoušci pravidelně argumentují individuálními zásluhami obou hráčů; Kromě jejich herních stylů se debata točí také kolem jejich odlišné postavy – Ronaldo je 1. 86 m (6 stop 1 palec) se svalnatou postavou – a kontrastujícími veřejnými osobnostmi, s Ronaldovým sebevědomím a teatrálností, které jsou odrazem Messiho pokory. Messi se utká s Ronaldem minimálně dvakrát každou sezónuEl Clásico , které se každoročně řadí mezi celosvětově nejsledovanější sportovní události. Mimo hřiště je Ronaldo jeho přímým konkurentem, pokud jde o plat, sponzorství a základnu fanoušků na sociálních sítích.

V populární kultuře

Podle France Football byl Messi v letech 2009 až 2014 pět let ze šesti nejlépe placeným fotbalistou světa; byl prvním hráčem, který překonal benchmark 40 milionů eur, s výdělky 41 milionů eur v roce 2013 a body 50-60 milionů eur, s příjmem 65 milionů eur v roce 2014. Od roku 2008 je nejvyšším hráčem Barcelony. placeného hráče a dostával plat, který se v průběhu příštích pěti let postupně zvyšoval ze 7,8 milionů eur na 13 milionů eur. Jeho současný plat 20 milionů eur čistého (36 milionů eur před zdaněním), stanovený v roce 2014, je nejvyšší v historii sportu. Kromě jeho platu a mnohamiliónových bonusů pochází velká část jeho příjmů z potvrzení; SportsProho následně uvádí jako jednoho ze světově nejprodávanějších sportovců každý rok od zahájení jejich výzkumu v roce 2010. Jeho hlavním sponzorem je od roku 2006 sportovní společnost Adidas. Jakožto přední mladý muž Barçy byl podepsán s Nike od svých 14 let, ale poté, co u soudu úspěšně zpochybnili nárok svého rivala na jeho image, přešel do Adidas. Postupem času se Messi etabloval jako jejich přední podporovatel značky; od roku 2008 vlastnil dlouhodobou kolekci kopaček Adidas F50 a v roce 2015 se stal prvním fotbalistou, který získal vlastní podznačku bot Adidas Messi.

Jako komerční subjekt je Messiho marketingová značka založena výhradně na jeho talentu a úspěších jako hráče, na rozdíl od pravděpodobně okouzlujících hráčů, jako jsou Cristiano Ronaldo a David Beckham. Na začátku své kariéry tak držel především sponzorské smlouvy se společnostmi, které provozují sportovně orientovaný marketing, jako jsou Adidas, Pepsi, Konami. Od roku 2010, současně s jeho rostoucími úspěchy jako hráče, se jeho marketingová přitažlivost rozšířila, což vedlo k dlouhodobým dohodám o podpoře luxusních značek Dolce & Gabbana a Audemars Piguet. Messi je také globálním ambasadorem značky pro Gillette, Turkish Airlines, Ooredoo a Tata Motors a další společnosti. Messi byl navíc tváří videoherní série Konami Pro Evolution Soccer , která se objevila na obálkáchPES 2009 , PES 2010 a PES 2011 . Následně podepsal smlouvu s konkurenční společností EA Sports, aby se stal tváří jejich série FIFA a od té doby se objevil na čtyřech po sobě jdoucích obalech od FIFA 13 po FIFA 16 .

Messiho globální popularita a vliv jsou dobře zdokumentovány. Byl mezi Timem , každoročním seznamem nejvlivnějších lidí světa, jak jej publikoval Time, v letech 2011 a 2012. Jeho fanouškovská základna na webu sociálních médií Facebook patří mezi největší ze všech veřejných osobností: během sedmi hodin od svého spuštění v dubnu 2011 měla jeho stránka na Facebooku téměř sedm milionů sledujících a do listopadu 2013 se stal teprve druhý sportovec, po Cristianu Ronaldovi, který nashromáždil více než 50 milionů sledujících. Podle průzkumu sportovní výzkumné společnosti Repucom z roku 2014 na 15 mezinárodních trzích Messiho znalo 87 % respondentů po celém světě, z nichž 78 % ho vnímalo příznivě, což z něj činí druhého nejuznávanějšího hráče na světě, hned za Ronaldem a nejsympatičtější ze všech současných hráčů.

