Lionel Messi argentínsky futbalista

Lionel Andrés Messi (narodený 24. júna 1987), tiež známy ako Leo Messi, je argentínsky profesionálny futbalista, ktorý hrá ako útočník a je kapitánom klubu Major League Soccer Inter Miami a národného tímu Argentíny. Messi, považovaný za jedného z najlepších hráčov všetkých čias, získal rekordných sedem ocenení Ballon d'Or a rekordných šesť európskych zlatých kopačiek a v roku 2020 bol menovaný do tímu Ballon d'Or Dream Team. Až do odchodu z klubu v roku 2021 strávil celú svoju profesionálnu kariéru v Barcelone, kde vyhral klubových rekordných 34 trofejí vrátane desiatich titulov v La Lige, siedmich titulov v Copa del Rey a štyrikrát v Lige majstrov UEFA. So svojou krajinou vyhral Copa América 2021 a Majstrovstvá sveta 2022 FIFA. Messi, plodný strelec a kreatívny tvorca hry, drží rekordy v počte gólov v La Lige (474), najviac hetrikov v La Lige (36) a Lige majstrov UEFA (osem) a najviac asistencií v La Lige (192) a Copa América (17). Na konte má aj najviac medzinárodných gólov od muža z Južnej Ameriky (104). Messi strelil viac ako 800 gólov v seniorskej kariére za klub a krajinu a má najviac gólov od hráča za jeden klub (672).

Lionel Andrés Messi

Messi sa vo veku 13 rokov presťahoval do Španielska z Argentíny, aby sa pripojil k Barcelone, za ktorú debutoval v súťaži vo veku 17 rokov v októbri 2004. V priebehu nasledujúcich troch rokov sa etabloval ako integrálny hráč klubu a vo svojej prvej neprerušenej sezóne v roku 2008 – 09 pomohol Barcelone dosiahnuť prvé treble v španielskom futbale; v tom roku, vo veku 22 rokov, Messi vyhral svoju prvú Zlatú loptu. Nasledovali tri úspešné sezóny, pričom Messi vyhral štyri po sebe idúce Zlaté lopty, čím sa stal prvým hráčom, ktorý získal ocenenie štyrikrát. Počas sezóny 2011 – 2012 vytvoril rekordy La Ligy a Európy v počte gólov strelených v jednej sezóne a zároveň sa stal najlepším strelcom Barcelony. V nasledujúcich dvoch sezónach skončil Messi druhý pre Zlatú loptu za Cristianom Ronaldom (jeho vnímaný kariérny rival). pred návratom do najlepšej formy počas sezóny 2014 – 2015, stal sa najlepším strelcom všetkých čias v La Lige a doviedol Barcelonu k historickému druhému treble, po ktorom mu v roku 2015 udelili piatu Zlatú loptu. Messi sa ujal kapitána Barcelony v roku 2018 a získal rekordnú šiestu Zlatú loptu v roku 2019. Po vypršaní zmluvy sa v auguste 2021 upísal francúzskemu klubu Paris Saint-Germain, v klube strávil dve sezóny a dvakrát vyhral Ligue 1. Messi prišiel do amerického klubu Inter Miami v júli 2023, v auguste toho istého roku vyhral Ligový pohár. sa v auguste 2021 upísal francúzskemu klubu Paris Saint-Germain, v klube strávil dve sezóny a dvakrát vyhral Ligue 1. Messi prišiel do amerického klubu Inter Miami v júli 2023, v auguste toho istého roku vyhral Ligový pohár. sa v auguste 2021 upísal francúzskemu klubu Paris Saint-Germain, v klube strávil dve sezóny a dvakrát vyhral Ligue 1. Messi prišiel do amerického klubu Inter Miami v júli 2023, v auguste toho istého roku vyhral Ligový pohár.

Argentínsky reprezentant Messi je historicky najlepším strelcom krajiny a je tiež držiteľom národného rekordu vo vystúpeniach. Na mládežníckej úrovni vyhral v roku 2005 Majstrovstvá sveta mládeže FIFA, turnaj dokončil so Zlatou loptou a Zlatou topánkou a zlatú olympijskú medailu na Letných olympijských hrách 2008. Jeho štýl hry drobného dribléra ľavou nohou vyvolal porovnanie s jeho krajanom Diegom Maradonom, ktorý Messiho označil za svojho nástupcu. Po svojom seniorskom debute v auguste 2005 sa Messi stal najmladším Argentínčanom, ktorý hral a skóroval na Majstrovstvách sveta FIFA (2006) a dostal sa do finále Copa América v roku 2007, kde bol vyhlásený za mladého hráča turnaja. Ako kapitán mužstva od augusta 2011 doviedol Argentínu do troch po sebe idúcich finále: Majstrovstvá sveta vo futbale 2014, za ktoré získal Zlatú loptu, Copa América 2015, vyhrať Zlatú loptu a Copa América 2016. Po oznámení svojho medzinárodného odchodu do dôchodku v roku 2016 zmenil svoje rozhodnutie a doviedol svoju krajinu do kvalifikácie na Majstrovstvá sveta vo futbale 2018, tretie miesto na Copa América 2019 a víťazstvo na Copa América 2021, pričom vyhral Zlatú loptu a Zlatá čižma pre toho druhého. Za tento úspech dostal Messi v roku 2021 rekordnú siedmu Zlatú loptu. V roku 2022 doviedol Argentínu k víťazstvu na Majstrovstvách sveta vo futbale 2022, kde získal rekordnú druhú Zlatú loptu, strelil sedem gólov vrátane dvoch vo finále, a prekonal rekord v počte zápasov odohraných na majstrovstvách sveta (26). tretie miesto na Copa América 2019 a víťazstvo na Copa América 2021, pričom za druhý z nich získal Zlatú loptu a Zlatú kopačku. Za tento úspech dostal Messi v roku 2021 rekordnú siedmu Zlatú loptu. V roku 2022 doviedol Argentínu k víťazstvu na Majstrovstvách sveta vo futbale 2022, kde získal rekordnú druhú Zlatú loptu, strelil sedem gólov vrátane dvoch vo finále, a prekonal rekord v počte zápasov odohraných na majstrovstvách sveta (26). tretie miesto na Copa América 2019 a víťazstvo na Copa América 2021, pričom za druhý z nich získal Zlatú loptu a Zlatú kopačku. Za tento úspech dostal Messi v roku 2021 rekordnú siedmu Zlatú loptu. V roku 2022 doviedol Argentínu k víťazstvu na Majstrovstvách sveta vo futbale 2022, kde získal rekordnú druhú Zlatú loptu, strelil sedem gólov vrátane dvoch vo finále, a prekonal rekord v počte zápasov odohraných na majstrovstvách sveta (26).

Messi podporuje spoločnosť na výrobu športového oblečenia Adidas od roku 2006. Podľa France Football bol v rokoch 2009 až 2014 najlepšie zarábajúcim futbalistom sveta päť rokov zo šiestich a v rokoch 2019 a 2022 ho Forbes zaradil medzi najlepšie zarábajúceho športovca sveta. Messi v rokoch 2011, 2012 a 2023 patril medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete podľa časopisu Time. V rokoch 2020 a 2023 bol menovaný svetovým športovcom roka Laureus, pričom Messi bol prvým športovcom v tímovom športe, ktorý získal toto ocenenie. V roku 2020 sa Messi stal druhým futbalistom a druhým tímovým športovcom, ktorý v kariére prekonal miliardu dolárov.

Skorý život

Lionel Andrés Messi sa narodil 24. júna 1987 v Rosariu v Santa Fe ako tretie zo štyroch detí Jorgeho Messiho, manažéra oceliarne, a jeho manželky Celie Cuccittini, ktorá pracovala v dielni na výrobu magnetov. Z otcovej strany je talianskeho a španielskeho pôvodu, je pravnukom imigrantov z Marche a Katalánska a z matkinej strany má predovšetkým taliansky pôvod. „Leo“, ktorý vyrastal v utiahnutej rodine milujúcej futbal, si od útleho veku vyvinul vášeň pre tento šport, pričom neustále hrával so svojimi staršími bratmi Rodrigom a Matíasom a bratrancami Maximilianom a Emanuelom Biancucchi, ktorí sú obaja sa stali profesionálnymi futbalistami. Vo veku štyroch rokov sa pripojil k miestnemu klubu Grandoli, kde ho trénoval jeho otec, hoci jeho prvý vplyv ako hráča pochádzala od jeho starej mamy z matkinej strany. Celia, ktorá ho sprevádzala na tréningoch a zápasoch. Veľmi ho zasiahla jej smrť, krátko pred jeho jedenástymi narodeninami; odvtedy ako oddaný katolík oslavuje svoje ciele tak, že vzhliadne a ukáže na oblohu na počesť svojej starej mamy.

Messi, celoživotný podporovateľ Newell's Old Boys, vstúpil do klubu Rosario, keď mal šesť rokov. Počas šiestich rokov, ktoré hral za Newell's, strelil takmer 500 gólov ako člen „The Machine of '87“, takmer neprekonateľnej mládežníckej skupiny pomenovanej podľa roku ich narodenia, a pravidelne zabával davy predvádzaním trikov s loptou počas polčasu. -čas domácich zápasov prvého tímu. Jeho budúcnosť profesionálneho hráča však bola ohrozená, keď mu vo veku 10 rokov diagnostikovali nedostatok rastového hormónu. Keďže zdravotné poistenie jeho otca pokrývalo iba dva roky liečby rastovým hormónom, ktorá stála najmenej 1 000 dolárov mesačne, Newell súhlasil s prispením, no neskôr svoj sľub porušil. Vyhľadal ho klub z Buenos Aires River Plate, ktorého tvorcu hry Pabla Aimara zbožňoval,

Keďže Messiho rodina mala príbuzných v Katalánsku, v septembri 2000 sa snažili dohodnúť s Barcelonou súd. Riaditeľ prvého tímu Charly Rexach ho okamžite chcel podpísať, no predstavenstvo váhalo; v tom čase bolo pre európske kluby veľmi nezvyčajné podpisovať zahraničných hráčov v takom mladom veku. Dňa 14. decembra bolo vydané ultimátum pre Barcelonu, aby preukázala svoj záväzok, a Rexach bez iného papiera ponúkol zmluvu na papierovom obrúsku. Vo februári 2001 sa rodina presťahovala do Barcelony, kde sa presťahovala do bytu neďaleko klubového štadióna Camp Nou. Počas svojho prvého roku v Španielsku hrával Messi s Infantiles len zriedkav dôsledku konfliktu pri prevode s Newell's; ako cudzinec mohol byť nasadený len v priateľských zápasoch a katalánskej lige. Bez futbalu sa ťažko integroval do tímu; už od prírody rezervovaný, bol taký tichý, že jeho spoluhráči spočiatku verili, že je nemý. Doma trpel túžbou po domove po tom, čo sa jeho matka s bratmi a malou sestrou Maríou Sol presťahovala späť do Rosaria, zatiaľ čo on zostal so svojím otcom v Barcelone.

Po roku v barcelonskej mládežníckej akadémii La Masia sa Messi vo februári 2002 konečne zapísal do Španielskej futbalovej federácie. Teraz hrá vo všetkých súťažiach a spriatelil sa so svojimi spoluhráčmi, medzi ktorými boli Cesc Fàbregas a Gerard Piqué. Po ukončení liečby rastovým hormónom vo veku 14 rokov sa Messi stal neoddeliteľnou súčasťou tímu "Baby Dream Team", najväčšieho mládežníckeho tímu Barcelony. Počas svojej prvej kompletnej sezóny, v rokoch 2002-03, bol najlepším strelcom s 36 gólmi v 30 zápasoch za Cadetes A, ktorí vyhrali bezprecedentné treble v lige a španielsky aj katalánsky pohár. Finále Copa Catalunya, víťazstvo 4:1 nad Espanyolom, sa stalo známym v klubovej tradícii ako partido de la mascara., finále masky. Týždeň po tom, čo si počas ligového zápasu zlomil lícnu kosť, mohol Messi začať hru pod podmienkou, že bude nosiť plastový chránič; Čoskoro mu prekážala maska, dal si ju dole a strelil dva góly v priebehu 10 minút pred jeho striedaním. Na konci sezóny dostal ponuku do Arsenalu, svoju prvú zo zahraničného klubu, no zatiaľ čo Fàbregas a Piqué čoskoro odišli do Anglicka, on sa rozhodol zostať v Barcelone.

Barcelona

2003-05: vzostup do prvého tímu

Počas sezóny 2003-04, svojej štvrtej s Barcelonou, Messi rýchlo postupoval v klubových radoch a debutoval pre rekordných päť tímov v jednej kampani. Po tom, čo bol vymenovaný za hráča turnaja v štyroch medzinárodných prípravných súťažiach s Juveniles B, odohral s tímom iba jeden oficiálny zápas, kým postúpil medzi Juveniles .A, kde v 11 ligových zápasoch strelil 18 gólov. Messi bol vtedy jedným z niekoľkých mládežníckych hráčov povolaných, aby posilnili vyčerpaný prvý tím počas reprezentačnej prestávky. Vo veku 16 rokov, štyroch mesiacov a 23 dní debutoval v prvom tíme, keď nastúpil v 75. minúte počas prípravného zápasu proti Josému Mourinhovi Portu 16. novembra 2003. Jeho výkon, keď si vytvoril dve šance a strelu na bránu, zapôsobil na technický personál a následne začal denne trénovať s rezervou klubu, Barcelonou B, ako aj týždenne s prvým tímom. Po prvom tréningu v seniorskom tíme nová hviezda Barcy, Ronaldinho, povedal svojim spoluhráčom, že verí, že 16-ročný hráč sa stane ešte lepším hráčom ako on sám. Ronaldinho sa čoskoro spriatelil s Messim, ktorého nazýval „malým bratom,

Aby Messi získal ďalšie zápasové skúsenosti, pripojil sa k Barcelone C okrem JuvenilesA, ktorý hrá svoj prvý zápas za tretí tím 29. novembra. Pomohol im zachrániť sa zo zostupovej zóny Tercera División, keď strelil päť gólov v 10 zápasoch, vrátane hetriku za osem minút počas zápasu Španielskeho pohára, keď bol označený Sergiom Ramosom zo Sevilly. Jeho pokrok sa odrazil v jeho prvej profesionálnej zmluve podpísanej 4. februára 2004, ktorá trvala do roku 2012 a obsahovala počiatočnú výkupnú klauzulu vo výške 30 miliónov eur. O mesiac neskôr, 6. marca, debutoval za Barcelonu B v Segunda División B a jeho výkupná klauzula sa automaticky zvýšila na 80 miliónov eur. V tejto sezóne odohral za B tím päť zápasov, no neskóroval. Fyzicky bol slabší ako jeho súperi, ktorí boli často oveľa starší a vyšší, a v tréningu pracoval na zvyšovaní svalovej hmoty a celkovej sily, aby dokázal striasť obrancov. Ku koncu sezóny sa vrátil do oboch mládežníckych tímov, kde pomáhalLigu vyhrávajú dorastenci B. Kampaň ukončil skórovaním za štyri zo svojich piatich tímov s celkovým počtom 36 gólov vo všetkých oficiálnych súťažiach.

Počas sezóny 2004-05 bol Messi zaručeným štartérom pre B tím, počas kampane odohral 17 zápasov a skóroval v šiestich prípadoch. Od svojho debutu v novembri minulého roka nebol znovu povolaný do prvého tímu, ale v októbri 2004 starší hráči požiadali manažéra Franka Rijkaarda, aby ho povýšil. Keďže Ronaldinho už hral na ľavom krídle, Rijkaard presunul Messiho z jeho obvyklej pozície na pravé krídlo, aj keď spočiatku proti hráčovmu želaniu, čo mu umožnilo preseknúť sa do stredu ihriska a vystreliť dominantnou ľavou nohou. Messi debutoval v lige počas nasledujúceho zápasu 16. októbra proti Espanyolu, ktorý nastúpil v 82. minúte. Vo veku 17 rokov, troch mesiacov a 22 dní bol v tom čase najmladším hráčom, ktorý reprezentoval Barcelonu v oficiálnej súťaži. Ako striedajúci hráč, v tej sezóne odohral za prvý tím iba 77 minút v deviatich zápasoch vrátane debutu v Lige majstrov UEFA proti Šachtaru Doneck. Svoj prvý seniorský gól strelil 1. mája 2005 proti Albacetemu po asistencii Ronaldinha, čím sa stal v tom čase najmladším strelcom klubu. Barcelona vo svojej druhej sezóne pod Rijkaardom vyhrala ligu prvýkrát po šiestich rokoch.

2005-08: zostavenie základnej jedenástky

24. júna 2005, v deň svojich 18. narodenín, podpísal Messi svoju prvú zmluvu ako hráč seniorského tímu. Vďaka tomu sa stal hráčom Barcelony až do roku 2010, o dva roky menej ako jeho predchádzajúci kontrakt, no jeho výkupná klauzula sa zvýšila na 150 miliónov eur. Jeho prelom nastal o dva mesiace neskôr, 24. augusta, počas súťaže Joan Gamper trophy, predsezónnej súťaže Barcelony. Prvýkrát na štarte predviedol skvelý výkon proti Juventusu Fabia Capella a na Camp Nou zožal potlesk. Zatiaľ čo Capello požiadal o požičanie Messiho, ponuka na jeho kúpu prišla od Interu Miláno, ktorý bol ochotný zaplatiť jeho výkupnú klauzulu a strojnásobiť jeho mzdy. Podľa vtedajšieho prezidenta Joana Laportu to bol jediný prípad, kedy klub čelil reálnemu riziku straty Messiho, no napokon sa rozhodol zostať. Dňa 16. septembra

Kvôli problémom týkajúcim sa jeho právneho postavenia v Španielskej futbalovej federácii Messi zmeškal štart v La Lige, ale 26. septembra získal španielske občianstvo a stal sa oprávneným hrať. V drese s číslom 19 sa postupne presadil ako pravý krídelník prvej voľby a vytvoril útočné trio s Ronaldinhom a útočníkom Samuelom Eto'om. Vo veľkých zápasoch bol v základnej zostave ako pri jeho prvom klasickom súbojiproti rivalovi Realu Madrid 19. novembra, ako aj ich vonkajšie víťazstvo nad Chelsea v poslednom 16. kole Ligy majstrov, kde odohral svoj doteraz najlepší zápas. Po tom, čo strelil 8 gólov v 25 zápasoch, vrátane svojho prvého v Lige majstrov, sa jeho sezóna predčasne skončila počas odvety proti Chelsea 7. marca 2006, keď si natrhol podkolennú šľachu. Messi pracoval na opätovnom získaní kondície včas pre finále Ligy majstrov, ale v deň finále, 17. mája, mu povedali, že nie je dostatočne fit na to, aby mohol hrať. Bol tak sklamaný, že v Paríži neoslavoval ich víťazstvo nad Arsenalom, čo neskôr ľutoval.

Zatiaľ čo Barcelona začala postupný úpadok, 19-ročný Messi sa počas sezóny 2006-07 etabloval ako jeden z najlepších hráčov na svete. Už ako idol fanúšikov klubu culés strelil 17 gólov v 36 zápasoch vo všetkých súťažiach. Naďalej ho však sužovali veľké zranenia; zlomenina metatarzu, ktorú utrpel 12. novembra 2006, ho vyradila z činnosti na tri mesiace. Do posledného 16. kola Ligy majstrov proti Liverpoolu sa zotavil včas, ale v podstate bol vyradený z hry; Barcelona, ​​úradujúci šampión, bola mimo súťaže. V lige sa jeho gólový prínos ku koncu sezóny zvýšil; 11 zo 14 gólov padlo z posledných 13 zápasov. 10. marca 2007 strelil svoj prvý hetrik v klasickom zápase, prvý hráč po 12 rokoch, ktorý vyrovnal po každom góle Realu Madrid a ukončil zápas remízou 3:3 v predĺžení. Jeho rastúci význam pre klub sa odzrkadlil v novej zmluve podpísanej v ten mesiac, ktorá výrazne zvýšila jeho mzdy.

Messi, ktorý je už často porovnávaný s krajanom Diegom Maradonom, dokázal ich podobnosť, keď takmer zopakoval dva Maradonove najslávnejšie góly v rozpätí troch týždňov. Počas semifinále Copa del Rey proti Getafe 18. apríla strelil gól nápadne podobný gólu Maradonu vo štvrťfinále majstrovstiev sveta vo futbale 1986, známy ako gól storočia. Messi zbieral loptu na pravej strane pri polcestnej čiare, bežal 60 metrov (200 stôp) a prekonal piatich obrancov a skóroval lomeným zakončením, rovnako ako to urobil Maradona. V ligovom zápase proti Espanyolu 9. júna skóroval tak, že sa pustil do lopty a rukou ju previedol okolo brankára podobným spôsobom ako Maradonov gól Hand of God v tom istom zápase majstrovstiev sveta. Keď Messi pokračoval vo svojom individuálnom vzostupe, Barcelona zaváhala; tímu sa nepodarilo dostať do finále Copa del Rey po tom, čo Messi odpočíval v druhom zápase proti Getafe a prehral ligu s Realom Madrid v gólovom priemere.

Po tom, čo Ronaldinho stratil formu, Messi sa stal novým hviezdnym hráčom Barcelony vo veku iba 20 rokov a od španielskych médií dostal prezývku „Mesiáš“. Jeho úsilie v roku 2007 mu vynieslo aj ocenenie; novinári ho zvolili za tretieho najlepšieho hráča roka pre Zlatú loptu, za Kaká a druhým Cristianom Ronaldom, zatiaľ čo medzinárodní manažéri a kapitáni národných tímov ho zvolili za druhého v kategórii FIFA World Player of the Year, opäť za Kaká. . Hoci sa mu počas sezóny 2007-08 podarilo streliť 16 gólov, druhú polovicu sezóny mu opäť pokazili zranenia po tom, čo si 15. decembra natrhol podkolennú šľachu. Pri víťazstve vonku proti Celticu v poslednom 16. kole Ligy majstrov dvakrát skóroval a v tom čase sa stal so šiestimi gólmi najlepším strelcom súťaže. ale znovu sa zranil počas odvety 4. marca 2008. Rijkaard ho postavil napriek varovaniu lekárskeho personálu, čo viedlo kapitána Carlesa Puyola k tomu, aby kritizoval španielske médiá za nátlak na Messiho, aby odohral každý zápas. Barcelona skončila sezónu bez trofejí, v semifinále Ligy majstrov ju vyradil neskorší šampión Manchester United a v lige sa umiestnila na treťom mieste.