Další události ilustrovaly Messiho přítomnost v populární kultuře. Replika jeho levé nohy z masivního zlata, vážící 25 kg (55 lb) a v hodnotě 5,25 milionu dolarů, se začala prodávat v Japonsku v březnu 2013 s cílem získat finanční prostředky pro oběti zemětřesení a tsunami v Tōhoku v roce 2011. Reklama Turkish Airlines z roku 2013 s Messim v hlavní roli, ve které se účastní selfie soutěže s hvězdou Los Angeles Lakers Kobe Bryantem, byla v roce svého vydání nejsledovanější reklamou na YouTube, získala 137 milionů zhlédnutí a následně byla zvolena nejlepší. reklama dekády 2005-15 k připomenutí založení YouTube. World Press Photo vybralo „The Final Game“, fotografii Messiho, který čelí trofeji pro mistrovství světa po finálové porážce Argentiny s Německem, jako nejlepší sportovní snímek roku 2014. Messi, dokument o jeho životě od filmaře Álexa de la Iglesia, měl premiéru na filmovém festivalu v Benátkách v srpnu 2014.

Osobní život

Rodina a vztahy

Od roku 2008, kdy mu bylo 20, byl Messi ve vztahu s Antonellou Roccuzzo, spolurodáčkou z Rosaria. Roccuzzovou zná od svých pěti let, je totiž sestřenicí jeho nejlepšího přítele od dětství Lucase Scaglii, který je také fotbalistou. Poté, co byl jejich vztah rok soukromý, Messi nejprve potvrdil jejich románek v rozhovoru v lednu 2009, než o měsíc později vyšel na veřejnost během karnevalu v Sitges po derby Barcelona-Espanyol. Dříve byl romanticky spjat s argentinskými modelkami Macarenou Lemos a Lucianou Salazar.

Messi a Roccuzzo mají dva syny: Thiago (narozen 2012) a Mateo (narozen 2015). Na oslavu prvního těhotenství své partnerky si Messi umístil míč pod tričko poté, co skóroval při výhře Argentiny 4:0 proti Ekvádoru 2. června 2012, než těhotenství potvrdil v rozhovoru o dva týdny později. Thiago se narodil v Barceloně 2. listopadu 2012, Messi se porodu zúčastnil poté, co dostal od Barcelony povolení vynechat trénink. Příchod syna oznámil na své facebookové stránce a napsal: "Dnes jsem nejšťastnější muž na světě, narodil se mi syn a díky Bohu za tento dar!" Thiagovo jméno a otisky rukou jsou vytetovány na jeho levém lýtku. V dubnu 2015 Messi na Facebooku potvrdil, že čekají další dítě. Zmeškal trénink před zápasem proti Atléticu Madrid, aby se zúčastnil narození svého druhého syna.

Messi má blízký vztah se svými nejbližšími rodinnými příslušníky, zejména s matkou Celií, jejíž tvář má vytetovanou na levém rameni. Jeho profesní záležitosti jsou z velké části řízeny jako rodinný podnik: jeho otec Jorge je jeho agentem od svých 14 let a nejstarší bratr Rodrigo se stará o jeho denní rozvrh a propagaci. Jeho matka a další bratr Matías řídí jeho charitativní organizaci Leo Messi Foundation a starají se o osobní a profesní záležitosti v Rosariu.

Od té doby, co ve 13 letech odešel do Španělska, si Messi udržuje úzké vazby se svým rodným městem Rosario, a dokonce si zachoval svůj výrazný rosarinový přízvuk. Ponechal si vlastnictví starého domu své rodiny, i když byl dlouho prázdný; udržuje pro svou matku podkrovní byt v exkluzivním obytném domě a také rodinný dům kousek za městem. Jednou, když byl na tréninku s národním týmem v Buenos Aires, hned po tréninku si udělal tříhodinovou cestu autem do Rosaria, aby tam povečeřel s rodinou, strávil s nimi noc a další den se vrátil do Buenos Aires. čas na praxi. Messi je v každodenním kontaktu prostřednictvím telefonu a SMS s malou skupinou důvěrníků v Rosariu, z nichž většina byli členové "The Machine of '87" v Newell's Old Boys. Přestože je považován za muže jednoho klubu, dlouho plánoval návrat do Rosaria, aby ukončil svou hráčskou kariéru v Newell's. Po svém přestupu do Barcelony měl s klubem špatné vztahy, ale v roce 2012 jejich veřejný spor skončil, když Newell přijal své vazby s Messim, dokonce svému novorozenému synovi vystavil klubovou kartu.