2008-09: Víťazstvo v šestonedelí

Po dvoch neúspešných sezónach potrebovala Barcelona generálnu opravu, ktorá viedla k vylúčeniu Rijkaarda a Ronaldinha. Po jeho odchode dostal Messi dres s číslom 10. V júli 2008 podpísal novú zmluvu s ročným platom 7,8 milióna eur, čím sa stal najlepšie zarábajúcim hráčom klubu. Pred novou sezónou zostali hlavnými obavami jeho časté svalové zranenia, ktoré ho odradili od roku 2006 do roku 2008 celkovo na osem mesiacov. Na boj s týmto problémom klub zaviedol nové tréningové, výživové a životné režimy. a pridelil mu osobného fyzioterapeuta, ktorý by s ním cestoval počas povolávacích rozkazov do národného tímu Argentíny. Vďaka tomu zostal Messi počas nasledujúcich štyroch rokov prakticky bez zranení, čo mu umožnilo naplno využiť svoj potenciál. Vo svojej prvej neprerušenej kampani v sezóne 2008-09 strelil 38 gólov v 51 zápasoch a spolu s Eto'om a krídelníkom Thierrym Henrym prispel k celkovému počtu 100 gólov vo všetkých súťažiach, čo bol vtedajší rekord klubu. Napriek zraneniam na začiatku roka sa jeho výkony v roku 2008 opäť stali víťazmi Zlatej lopty a FIFA World Player of the Year, v oboch prípadoch za Cristianom Ronaldom.

Počas svojej prvej sezóny pod vedením nového manažéra Barcelony, bývalého kapitána Pepa Guardiolu, hral Messi hlavne na pravom krídle, podobne ako za Rijkaarda, aj keď tentoraz ako falošný krídelník so slobodou zarezávať sa vo vnútri a pohybovať sa po strede. Počas klasiky2. mája 2009 však hral prvýkrát ako falošná deviatka, na pozícii stredného útočníka, no klesol hlboko do stredu poľa, aby sa spojil s Xavim a Andrésom Iniestom. Pri prvom góle svojej strany asistoval čipom a dvakrát skóroval, aby ukončil zápas s dôrazným víťazstvom 6:2, čo je ich historicky najväčšie skóre na štadióne Bernabéu Realu Madrid. Po návrate na krídlo odohral svoje prvé finále od preniknutia do prvého tímu 13. mája, keď skóroval raz a na druhý gól prihral, ​​keď porazili Athletic Bilbao 4:1 a vyhrali Copa del Rey. S 23 ligovými gólmi Messiho v tejto sezóne boli o tri dni neskôr korunovaní majstrami La Ligy a získali svoj piaty double.

Ako najlepší strelec Ligy majstrov sezóny s deviatimi gólmi, najmladší v histórii turnaja, Messi strelil dva góly a na ďalšie dva asistoval, aby zabezpečil štvrťfinálové víťazstvo 4:0 nad Bayernom Mníchov. Vrátil sa ako falošná deviatka počas finále 27. mája v Ríme, kde čelili Manchestru United. Keď hlavou prekonal brankára Edwina van der Sara a zakončil skóre 2:0, Barcelona bola majstrom Európy a dosiahla prvé treble v histórii španielskeho futbalu. Ich úspech sa odrazil v novej zmluve podpísanej 18. septembra, ktorá zaviazala Messiho pre klub do roku 2016 s novou výkupnou klauzulou vo výške 250 miliónov eur, pričom jeho plat sa zvýšil na 12 miliónov eur. Prosperita Barcy pokračovala aj v druhej polovici roku 2009, keď sa stala prvým klubom, ktorý dosiahol šesťdesiatku, vyhrať šesť najvyšších trofejí v jedinom roku. Po víťazstvách v Supercopa de España a Superpohári UEFA v auguste vyhrali 19. decembra MS klubov FIFA proti Estudiantes, pričom víťazný gól 2:1 strelil Messi hruďou. Messi vo veku 22 rokov vyhral Zlatú loptu a cenu FIFA pre najlepšieho hráča roka, v oboch prípadoch s najväčším rozdielom hlasov v histórii každej trofeje.

2010-11: Pokračujúci úspech

Messi, nespokojný so svojou pozíciou na pravom krídle, opäť začal hrať ako falošná deviatka začiatkom roka 2010, počnúc posledným zápasom 16. kola Ligy majstrov proti Stuttgartu. Po remíze v prvom zápase vyhrali druhý zápas 4:0 s dvoma gólmi a asistenciou Messiho. V tom momente sa stal taktickým ústredným bodom Guardiolovho tímu a jeho miera strieľania gólov sa zvýšila. Messi strelil v danej sezóne celkovo 47 gólov vo všetkých súťažiach, čo sa rovná Ronaldovmu klubovému rekordu z kampane 1996-97. Pozoruhodne strelil všetky štyri góly svojho tímu vo štvrťfinále Ligy majstrov proti Arsenalu Arsèna Wengera 6. apríla, čo je vzácny úspech, pričom sa stal najlepším strelcom Barcelony všetkých čias v súťaži. Hoci ich v semifinále Ligy majstrov vyradil neskorší šampión Inter Miláno, Messi ukončil sezónu ako najlepší strelec s ôsmimi gólmi už druhý rok po sebe. Ako najlepší strelec ligy v Španielsku a Európe s 34 gólmi, čím opäť vyrovnal Ronaldov rekord, pomohol Barcelone vyhrať La Ligu iba jedinou prehrou.

Messi si zabezpečil svoju prvú trofej v sezóne 2010-11, Supercopa de España, skórovaním hetriku pri víťazstve 4:0 nad Sevillou po prehre v prvom zápase. V úlohe tvorcu hry bol opäť inštrumentálom v klasickom štýle29. novembra 2010, prvý s Josém Mourinhom na čele Realu Madrid, keď Barcelona porazila svojich rivalov 5:0. Messi pomohol tímu dosiahnuť 16 po sebe idúcich ligových víťazstiev, čo je rekord v španielskom futbale, pričom 5. februára 2011 zavŕšil ďalší hetrik proti Atléticu Madrid. Jeho klubové výkony v roku 2010 mu vyniesli inauguračnú Zlatú loptu FIFA, ktorá je zlúčením lopty. d'Or a ocenenie FIFA World Player of the Year, hoci jeho víťazstvo sa stretlo s určitou kritikou kvôli jeho neúspechu s Argentínou na Majstrovstvách sveta vo futbale 2010. Podľa starého formátu ceny by sa umiestnil tesne mimo prvej trojky, a to vďaka hlasovaniu medzinárodných trénerov a kapitánov.

Ku koncu sezóny odohrala Barcelona štyri kontroverzné klasikáv rozpätí 18 dní. Ligový zápas zo 16. apríla sa skončil remízou po penalte od Messiho, čím si zabezpečili tretí titul v La Lige za sebou. Okrem 31 gólov bol Messi najlepším poskytovateľom asistencií v lige s 18 asistenciami. Po tom, čo o štyri dni neskôr prehrali finále Copa del Rey, strelil oba góly pri ich víťazstve 2:0 v prvom zápase semifinále Ligy majstrov, z ktorých druhý – driblovanie cez troch hráčov – bol uznávaný ako jeden z nich. najlepší v súťaži. Hoci neskóroval, bol opäť dôležitý pri remíze v druhom zápase, ktorá ich poslala do finále Ligy majstrov, kde čelili Manchestru United v repríze finále o dva roky skôr. Messi ako najlepší strelec súťaže už tretí rok po sebe s 12 gólmi predviedol vo Wembley 28. mája najlepší výkon. strelili víťazný gól zápasu pri ich víťazstve 3:1. Sezónu zakončil s 53 gólmi a 24 asistenciami vo všetkých súťažiach, čím sa stal najlepším strelcom Barcelony v jednej sezóne a prvým hráčom v španielskom futbale, ktorý dosiahol 50-gólovú hranicu.

Keď sa Messi vyvinul do kombinácie čísla osem (tvorca), deviatky (strelec) a 10 (asistent), počas sezóny 2011-12 strelil bezprecedentných 73 gólov a pridal 29 asistencií vo všetkých klubových súťažiach. hetrik alebo viac v 10 prípadoch. Kampaň začal tým, že pomohol Barcelone vyhrať španielsky aj európsky superpohár; v Supercopa de España skóroval trikrát, aby dosiahol súhrnné víťazstvo 5:4 nad Realom Madrid, čím prekonal Raúla ako najlepšieho strelca súťaže všetkých čias s ôsmimi gólmi. Na konci roka, 18. decembra, dvakrát skóroval vo finále Svetového pohára klubov FIFA, víťazstvom 4:0 nad Santosom a získal Zlatú loptu ako najlepší hráč turnaja, ako sa mu to podarilo pred dvoma rokmi. Za svoje úsilie v roku 2011 opäť získal Zlatú loptu FIFA, sa stal iba štvrtým hráčom v histórii, ktorý vyhral Zlatú loptu trikrát, po Johanovi Cruyffovi, Michelovi Platinim a Marcovi van Bastenovi. Okrem toho vyhral inauguračnú cenu UEFA pre najlepšieho hráča v Európe, oživenie starodávnej Zlatej lopty. V tom čase bol Messi všeobecne považovaný za jedného z najlepších hráčov histórie spolu s legendami ako Diego Maradona a Pelé.

2012: Rekordný rok

Keď si Messi udržal svoju streleckú formu aj v druhej polovici sezóny, v roku 2012 prekonal niekoľko dlhodobých rekordov. 7. marca, dva týždne po strelení štyroch gólov v ligovom zápase proti Valencii, skóroval päťkrát v poslednom 16. kole Ligy majstrov proti Bayeru Leverkusen, čo je bezprecedentný úspech v histórii súťaže. Okrem toho, že bol spoločným najlepším poskytovateľom asistencií s piatimi asistenciami, vďaka tomuto výkonu sa stal najlepším strelcom so 14 gólmi, čím vyrovnal rekord Josého Altafiniho zo sezóny 1962-63 a zároveň sa stal po Gerdovi Müllerovi len druhým hráčom, ktorý sa stal najlepším strelcom v štyri kampane. O dva týždne neskôr, 20. marca, sa Messi vo veku 24 rokov stal najlepším strelcom v histórii Barcelony a hetrikom proti Granade prekonal 57-ročný rekord 232 gólov Césara Rodrígueza.

Napriek Messiho individuálnej forme sa štvorročný cyklus úspechu Barcelony pod vedením Guardiolu – jedna z najväčších epoch v histórii klubu – skončil. Hoci 25. mája vyhrali Copa del Rey proti Athleticu Bilbao, čo je ich štrnásty titul v tom období, v lige prehrali s Realom Madrid a v semifinále Ligy majstrov boli vyradení neskorším šampiónom Chelsea, pričom Messi poslal gól. rozhodujúci pokutový kop z druhej nohy proti brvnu. Vo svojom poslednom domácom ligovom zápase 5. mája proti Espanyolu strelil Messi všetky štyri góly predtým, ako prišiel na lavičku, aby objal Guardiolu, ktorý oznámil svoju rezignáciu na post manažéra. Sezónu ukončil ako najlepší strelec ligy v Španielsku a Európe po druhýkrát s 50 gólmi, čo je rekord La Ligy.

Pod vedením manažéra Tita Vilanovu, ktorý ho prvýkrát trénoval vo veku 14 rokov v La Masia, Messi pomohol klubu dosiahnuť historicky najlepší štart do sezóny La Ligy v druhej polovici roka, keď nazbieral 55 bodov do polovice súťaže, čo je rekord. v španielskom futbale. Dvojnásobným streleným gólom 9. decembra proti Realu Betis prekonal dva dlhoročné rekordy: prekonal rekord Césara Rodrígueza 190 ligových gólov, čím sa stal najlepším strelcom Barcelony v histórii La Ligy, a rekord Gerda Müllera s najväčším počtom strelených gólov v kalendárnom roku, prekonal svojich 85 gólov strelených v roku 1972 za Bayern Mníchov a Nemecko. Po prekonaní jeho 40-ročného rekordu poslal Müllerovi dres Barcelony s číslom 10, podpísaný "s rešpektom a obdivom". Na konci roka, Messi strelil bezprecedentných 91 gólov vo všetkých súťažiach za Barcelonu a Argentínu. Hoci FIFA tento úspech neuznala s odvolaním sa na problémy s overiteľnosťou, získal titul Guinessovej knihy rekordov za väčšinu gólov strelených v kalendárnom roku. Messi ako favorit opäť vyhral Zlatú loptu FIFA a stal sa jediným hráčom v histórii, ktorý vyhral Zlatú loptu štyrikrát.

2013-14: Závislosť

Barcelona si do začiatku roka 2013 prakticky zabezpečila titul v La Lige, čím nakoniec vyrovnala 100-bodový rekord Realu Madrid z predchádzajúcej sezóny. Ich výkony sa však zhoršili v druhej polovici sezóny 2012-13, súbežne s absenciou Vilanovovej pre zdravotné problémy. Po prehratých klasiciskách, vrátane semifinále Copa del Rey, takmer vypadli v prvom vyraďovacom kole Ligy majstrov AC Miláno, ale oživenie formy v druhom zápase viedlo k návratu 4:0 s dvoma gólmi a asistenciou. od Messiho. Teraz vo svojej deviatej seniorskej sezóne v Barcelone Messi podpísal 7. februára novú zmluvu, ktorou sa klubu zaviazal do roku 2018, pričom jeho fixná mzda vzrástla na 13 miliónov eur. Kapitánsku pásku mal prvýkrát na sebe o mesiac neskôr, 17. marca, v ligovom zápase proti Rayo Vallecano; dovtedy sa stal taktickým ústredným bodom tímu do takej miery, v akej sa možno vyrovnali iba bývalým legendám Barcelony Josepovi Samitierovi, Lászlóovi Kubalovi a Johanovi Cruyffovi. Od jeho vývoja na falošných deväť pred tromi rokmi, jeho vklad do útoku tímu sa exponenciálne zvýšil; z 24 percent v ich trojnásobnej víťaznej kampani sa jeho gólový príspevok v tej sezóne zvýšil na viac ako 40 percent.

Po štyroch sezónach bez väčších zranení sa znovu objavili svalové zranenia, ktoré predtým trápili Messiho. Po tom, čo 2. apríla počas prvého štvrťfinále proti Parížu Saint-Germain utrpel natiahnutie stehna, jeho vystúpenia sa stali sporadickými. V druhom zápase proti PSG, keď Barcelona znížila svoj výkon o gól, Messi v druhom polčase odišiel z lavičky a v priebehu deviatich minút pomohol vytvoriť ich vyrovnávajúci gól, ktorý im umožnil postúpiť do semifinále. Stále nespôsobilý, ukázal sa ako neúčinný počas prvého zápasu proti Bayernu Mníchov a v druhom nemohol hrať vôbec, keďže Barcelonu zdolali budúci majstri celkovo 7:0. Tieto zápasy dali dôveryhodnosť pojmu Messidependencia, vnímaná taktická a psychologická závislosť Barcelony od jej hviezdneho hráča.

Messi v roku 2013 naďalej bojoval so zraneniami a nakoniec sa rozišiel so svojím dlhoročným osobným fyzioterapeutom. Ďalšie poškodenie hamstringu, ktoré utrpel 12. mája, ukončilo jeho gólovú sériu 21 po sebe idúcich ligových zápasov, čo je celosvetový rekord; počas svojho zápasu vsietil 33 gólov, vrátane štvorgólovej ukážky proti Osasune, pričom sa stal prvým hráčom, ktorý skóroval po sebe proti všetkým 19 opozičným tímom v La Lige. So 60 gólmi vo všetkých súťažiach, vrátane 46 gólov v La Lige, ukončil kampaň ako najlepší strelec ligy v Španielsku a Európe druhý rok po sebe a stal sa prvým hráčom v histórii, ktorý trikrát vyhral európsku zlatú kopačku. Po nepravidelnom štarte do novej sezóny pod vedením manažéra Tata Martina, predtým z jeho chlapčenského klubu Newell's Old Boys, Messi v tom roku utrpel piate zranenie, keď si 10. novembra natrhol podkolennú šľachu, čo ho nechalo stáť dva mesiace bokom. Napriek svojim zraneniam bol zvolený za vicemajstra Zlatej lopty FIFA a po štvorročnom monopole prenechal cenu Cristianovi Ronaldovi.

Počas druhej polovice sezóny 2013-14 pretrvávali pochybnosti o Messiho forme, čo viedlo medzi culés k predstave, že sa rezervuje na Majstrovstvá sveta vo futbale 2014. Štatisticky jeho prínos gólov, striel a prihrávok výrazne klesol v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami. Stále produkoval pekné momenty, ako keď prekonal dva dlhodobé rekordy za sedem dní: hetrik zo 16. marca proti Osasune ho predstihol s 369 gólmi Paulina Alcántaru a stal sa najlepším strelcom Barcelony vo všetkých súťažiach vrátane priateľských zápasov, zatiaľ čo ďalší hetrik- trik proti Realu Madrid z 23. marca z neho urobil najlepšieho strelca v El Clásicu, pred 18 gólmi, ktoré strelila legenda Realu Madrid Alfredo Di Stéfano. Messi ukončil kampaň s najhorším výkonom za päť sezón, aj keď stále dokázal streliť 41 gólov vo všetkých súťažiach. Prvýkrát po piatich rokoch skončila Barcelona sezónu bez veľkej trofeje; boli porazení vo finále Copa del Rey od Realu Madrid a prehrali ligu v poslednom zápase s Atléticom Madrid, čo spôsobilo, že Messi bol na Camp Nou vypískaný.

Po dlhých špekuláciách o svojej budúcnosti v klube Messi podpísal novú zmluvu 19. mája 2014, iba rok po poslednej aktualizácii zmluvy; jeho plat sa zvýšil na 20 miliónov eur alebo 36 miliónov eur pred zdanením, čo je najvyššia mzda v histórii športu. Pod vedením ich nového manažéra, bývalého kapitána Luisa Enriqueho, zažil Messi začiatok sezóny 2014-15 takmer bez zranení, čo mu umožnilo prekonať tri ďalšie dlhodobé rekordy ku koncu roka. Hetrik, ktorý strelil 22. novembra proti Seville, z neho urobil najlepšieho strelca všetkých čias v La Lige, keď prekonal 59-ročný rekord 251 ligových gólov, ktorý držal Telmo Zarra. O tri dni neskôr zaznamenal ďalší hetrik proti APOELu, keď prekonal 71 gólov Raúla a stal sa najlepším strelcom v histórii Ligy majstrov. Tretí hetrik strelil 7. decembra proti mestskému rivalovi Espanyolu.Derbi barceloní s 12 gólmi. Messi sa opäť umiestnil na druhom mieste v Zlatej lopte FIFA za Cristianom Ronaldom, a to najmä vďaka jeho druhému miestu s Argentínou na majstrovstvách sveta.

2015: historické treble

Na začiatku roka 2015 sa vnímalo, že Barcelona smeruje k ďalšiemu sklamaniu konca sezóny, pričom sa v médiách opäť objavili špekulácie, že Messi z klubu odchádza. Zlom nastal 11. januára počas víťazstva 3:1 nad Atléticom Madrid, kedy po prvýkrát skóroval útočný trojzubec Barcelony v zložení Messi, Luis Suárez a Neymar, prezývaný MSN, každý v zápase, čo znamenalo začiatok veľmi úspešnej série. Po piatich rokoch hrania v strede ihriska sa Messi koncom minulého roka vrátil na svoje staré miesto na pravom krídle, podľa vlastného návrhu podľa Suáreza, ich útočníka. Odtiaľ získal svoju najlepšiu – pravdepodobne svoju najlepšiu – formu, zatiaľ čo Suárez a Neymar ukončili závislosť tímu na útoku od svojho hviezdneho hráča. S 58 gólmi Messiho strelilo trio v danej sezóne celkovo 122 gólov vo všetkých súťažiach,

Na konci kampane strelil Messi jediný gól pri výhre 1:0 vonku nad Atléticom Madrid zo 17. mája, čím si zabezpečil titul v La Lige. Medzi jeho 43 ligovými gólmi v tej sezóne bol hetrik, ktorý strelil 8. marca za 11 minút proti Rayo Vallecano, najrýchlejšiemu v jeho seniorskej kariére; bol to celkovo jeho tridsaťdruhý hetrik v drese Barcelony, čo mu umožnilo predbehnúť Telma Zarru ako hráča s najväčším počtom hetrikov v španielskom futbale. Okrem toho, ako najlepší poskytovateľ asistencií sezóny s 18 asistenciami, prekonal Luísa Figa ako hráča s najväčším počtom asistencií v La Lige; zaznamenal rekordnú 106. asistenciu v zápase proti Levante 15. februára, ktorým zároveň dosiahol hetrik. Messi potom skóroval dvakrát, keď Barcelona porazila Athletic Bilbao 3:1 vo finále Copa del Rey 30. mája, čím dosiahla šiesty double vo svojej histórii. Jeho úvodný gól bol oslavovaný ako jeden z najväčších v jeho kariére; inkasoval loptu pri polovičke a prekonal štyroch súperových hráčov a následne predstihol brankára, aby skóroval v stiesnenom priestore pri bližšej žrdi. Gól bol neskôr označený za jedného z troch konečných kandidátov na cenu FIFA Puskás Award 2015.

V Lige majstrov Messi dvakrát skóroval a na ďalšie asistoval pri ich semifinálovom víťazstve 3:0 nad Bayernom Mníchov, teraz pod vedením Guardiolu. Pri svojom druhom góle, ktorý prišiel len tri minúty po prvom góle, prekonal brankára Manuela Neuera po tom, čo jeho dribling okolo Jérôma Boatenga spôsobil, že obranca padol na zem; stal sa virálnym, stal sa najpopulárnejším tweetom roka o športovom momente a UEFA ho označila za najlepší gól sezóny. Napriek prehre v druhom zápase postúpila Barcelona do finále 6. júna v Berlíne, kde porazila Juventus 3:1 a získala svoje druhé treble, čím sa stala prvým klubom v histórii, ktorý vyhral dvakrát ligu, domáci pohár a európsky pohár. Messi síce neskóroval, no podieľal sa na každom góle svojej strany, najmä druhý, keď si vynútil odvrátený zákrok od brankára Gianluigiho Buffona, z ktorého Suárez na doskoku strelil víťazný gól zápasu. Okrem toho, že Messi bol najlepším poskytovateľom asistencií so 6 asistenciami, dokončil súťaž ako spoločný najlepší strelec s 10 gólmi, čo mu vynieslo ocenenie ako prvého hráča, ktorý kedy dosiahol najvyššie skóre v piatich sezónach Ligy majstrov. Za svoje úsilie v tejto sezóne získal už druhýkrát ocenenie UEFA pre najlepšieho hráča v Európe.