Charita

Během své kariéry se Messi zapojoval do charitativních akcí zaměřených na ohrožené děti, což je závazek, který částečně pramení ze zdravotních potíží, kterým čelil ve svém dětství. Od roku 2004 přispívá svým časem a financemi Dětskému fondu OSN (UNICEF), organizaci, se kterou má Barcelona také silné spojení. Messi sloužil jako vyslanec dobré vůle UNICEF od svého jmenování v březnu 2010 a svou první terénní misi pro tuto organizaci dokončil o čtyři měsíce později, když cestoval na Haiti, aby upozornil veřejnost na neutěšenou situaci dětí v zemi v důsledku nedávného zemětřesení. Od té doby se účastní kampaní UNICEF zaměřených na prevenci HIV, vzdělávání a sociální začleňování postižených dětí. Na oslavu prvních narozenin svého syna v listopadu 2013

Kromě své práce pro UNICEF založil Messi vlastní charitativní organizaci Leo Messi Foundation, která podporuje přístup dětí ke zdravotní péči, vzdělání a sportu. Byla založena v roce 2007 po návštěvě Messiho v nemocnici pro nevyléčitelně nemocné děti v Bostonu, tato zkušenost s ním rezonovala do té míry, že se rozhodl část svých výdělků reinvestovat do společnosti. Messi prostřednictvím své nadace uděloval výzkumné granty, financoval lékařská školení a investoval do rozvoje lékařských center a projektů v Argentině, Španělsku a jinde ve světě. Kromě jeho vlastních fundraisingových aktivit, jako jsou jeho globální fotbalové zápasy „Messi and Friends“, jeho nadace získává finanční podporu od různých společností, kterým přiřadil své jméno v dohodách o podpoře,

Messi také investoval do mládežnického fotbalu v Argentině: finančně podporuje Sarmiento, fotbalový klub se sídlem ve čtvrti Rosario, kde se narodil, v roce 2013 se zavázal k renovaci svých zařízení a instalaci hřišť pro každé počasí a financuje vedení. několika mladých hráčů v Newell's Old Boys a konkurenčním klubu Rosario Central, stejně jako v River Plate a Boca Juniors v Buenos Aires. Ve svém chlapeckém klubu Newell's Old Boys financoval v roce 2012 výstavbu nové tělocvičny a ubytovny na klubovém stadionu pro jejich mládežnickou akademii. Jeho bývalý trenér mládeže v Newell's, Ernesto Vecchio, je zaměstnán u nadace Leo Messiho jako hledač talentů pro mladé hráče. V únoru 2016 Messi využil sociální média a UNICEF, aby vystopoval afghánského chlapce na fotografii, která se stala virální,

Legální problémy

Messiho otec Jorge byl ve své roli agenta v roce 2013 vyšetřován kvůli údajnému iniciování daňového úniku ve výši 4,1 milionu eur v souvislosti s právy jeho syna na image. Síť fiktivních společností v daňových rájích Uruguay a Belize byla údajně použita k ochraně příjmů před španělskou daní z příjmu v letech 2007 až 2009. Jorge v srpnu 2013 dobrovolně zaplatil 5 milionů eur, aby pokryl nezaplacené daně plus úroky, ale přesto byl účtován se třemi případy daňových podvodů, stejně jako jeho syn. Ačkoli státní zástupce považoval za výlučně odpovědného za tento plán Jorgeho, odvolání mladšího Messiho, která se dovolávala neznalosti, byla u soudu dvakrát zamítnuta; v červnu 2015 měl stát před soudem, pokud nedojde k mimosoudní dohodě. Dne 6. října 2015 barcelonští státní zástupci zapojení do případu požádali, aby byl zproštěn všech obvinění, a oznámili, že však budou požadovat 18měsíční trest odnětí svobody pro jeho otce za údajné podvody na španělském daňovém úřadu; nicméně později ten týden soudce odpovědný za případ tuto žádost zamítl a španělská státní právní služba vyzvala, aby byl Messi souzen po boku svého otce kvůli obvinění z daňových podvodů.