Messi otvoril sezónu 2015/16 tým, že dvakrát skóroval z priamych kopov pri víťazstve Barcelony 5:4 nad Sevillou v Superpohári UEFA. Následná súhrnná prehra 5:1 proti Athleticu Bilbao v Supercopa de España ukončila ich vyjadrené nádeje na druhé šesťdesiate, keď Messi strelil jediný gól svojho tímu. 16. septembra sa stal najmladším hráčom, ktorý nastúpil na 100 zápasov v Lige majstrov UEFA pri remíze 1:1 vonku s Rímom. 26. septembra Messi utrpel zranenie v zápase Barcelony proti Las Palmas; testy neskôr potvrdili, že utrpel trhlinu v strednom postrannom väze ľavého kolena, čo ho vylúčilo na šesť až osem týždňov. Nakoniec sa vrátil na ihrisko 21. novembra, keď sa ako náhradník predstavil pri výhre Barcelony vonku 4:0 nad rivalom Realom Madrid v El Clásicu.. Messi zavŕšil rok otvorením skóre v 36. minúte finále Majstrovstiev sveta klubov FIFA 2015 20. decembra, pričom získal svoju piatu klubovú trofej v roku 2015, keď Barcelona porazila River Plate 3:0 v Jokohame a vyhral turnajový turnaj. Strieborná lopta, napriek tomu, že chýbala v semifinále. 30. decembra Messi skóroval pri svojom 500. vystúpení za Barcelonu, pri domácom víťazstve 4:0 nad Realom Betis.

2016

6. januára 2016, keď Messi zaznamenal prvý gól Barcelony v novom roku, strelil dva góly a na ďalšie dva asistoval pri víťazstve 4:1 v derby nad Espanyolom na Camp Nou, v prvom zápase osemfinále 2015- 16 Copa del Rey. O päť dní neskôr Messi vyhral Zlatú loptu FIFA rekordne piaty raz v kariére. 3. februára strelil hetrik pri výhre Barcelony 7:0 proti Valencii CF v prvom zápase semifinále Copa del Rey na Camp Nou, čím zaznamenal aj svoj 500. gól v kariére, vrátane mládežníckych súťaží. Keďže spoluhráč Luis Suárez strelil ďalšie štyri góly v tom istom zápase, bolo to prvýkrát, čo dvaja hráči strelili na Camp Nou každý aspoň tri góly, a prvýkrát od Luisa Suáreza Miramontesa a Justa Tejada v roku 1956. K tomuto činu došlo v histórii klubu iba trikrát, všetko v Camp de Les Corts. Ďalší ligový zápas na Camp Nou, výhra 6:1 proti Celte Vigo, Messi asistoval Suárezovi z pokutového kopu. Niektorí ľudia to považovali za "dotyk génia", zatiaľ čo iní to kritizovali ako neúctu k súperovi. Hráči Celty sa však nikdy nesťažovali a ich tréner penaltu obhajoval s konštatovaním: "Útočníci Barcy sú veľmi ohľaduplní". Trestná rutina bola porovnaná s rutinou hráči Celty sa nikdy nesťažovali a ich tréner penaltu obhajoval slovami: "Útočníci Barcy sú veľmi úctiví." Trestná rutina bola porovnaná s rutinou hráči Celty sa nikdy nesťažovali a ich tréner penaltu obhajoval slovami: "Útočníci Barcy sú veľmi úctiví." Trestná rutina bola porovnaná s rutinouIkona Barcelony Johan Cruyff v roku 1982, ktorý bojuje s rakovinou pľúc, viedol mnohých fanúšikov k tomu, aby naznačili, že penalta bola poctou jemu. Samotný Cruyff bol s hrou „veľmi spokojný“ a trval na tom, že „to bolo legálne a zábavné“.

Messi dosiahol 17. februára svoj 300. ligový gól pri výhre 1:3 vonku proti Sportingu Gijon. O niekoľko dní neskôr strelil oba góly pri výhre Barcelony 0:2 proti Arsenalu na Emirates Stadium v ​​prvom zápase osemfinále Ligy majstrov UEFA 2015-16, pričom druhý gól bol 10 000. gólom Barcelony v oficiálnych súťažiach.

Národný tím Argentíny

2004-05: Úspech na mládežníckej úrovni

Ako dvojitý argentínsko-španielsky štátny príslušník mohol Messi hrať za národný tím oboch krajín. Selectors pre španielsky tím do 17 rokov ho začali prenasledovať v roku 2003 po tom, čo futbalový riaditeľ Barcelony Charly Rexach upozornil Španielsku futbalovú federáciu na ich mladého hráča. Messi ponuku odmietol, pretože chcel reprezentovať La Albicelesteod detstva. Aby ešte viac zabránila tomu, aby ho Španielsko vzalo, zorganizovala Argentínska futbalová asociácia v júni 2004 dva priateľské zápasy hráčov do 20 rokov proti Paraguaju a Uruguaju s cieľom dokončiť jeho štatút hráča Argentíny vo FIFA. Päť dní po svojich sedemnástich narodeninách, 29. júna, debutoval za svoju krajinu proti Paraguaju, keď pri ich víťazstve 8:0 skóroval raz a pridal dve asistencie. Následne bol zaradený do kádra na Majstrovstvá Južnej Ameriky mládeže, ktoré sa konali v Kolumbii vo februári 2005. Keďže mu chýbala výdrž jeho spoluhráčov, čo je výsledkom jeho bývalého nedostatku rastového hormónu, bol použitý ako náhradník v šiestich z deviatich hry, ktoré sa ukázali byť efektívnejšie, keď nastúpili v druhom polčase. Potom, čo bol vymenovaný za muža zápasu proti Venezuele,

Messi, vedomý si svojich fyzických obmedzení, zamestnal osobného trénera, aby zvýšil svoju svalovú hmotu a vrátil sa do zostavy v zlepšenom stave včas pred Majstrovstvami sveta mládeže, ktoré v júni 2005 usporiadalo Holandsko. Potom, čo ho vynechali vo svojom prvom zápase proti Spojeným štátom, porážke 1:0, starší hráči tímu požiadali manažéra Francisca Ferrara, aby nechal Messiho nastúpiť, pretože ho považovali za svojho najlepšieho hráča. Po tom, čo pomohol tímu poraziť Egypt a Nemecko postúpiť cez skupinovú fázu, sa Messi ukázal ako rozhodujúci vo vyraďovacej fáze, keď strelil vyrovnávajúci gól proti Kolumbii, strelil gól a asistenciu proti favoritom na titul Španielsku a strelil ich úvodný gól proti úradujúcemu šampiónovi Brazílii. . Pred finále bol ocenený Zlatou loptou ako najlepší hráč turnaja. Pri ich víťazstve 2:1 nad Nigériou strelil dve penalty, čím zabezpečil Argentíne piaty majstrovský titul a skončil turnaj ako najlepší strelec so 6 gólmi. Jeho výkony sa porovnávali s krajanom Diegom Maradonom, ktorý v roku 1979 priviedol Argentínu k titulu.

2005-06: Debut seniorov a Svetového pohára

Ako uznanie za jeho úspechy v tíme do 20 rokov dal senior manažér José Pékerman Messimu prvé stretnutie na prípravný zápas proti Maďarsku 17. augusta 2005. Messi mal 18 rokov a debutoval v seniorskom drese za Argentínu, keď nastúpil v 63. minútu, ale po dvoch minútach bol vylúčený za faul proti súperovi, ktorý ho chytil za dres. Pri pokuse striasť obrancu udrel obrancu rukou, čo rozhodca vyhodnotil ako úmyselné udretie lakťom, sporné rozhodnutie. Messi bol údajne nájdený plakať v šatni po jeho vylúčení. Do tímu sa vrátil 3. septembra po prehre v kvalifikácii majstrovstiev sveta s Paraguajom, ktorú pred zápasom vyhlásil za svoj "re-debut". Messi nastúpil na svoj prvý zápas v ďalšom kvalifikačnom zápase proti Peru, v ktorej dokázal vyhrať rozhodujúcu penaltu, ktorá zabezpečila ich víťazstvo; po zápase ho Pékerman označil za "klenot". Následne pravidelne nastupoval za tím pred účasťou Argentíny na Majstrovstvách sveta vo futbale 2006, pričom svoj prvý gól strelil v prípravnom zápase proti Chorvátsku 1. marca 2006. Zranenie stehennej šľachy o týždeň neskôr ohrozilo jeho účasť na majstrovstvách sveta, ale bol napriek tomu vybraný do Pékermanovej zostavy a včas nabral kondíciu do začiatku turnaja.

Počas majstrovstiev sveta v Nemecku bol Messi svedkom ich úvodného víťazného zápasu proti Pobrežiu Slonoviny z lavičky náhradníkov. V ďalšom zápase proti Srbsku a Čiernej Hore sa stal najmladším hráčom reprezentujúcim Argentínu na majstrovstvách sveta, keď nastúpil ako striedajúci hráč v 74. minúte. Asistoval pri ich štvrtom zásahu v priebehu niekoľkých minút a strelil posledný gól pri ich víťazstve 6:0, čím sa stal najmladším strelcom turnaja a šiestym najmladším strelcom v histórii majstrovstiev sveta. Keďže ich postup do vyraďovacej fázy bol zabezpečený, viacerí štartujúci si počas posledného skupinového zápasu oddýchli. Messi následne začal zápas s Holandskom remízou 0:0, keď vyhral svoju skupinu na rozdiel gólov. V osemfinále proti Mexiku, ktorý sa hral v deň svojich devätnástych narodenín, Messi nastúpil v 84. minúte, za nerozhodného stavu 1:1. Zdalo sa, že strelil gól, ale ten bol sporne vyhlásený za ofsajd, pričom tím potreboval neskorý gól v predĺžení, aby mohol pokračovať. Nehral vo štvrťfinále proti Nemecku, počas ktorého Argentína vypadla 4:2 v penaltovom rozstrele. Doma viedlo Pékermanovo rozhodnutie nechať ho na lavičke proti Nemecku k širokej kritike zo strany tých, ktorí verili, že Messi mohol zmeniť výsledok zápasu v prospech Argentíny.

2007-08: finále Copa América a olympijské zlato

Keď sa Messi vypracoval na jedného z najlepších hráčov na svete, zabezpečil si miesto v základnej zostave Coco Basile ako súčasť tímu považovaného za favorita na víťazstvo na Copa América 2007, ktorý sa konal vo Venezuele. V úvodnom zápase stanovil víťazný gól ich víťazstva 4:1 nad Spojenými štátmi a potom vyhral penaltu, ktorá viedla k vyrovnaniu prvého zásahu pri ich víťazstve 4:2 v nasledujúcom zápase proti Kolumbii. Keďže si zabezpečili svoje miesto vo vyraďovacej fáze, Messi nastúpil do ďalšieho zápasu na lavičke, keď nastúpil na posledných 25 minút za stavu 0:0, aby pomohol svojmu tímu poraziť Paraguaj asistenciou na jediný gól. Vo štvrťfinále, kde sa víťazi skupín stretli s Peru, strelil druhý gól pri víťazstve 4:0, vďaka ktorému postúpili do semifinále. počas ktorého prekonal brankára Mexika a zabezpečil si tak ďalšiu výhru 3:0. Argentína prekvapivou porážkou prehrala vo finále 3:0 s Brazíliou, ktorej chýbalo niekoľko jej najlepších hráčov. Po ich nečakanej strate nasledovala v Argentíne veľká kritika, aj keď Messi bol väčšinou vyňatý kvôli svojmu mladému veku a sekundárnemu postaveniu hviezdneho hráča Juana Román Riquelme. CONMEBOL ho vyhlásil za najlepšieho mladého hráča turnaja.

Pred letnými olympijskými hrami v roku 2008 Barcelona legálne zakázala Messimu reprezentovať Argentínu na turnaji, pretože sa to zhodovalo s ich kvalifikačnými zápasmi Ligy majstrov. Po zásahu novovymenovaného manažéra Pepa Guardiolu, ktorý vyhral turnaj v roku 1992, bolo Messimu povolené pripojiť sa k tímu Sergia Batistu do 23 rokov v Pekingu. Počas prvého zápasu strelil úvodný gól a na ďalší asistoval pri ich víťazstve 2:1 nad Pobrežím Slonoviny. Po víťazstve 1:0 v nasledujúcom skupinovom zápase proti Austrálii, ktorý zabezpečil ich štvrťfinálovú kvalifikáciu, bol Messi počas zápasu so Srbskom oddýchnutý, zatiaľ čo jeho tím vyhral zápas a skončil prvý vo svojej skupine. Proti Holandsku opäť strelil prvý gól a pri druhom zásahu asistoval, aby pomohol svojmu tímu k výhre 2:1 v predĺžení. Po semifinálovom víťazstve 3:0 nad Brazíliou Messi asistoval na jediný gól vo finále, keď Argentína porazila Nigériu a získala zlaté olympijské medaily. Spolu s Riquelme bol Messi vybraný FIFA ako výnimočný hráč z najlepšieho tímu turnaja.

2008-11: Kolektívny úpadok

Od konca roka 2008 zažil národný tím trojročné obdobie poznačené slabými výkonmi. Pod vedením manažéra Diega Maradonu, ktorý ako hráč priviedol Argentínu k víťazstvu na majstrovstvách sveta, sa tím snažil kvalifikovať na majstrovstvá sveta vo futbale 2010 a svoje miesto na turnaji si zabezpečil až po tom, čo v poslednom kvalifikačnom zápase porazil Uruguaj 1:0. Maradona bol kritizovaný za jeho strategické rozhodnutia, keď hral Messiho mimo pozície, príliš hlboko na to, aby mohol prispieť k útoku naplno. V ôsmich kvalifikačných zápasoch pod vedením Maradonu strelil Messi iba jeden gól, čím vsietil úvodný gól v prvom takomto zápase, víťazstvo 4:0 nad Venezuelou. Počas tohto zápasu, ktorý sa hral 28. marca 2009, si prvýkrát obliekol dres Argentíny s číslom 10, po medzinárodnom odchode Riquelmeho. celkovo Messi strelil štyri góly v 18 vystúpeniach počas kvalifikačného procesu. Pred turnajom Maradona navštívil Messiho v Barcelone, aby ho požiadal o taktický príspevok; Messi potom načrtol rozostavenie 4-3-1-2, v ktorom hrá za dvoch útočníkov, čo je pozícia známa akoEnganche v argentínskom futbale, čo bola jeho preferovaná pozícia od detstva.

Napriek zlej kvalifikačnej kampani bola Argentína považovaná za kandidáta na titul na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike. Na začiatku turnaja sa nová formácia osvedčila; Messi stihol počas svojho úvodného zápasu aspoň štyri pokusy na bránu, no brankár Nigérie ho opakovane zamietol, čo viedlo k výhre 1:0. Počas nasledujúceho zápasu proti Kórei exceloval vo svojej úlohe tvorcu hry, podieľal sa na všetkých štyroch góloch víťazstva svojho tímu 4:1. Keďže ich miesto vo vyraďovacej fáze bolo zaručené, väčšina štartujúcich bola počas posledného skupinového zápasu oddýchnutá, ale Messi údajne odmietol byť na lavičke. Prvýkrát mal na ruke kapitánsku pásku pri ich výhre 2:0 proti Grécku; ako ústredný bod ich hry pomohol vytvoriť ich druhý gól, aby Argentína skončila ako víťaz skupiny. V osemfinále

Neštruktúrovaná obrana Argentíny sa ukázala ako problém počas majstrovstiev sveta a napokon viedla k jej vypadnutiu vo štvrťfinále proti Nemecku, v rovnakej fáze turnaja a tým istým súperom ako štyri roky predtým. Ich prehra 4:0 bola ich najhorším rozdielom od roku 1974. FIFA následne označila Messiho za jedného z 10 najlepších hráčov turnaja, pričom ako dôvod uviedla jeho „výnimočné“ tempo a kreativitu a „veľkolepé a efektívne“ driblovanie, streľbu a prihrávky. Doma však Messiho posudzovali oveľa tvrdšie. Ako vnímaný najlepší hráč na svete sa od neho očakávalo, že povedie priemerný tím k titulu, ako sa to pravdepodobne podarilo od Maradonu v roku 1986, ale nedokázal zopakovať svoje výkony v Barcelone s národným tímom.

Maradonu nahradil Sergio Batista, ktorý sa postaral o ich olympijské víťazstvo. Batista verejne vyhlásil, že mal v úmysle postaviť tím okolo Messiho, pričom ho použil ako falošnú deviatku v systéme 4-3-3, ako je zvyknutý na veľký úspech Barcelony. Hoci Messi strelil počas klubovej sezóny 2010-11 rekordných 53 gólov, neskóroval za Argentínu v oficiálnom zápase od marca 2009. Napriek taktickej zmene pokračoval jeho gólový draft aj počas Copa América v roku 2011, ktoré hostila Argentína. Ich prvé dva zápasy, proti Bolívii a Kolumbii, sa skončili remízou, pričom Messi na svoje pomery nedosiahol. Médiá a fanúšikovia poznamenali, že sa mu nedarilo dobre kombinovať s útočníkom Carlosom Tévezom, ktorý sa tešil oveľa väčšej obľube medzi argentínskou verejnosťou; Messi bol následne vypískaný fanúšikmi jeho vlastného tímu prvýkrát v kariére. Počas kľúčového ďalšieho zápasu s Tévezom na lavičke podal vydarený výkon, keď pri ich víťazstve 3:0 nad Kostarikou asistoval na dva góly. Po tom, čo sa štvrťfinále proti Uruguaju skončilo remízou 1:1 po predĺžení, keď Messi asistoval pri vyrovnávajúcom góle, Argentína bola vylúčená 4:5 v penaltovom rozstrele prípadným šampiónom.

2011-13: preberá funkciu kapitána

Batistu po neúspešnom vystúpení Argentíny na Copa América nahradil Alejandro Sabella. Po jeho vymenovaní v auguste 2011 Sabella udelil 24-ročnému Messimu kapitána tímu v súlade s vtedajším kapitánom Javierom Mascheranom. Messi, ktorý bol svojou povahou rezervovaný, išiel svojmu tímu príkladom ako ich najlepší hráč, zatiaľ čo Mascherano naďalej plnil úlohu lídra tímu a motivátora na ihrisku. Pri ďalšej prestavbe tímu Sabella prepustil Téveza a priviedol hráčov, s ktorými Messi vyhral majstrovstvá sveta mládeže a olympijské hry. Messi, ktorý teraz hrá voľnú rolu v zlepšujúcom sa tíme, napokon ukončil svoj gólový draft tým, že skóroval počas prvého kvalifikačného zápasu majstrovstiev sveta proti Čile 7. októbra, čo bol jeho prvý oficiálny gól za Argentínu po dva a pol roku.

Pod Sabellou sa jeho miera strelenia drasticky zvýšila; kde pod vedením svojich predchádzajúcich manažérov strelil iba 17 gólov v 61 zápasoch, počas nasledujúcich troch rokov skóroval 25-krát v 32 vystúpeniach. Messi vsietil v roku 2012 za Argentínu celkovo 12 gólov v deviatich zápasoch, čím vyrovnal rekord Gabriela Batistutu, najlepšieho strelca Argentíny, v počte najviac gólov strelených v kalendárnom roku pre svoju krajinu. Jeho prvý hetrik s Albicelestesprišiel v prípravnom zápase proti Švajčiarsku 29. februára 2012, po ktorom nasledovali ďalšie dva hetriky v priebehu budúceho roka a pol v prípravných zápasoch proti Brazílii a Guatemale. Messi potom pomohol tímu zabezpečiť si miesto na Svetovom pohári FIFA 2014 víťazstvom 5:2 nad Paraguajom 10. septembra 2013; okrem asistencie skóroval dvakrát z pokutového kopu, čím sa v medzinárodnom počte gólov stal 37 gólmi a stal sa druhým najvyšším strelcom Argentíny za Batistutom. Celkovo strelil počas kvalifikačného ťaženia celkovo 10 gólov v 14 zápasoch. Súbežne s lepšími výkonmi sa zlepšoval aj jeho vzťah ku krajanom, keď ho postupne začali priaznivejšie vnímať v Argentíne.

2014-15: Svetový pohár a finále Copa América

Pred majstrovstvami sveta v Brazílii pretrvávali pochybnosti o Messiho forme, keďže v Barcelone dohral nevydarenú a zraneniami sužovanú sezónu. V úvode turnaja však podával silné výkony, keď bol v prvých štyroch zápasoch zvolený za muža zápasu. Vo svojom prvom zápase na majstrovstvách sveta ako kapitán ich priviedol k víťazstvu 2:1 nad Bosnou a Hercegovinou; pomohol vytvoriť ich skorý úvodný gól a strelil ich druhý zásah po driblingu cez troch hráčov, čo je jeho prvý gól na majstrovstvách sveta od jeho debutu na turnaji pred ôsmimi rokmi. Počas druhého zápasu proti Iránu strelil gól po zranení z 23 metrov a ukončil zápas víťazstvom 1:0, čím si zabezpečil kvalifikáciu do vyraďovacej fázy. Dvakrát skóroval v poslednom skupinovom zápase, víťazstvo 3:2 nad Nigériou, jeho druhý gól z priameho kopu, keďže skončili prví vo svojej skupine. Messi asistoval pri neskoršom góle v predĺžení, aby si zabezpečil víťazstvo 1:0 proti Švajčiarsku v osemfinále, predtým ako začal hru, ktorá viedla k víťaznému gólu 1:0 vo štvrťfinále proti Belgicku, čím pomohol Argentíne postúpiť do semifinále majstrovstiev sveta prvýkrát od roku 1990. Po remíze 0:0 v predĺžení vyradili Holandsko 4:2 v penaltovom rozstrele a dostali sa do finále.

Finále, označované ako Messi proti Nemecku, najlepší hráč sveta proti najlepšiemu tímu, bolo opakovaním finále z roku 1990 s Diegom Maradonom. Počas prvej polhodiny začal Messi hru, ktorá viedla ku gólu, no ten bol vyhlásený za ofsajd. V priebehu zápasu premárnil niekoľko príležitostí na otvorenie skóre, najmä na začiatku druhého polčasu, keď jeho pokus o únik smeroval mimo vzdialenejšiu žrď. Striedajúci Mario Götze napokon skóroval v 113. minúte, po ktorom v poslednej minúte predĺženia nasledoval priamy kop, ktorý Messi poslal cez sieť, keďže Nemecko vyhralo zápas 1:0 a pripísalo si titul majstra sveta. Na záver finále bol Messi ocenený Zlatou loptou ako najlepší hráč turnaja. Okrem toho, že je spoločným tretím najlepším strelcom, so štyrmi gólmi a asistenciou si vytvoril najviac šancí, absolvoval najviac driblingových nájazdov, urobil najviac dorážok do pokutového územia a vyprodukoval najviac priekopníckych lôpt v súťaži. Jeho výber však vyvolal kritiku kvôli nedostatku gólov vo vyraďovacom kole; Prezident FIFA Sepp Blatter vyjadril svoje prekvapenie, zatiaľ čo Maradona naznačil, že Messi bol nezaslúžene vybraný na marketingové účely.

Ďalšie finálové vystúpenie, tretie v Messiho seniorskej reprezentačnej kariére, nasledovalo v roku 2015 na Copa América, ktoré sa konalo v Čile. Argentína pod vedením bývalého manažéra Barcelony Tata Martina vstúpila do turnaja ako kandidáti na titul vďaka druhému miestu na majstrovstvách sveta. Počas úvodného zápasu proti Paraguaju viedli po polčase o dva góly, no stratili svoj náskok a skončili zápas remízou 2:2; Messi skóroval z pokutového kopu a strelil svoj jediný gól na turnaji. Po víťazstve 1:0 nad obhajcom titulu Uruguajom, Messi získal svoj stý štart pre svoju krajinu v poslednom skupinovom zápase, víťazstvo 1:0 nad Jamajkou, a stal sa tak iba piatym Argentínčanom, ktorý dosiahol tento míľnik. Vo svojich 100 vystúpeniach strelil za Argentínu celkovo 46 gólov, z toho 22 v oficiálnych súťažných zápasoch.

Keď sa Messi vyvinul zo symbolického kapitána tímu na skutočného lídra, doviedol Argentínu do vyraďovacej fázy ako víťaz skupiny. Vo štvrťfinále si vypracovali množstvo šancí, vrátane odrazenej hlavičky Messiho, no brankár Kolumbie ich opakovane odmietol a zápas napokon ukončili bezgólovo, čo viedlo k penaltovému rozstrelu 5:4 v ich prospech. V semifinálovej fáze Messi exceloval ako tvorca hry, keď pridal tri asistencie a pomohol vytvoriť tri ďalšie góly pri víťazstve svojho tímu nad Paraguajom 6:1, pričom zožal potlesk od pôvodne nepriateľského publika. Argentína nastúpila do finále ako favorit na titul, ale Čile ju porazila 4:1 v penaltovom rozstrele po predĺžení 0:0. Messi, ktorý čelil agresii zo strany súperov, vrátane kopačky do bránice, hral pod úrovňou svojich štandardov, aj keď bol jediným Argentínčanom, ktorý úspešne premenil penaltu. Na konci turnaja bol údajne vybraný, aby získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča, ale túto poctu odmietol. Keď Argentína pokračovala v drafte trofejí, ktorý sa začal v roku 1993, prehry na majstrovstvách sveta a Copa América opäť priniesli Messimu intenzívnu kritiku zo strany argentínskych médií a fanúšikov.

2019–2020: tretie miesto Copa América a suspendácia

21. mája bol Messi zaradený do Scaloniho posledného 23-členného tímu na Copa América 2019. V druhom zápase skupiny Argentíny 19. júna Messi strelil vyrovnávajúci gól z pokutového kopu pri remíze 1:1 proti Paraguaju. Po tom, čo sa v médiách dostal pod kritiku za jeho výkon po štvrťfinálovom víťazstve Argentíny 2:0 nad Venezuelou 28. júna, Messi poznamenal, že to nebola jeho najlepšia Copa América, pričom kritizoval aj zlú kvalitu ihrísk. Po semifinálovej porážke Argentíny 2:0 s Brazíliou 2. júla Messi kritizoval rozhodcov a tvrdil, že súťaž bola „nastavená“ na víťazstvo Brazílie.

V zápase o tretie miesto proti Čile 6. júla Messi zariadil Agüerov úvodný gól z priameho kopu pri prípadnom víťazstve 2:1, aby pomohol Argentíne získať bronzovú medailu; bol však vylúčený spolu s Garym Medelom v 37. minúte hry po tom, čo sa dostal do hádky s čílskym obrancom. Po zápase Messi odmietol prevziať medailu a v pozápasovom rozhovore naznačil, že jeho komentáre po semifinále viedli k jeho vylúčeniu. Messi sa neskôr ospravedlnil za svoje komentáre, ale dostal pokutu 1 500 dolárov a dostal dištanc na jeden zápas od CONMEBOL, čo ho vyradilo z ďalšej argentínskej kvalifikácie na majstrovstvá sveta. 2. augusta bol Messi na tri mesiace vylúčený z medzinárodného futbalu a dostal pokutu 50 dolárov, 000 od CONMEBOL za jeho pripomienky k rozhodnutiam rozhodcu; tento zákaz znamenal, že vynechá priateľské zápasy Argentíny proti Čile, Mexiku a Nemecku v septembri a októbri. 15. novembra hral Messi v roku 2019 v Superclásico de las Américas proti Brazílii a strelil víťazný gól odrazom zo svojej uloženej penalty. 8. októbra 2020 Messi strelil penaltu za víťazstvo 1:0 proti Ekvádoru, čím dal Argentíne víťazný štart do svojej kvalifikačnej kampane na MS 2022.

Profil hráča

Štýl hry

Messi má vďaka svojej nízkej postave nižšie ťažisko ako vyšší hráči, čo mu dáva väčšiu obratnosť, čo mu umožňuje rýchlejšie meniť smer a vyhýbať sa súperovým zákrokom. Za to ho španielske médiá nazývajú La Pulga Atómica(Atómová blcha). Napriek tomu, že je fyzicky nenáročný, má značnú silu hornej časti tela, ktorá mu v kombinácii s nízkym ťažiskom a výslednou rovnováhou pomáha odolávať fyzickým výzvam protivníkov; následne sa preslávil nedostatkom potápania v športe, ktorý je plný hrania. Jeho krátke, silné nohy mu umožňujú vynikať v krátkych prudkých zrýchleniach, zatiaľ čo jeho rýchle nohy mu umožňujú udržať si kontrolu nad loptou pri driblovaní. Jeho bývalý manažér Barcelony Pep Guardiola raz povedal: "Messi je jediný hráč, ktorý beží rýchlejšie s loptou ako bez nej." Aj keď od svojich 20-tich rokov zlepšil svoje schopnosti so slabšou nohou, Messi je prevažne ľavonohý hráč; vonkajšou stranou ľavej nohy zvyčajne začína driblovať,

Messi je plodný strelec gólov a je známy svojim zakončením, polohovaním, rýchlymi reakciami a schopnosťou útočiť, aby porazil obrannú líniu. Funguje tiež v úlohe tvorcu hry, vďaka svojej vízii a presnej rozohrávke a je presným hráčom voľného kopu a pokutového kopu. Jeho tempo a technické schopnosti mu umožňujú individuálne driblovanie smerom k bránke, najmä pri protiútokoch, zvyčajne začínajúcich od polovice alebo z pravej strany ihriska. Jeho bývalý argentínsky manažér Diego Maradona, ktorý je všeobecne považovaný za najlepšieho dribléra na svete a jedného z najväčších všetkých čias, pokiaľ ide o túto schopnosť, o ňom povedal: „Lopta zostáva prilepená k nohe; skvelých hráčov v mojej kariére, ale nikdy som nevidel nikoho s Messiho kontrolou lopty." Okrem jeho individuálnych kvalít,

Takticky hrá Messi vo voľnej útočnej úlohe; univerzálny hráč, je schopný útočiť buď po krídle alebo cez stred ihriska. Jeho obľúbenou pozíciou v detstve bol tvorca hry za dvoma útočníkmi, známy ako enganchev argentínskom futbale, no svoju kariéru začal v Španielsku ako ľavý krídelník alebo ľavý útočník. Pri jeho debute v prvom tíme ho manažér Frank Rijkaard presunul na pravé krídlo; z tejto pozície sa mohol ľahšie predierať obranou stredom ihriska a krútiť strely na bránu ľavou nohou, než prevažne krížne lopty pre spoluhráčov. Pod Guardiolom a nasledujúcimi manažérmi hrával najčastejšie vo falošnej deviatke; v pozícii stredného útočníka alebo osamoteného útočníka sa pohyboval po strede, často sa pohyboval hlboko do stredu poľa a ťahal so sebou obrancov, aby si vytvoril a využil priestor na prihrávky, driblovanie alebo kombinácie s Xavim a Iniestom. Pod vedením Luisa Enriqueho sa vrátil k hraniu na pravej strane, ktorá charakterizovala väčšinu jeho ranej kariéry. S národným tímom Argentíny hral Messi podobne kdekoľvek v prednej línii; pod rôznymi manažérmi bol zamestnaný na pravom krídle, ako falošná deviatka, alebo v hlbšej, tvorivej úlohe ako klasický číslo 10 alebo útočný stredopoliar.

Recepcia

Messi sa ako tínedžer etabloval medzi najlepších svetových hráčov pred dosiahnutím veku 20 rokov. Diego Maradona považoval 18-ročného Messiho za najlepšieho hráča na svete po boku Ronaldinha, zatiaľ čo samotného Brazílčana krátko po víťazstve v Ballon d' Alebo poznamenal: "Nie som ani najlepší v Barcelone," v narážke na svojho zverenca. O štyri roky neskôr, po tom, čo Messi vyhral svoju prvú Zlatú loptu rekordným rozdielom, sa verejná diskusia o jeho kvalitách hráča posunula za hranice jeho postavenia v súčasnom futbale k možnosti, že je najlepším hráčom v histórii. Prvým zástancom bol jeho vtedajší manažér Pep Guardiola, ktorý už v auguste 2009 vyhlásil Messiho za najlepšieho hráča, akého kedy videl. V nasledujúcich rokoch si tento názor získal väčšiu obľubu medzi odborníkmi, manažérmi, bývalých a súčasných hráčov a na konci druhej sezóny, v ktorej Barca vyhrala treble, sa Messiho prevaha pred Maradonom a Pelém stala prevládajúcim názorom medzi zasvätenými v kontinentálnej Európe. Časté prepúšťanie sa však sústredilo na skutočnosť, že Messi nevyhral Majstrovstvá sveta FIFA s Argentínou, čo vedie niektorých v tomto športe k tomu, že ho namiesto toho označujú za najlepšieho klubového hráča v histórii.

Messi bol počas svojej kariéry porovnávaný s jeho krajanom Diegom Maradonom, kvôli ich podobným štýlom hry ako mali drobní dribléri s ľavou nohou. Spočiatku bol len jedným z mnohých mladých argentínskych hráčov, vrátane jeho chlapčenského idolu Pabla Aimara, ktorý dostal prezývku „Nový Maradona“, ale ako jeho kariéra postupovala, Messi dokázal svoju podobnosť presahujúcu všetkých predchádzajúcich konkurentov a etabloval sa ako najväčší hráč Argentíny. produkoval už od Maradonu. Jorge Valdano, ktorý spolu s Maradonom vyhral Majstrovstvá sveta 1986, v októbri 2013 povedal: "Messi je Maradona každý deň. Posledných päť rokov bol Messi Maradonom na majstrovstvách sveta v Mexiku." César Menotti , ktorý ako manažér zorganizoval ich víťazstvo na Svetovom pohári v roku 1978, zopakoval tento pocit, keď uviedol, že Messi hrá „na úrovni najlepšieho Maradonu.

V argentínskej spoločnosti je Messi vo všeobecnosti menej vážený ako Maradona, čo je dôsledok nielen jeho nevyrovnaných výkonov v národnom tíme, ale aj rozdielov v triede, osobnosti a pôvode. Messi je v niektorých ohľadoch protikladom svojho predchodcu: tam, kde bol Maradona extrovertná, kontroverzná postava, ktorá sa preslávila z chudobných štvrtí, Messi je rezervovaný a nenáročný, mimo futbalu nevšedný muž. Trvalým znakom proti nemu je skutočnosť, že hoci nie vlastnou vinou, nikdy sa nepreukázal v argentínskej Primera División ako nadchádzajúci hráč, ktorý už od mladého veku dosiahol hviezdu v zámorí, zatiaľ čo jeho nedostatok vonkajšej vášne pre Albicelestekošeľu – nespieva štátnu hymnu a nemá sklony k emocionálnym prejavom – viedli v minulosti k falošnému dojmu, že sa cíti skôr katalánsky ako skutočným Argentínom. Napriek tomu, že Messi žije od 13 rokov v Španielsku, povedal: "Argentína je moja krajina, moja rodina, môj spôsob vyjadrovania. Zmenil by som všetky svoje rekordy, aby boli ľudia v mojej krajine šťastní."

Porovnanie s Cristianom Ronaldom

Medzi jeho súčasnými rovesníkmi je Messi najčastejšie porovnávaný a kontrastovaný s portugalským útočníkom Cristianom Ronaldom ako súčasť pretrvávajúcej rivality, ktorá bola porovnávaná s minulou športovou rivalitou, ako je rivalita Muhammada Ali-Joe Fraziera v boxe, rivalita Björna Borga a Johna McEnroea. v tenise a rivalita Ayrtona Sennu a Alaina Prosta z Formuly 1. Hoci Messi občas popieral akúkoľvek rivalitu, všeobecne sa verí, že sa navzájom posúvajú vo svojom cieli stať sa najlepším hráčom na svete: od roku 2008 získal Ronaldo tri Zlaté lopty k Messiho piatim a štyri európske zlaté kopačky. Messiho tri. Odborníci a fanúšikovia pravidelne argumentujú individuálnymi zásluhami oboch hráčov; Okrem ich herných štýlov sa diskusia točí aj okolo ich odlišnej postavy – Ronaldo je 1. 86 m (6 stôp 1 palec) so svalnatou postavou – a kontrastnými verejnými osobnosťami, s Ronaldovým sebavedomím a teatrálnosťou, ktoré prekážajú Messiho pokore. Messi čelí Ronaldovi minimálne dvakrát každú sezónuEl Clásico , ktoré sa každoročne radí medzi celosvetovo najsledovanejšie športové podujatia. Mimo ihriska je Ronaldo jeho priamym konkurentom, pokiaľ ide o plat, sponzorstvo a fanúšikovskú základňu sociálnych médií.

V populárnej kultúre

Podľa France Football bol Messi päť rokov zo šiestich rokov 2009 až 2014 najlepšie zarábajúcim futbalistom na svete; bol prvým hráčom, ktorý prekonal referenčnú hodnotu 40 miliónov eur so zárobkom 41 miliónov eur v roku 2013 a bodmi 50 až 60 miliónov eur s príjmom 65 miliónov eur v roku 2014. Od roku 2008 je najvyšším hráčom Barcelony. plateného hráča, ktorý dostával plat, ktorý sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov postupne zvyšoval zo 7,8 milióna eur na 13 miliónov eur. Jeho súčasný plat 20 miliónov eur v čistom (36 miliónov eur pred zdanením), stanovený v roku 2014, je vôbec najvyšší v tomto športe. Okrem jeho platu a prémií vo výške niekoľkých miliónov eur pochádza veľká časť jeho príjmu z indosamentov; SportsPropreto ho každý rok od začiatku výskumu v roku 2010 uvádza ako jedného z celosvetovo najviac predajných športovcov. Jeho hlavným sponzorom je od roku 2006 spoločnosť na športové oblečenie Adidas. Ako hlavný potenciálny mladý muž Barcelony mal zmluvu s Nike od svojich 14 rokov, ale prestúpil do Adidas po tom, čo úspešne spochybnili nárok svojho rivala na jeho práva na imidž na súde. Postupom času sa Messi etabloval ako ich popredný podporovateľ značky; od roku 2008 vlastnil dlhotrvajúcu značkovú kolekciu topánok Adidas F50 a v roku 2015 sa stal prvým futbalistom, ktorý dostal vlastnú podznačku topánok Adidas Messi.

Ako komerčný subjekt je Messiho marketingová značka založená výlučne na jeho talente a úspechoch ako hráča, na rozdiel od pravdepodobne očarujúcejších hráčov ako Cristiano Ronaldo a David Beckham. Na začiatku svojej kariéry tak držal najmä sponzorské zmluvy so spoločnosťami, ktoré využívajú športovo orientovaný marketing, ako Adidas, Pepsi, Konami. Od roku 2010, súbežne s jeho rastúcimi úspechmi ako hráča, sa jeho marketingová príťažlivosť rozšírila, čo viedlo k dlhodobým obchodom na podporu luxusných značiek Dolce & Gabbana a Audemars Piguet. Messi je tiež globálnym ambasádorom značky pre spoločnosti Gillette, Turkish Airlines, Ooredoo a Tata Motors. Messi bol navyše tvárou série videohier Konami Pro Evolution Soccer , ktorá sa objavila na obálkachPES 2009 , PES 2010 a PES 2011 . Následne podpísal zmluvu s konkurenčnou spoločnosťou EA Sports, aby sa stal tvárou ich série FIFA a odvtedy sa objavil na štyroch po sebe nasledujúcich obaloch od FIFA 13 po FIFA 16 .

Messiho globálna popularita a vplyv sú dobre zdokumentované. Bol medzi časopisom Time , každoročným zoznamom najvplyvnejších ľudí sveta, ktorý uverejňuje Time, v rokoch 2011 a 2012. Jeho fanúšikovská základňa na sociálnej sieti Facebook patrí medzi najväčšie zo všetkých verejných osobností: do siedmich hodín od spustenia v apríli 2011 mala jeho stránka na Facebooku takmer sedem miliónov sledovateľov a do novembra 2013 sa stal len druhý športovec, po Cristianovi Ronaldovi, ktorý má viac ako 50 miliónov fanúšikov. Podľa prieskumu športovej výskumnej spoločnosti Repucom z roku 2014 na 15 medzinárodných trhoch Messiho poznalo 87 % respondentov na celom svete, z ktorých 78 % ho vnímalo priaznivo, čo z neho robí druhého najuznávanejšieho hráča na svete, hneď za Ronaldom. najsympatickejší zo všetkých súčasných hráčov.

Ďalšie udalosti ilustrovali Messiho prítomnosť v populárnej kultúre. Replika jeho ľavej nohy z masívneho zlata s hmotnosťou 25 kg (55 lb) a v hodnote 5,25 milióna dolárov sa začala predávať v Japonsku v marci 2013 s cieľom získať finančné prostriedky pre obete zemetrasenia a cunami v Tōhoku v roku 2011. Reklama Turkish Airlines z roku 2013 s Messim v hlavnej úlohe, v ktorej sa zúčastňuje selfie súťaže s hviezdou Los Angeles Lakers Kobe Bryantom, bola v roku svojho zverejnenia najsledovanejšou reklamou na YouTube, získala 137 miliónov videní a následne bola zvolená za najlepšiu. reklama dekády 2005-15 na pripomenutie si založenia služby YouTube. World Press Photo vybralo „The Final Game“, fotografiu Messiho, ktorý čelí trofeji z majstrovstiev sveta po finálovej porážke Argentíny s Nemeckom, ako najlepší športový obrázok roku 2014. Messi, dokument o jeho živote od filmára Álexa de la Iglesia, mal premiéru na filmovom festivale v Benátkach v auguste 2014.

Osobný život

Rodina a vzťahy

Od roku 2008, keď mal 20 rokov, bol Messi vo vzťahu s Antonellou Roccuzzovou, rodáčkou z Rosaria. Roccuzzovú pozná od svojich piatich rokov, keďže je sesternicou jeho najlepšieho kamaráta od detstva Lucasa Scagliu, ktorý je tiež futbalistom. Po tom, čo bol ich vzťah rok v súkromí, Messi prvýkrát potvrdil ich románik v rozhovore v januári 2009, a potom o mesiac neskôr vyšiel na verejnosť počas karnevalu v Sitges po derby Barcelona-Espanyol. Predtým bol romanticky spájaný s argentínskymi modelkami Macarenou Lemos a Lucianou Salazar.

Messi a Roccuzzo majú dvoch synov: Thiago (nar. 2012) a Mateo (nar. 2015). Na oslavu prvého tehotenstva svojej partnerky si Messi umiestnil loptu pod tričko po tom, čo skóroval pri víťazstve Argentíny 4:0 proti Ekvádoru 2. júna 2012, a potom potvrdil tehotenstvo v rozhovore o dva týždne neskôr. Thiago sa narodil v Barcelone 2. novembra 2012, pričom Messi sa pôrodu zúčastnil po tom, čo dostal od Barcelony povolenie vynechať tréning. Príchod syna oznámil na svojej facebookovej stránke a napísal: "Dnes som najšťastnejší muž na svete, narodil sa mi syn a vďaka Bohu za tento dar!" Thiagovo meno a odtlačky rúk sú vytetované na jeho ľavom lýtku. V apríli 2015 Messi na Facebooku potvrdil, že čakajú ďalšie dieťa. Pred zápasom proti Atléticu Madrid vynechal tréning, aby sa zúčastnil narodenia svojho druhého syna.

Messi má blízky vzťah so svojimi najbližšími rodinnými príslušníkmi, najmä so svojou matkou Celiou, ktorej tvár má vytetovanú na ľavom ramene. Jeho profesionálne záležitosti sú z veľkej časti riadené ako rodinný podnik: jeho otec Jorge je jeho agentom od svojich 14 rokov a najstarší brat Rodrigo sa stará o jeho denný rozvrh a publicitu. Jeho matka a ďalší brat Matías riadia jeho charitatívnu organizáciu Leo Messi Foundation a starajú sa o osobné a pracovné záležitosti v Rosariu.

Od odchodu do Španielska vo veku 13 rokov si Messi udržiava úzke väzby so svojím rodným mestom Rosario, dokonca si zachoval svoj výrazný rosarinový prízvuk. Ponechal si vlastníctvo starého domu svojej rodiny, hoci bol dlho prázdny; udržiava podkrovný byt v exkluzívnom bytovom dome pre svoju matku, ako aj rodinný pozemok neďaleko mesta. Keď bol raz na tréningu s národným tímom v Buenos Aires, hneď po tréningu si urobil trojhodinovú cestu autom do Rosaria, aby sa navečeral s rodinou, strávil s nimi noc a na druhý deň sa vrátil do Buenos Aires v r. čas na prax. Messi je v každodennom kontakte prostredníctvom telefónu a SMS s malou skupinou dôverníkov v Rosariu, z ktorých väčšina bola členmi "The Machine of '87" v Newell's Old Boys. Hoci je považovaný za muža jedného klubu, už dlho plánoval návrat do Rosaria, aby ukončil hráčsku kariéru v Newell's. Po prestupe do Barcelony mal s klubom zlé vzťahy, ale v roku 2012 sa ich verejné spory skončili, keď Newell prijal svoje väzby s Messim, dokonca svojmu novorodenému synovi vystavil členskú kartu klubu.

Dobročinnosť

Messi sa počas svojej kariéry zapájal do charitatívnych aktivít zameraných na zraniteľné deti, čo je záväzok, ktorý čiastočne pramení zo zdravotných ťažkostí, ktorým čelil vo svojom detstve. Od roku 2004 prispieva svojím časom a financiami do Detského fondu OSN (UNICEF), čo je organizácia, s ktorou má Barcelona silné spojenie. Messi pôsobil ako veľvyslanec dobrej vôle UNICEF od svojho vymenovania v marci 2010 a svoju prvú misiu v teréne pre organizáciu dokončil o štyri mesiace neskôr, keď cestoval na Haiti, aby zvýšil povedomie verejnosti o ťažkej situácii detí v krajine v dôsledku nedávneho zemetrasenia. Odvtedy sa podieľal na kampaniach UNICEF zameraných na prevenciu HIV, vzdelávanie a sociálne začlenenie postihnutých detí. Na oslavu synových prvých narodenín v novembri 2013

Okrem práce pre UNICEF založil Messi vlastnú charitatívnu organizáciu Leo Messi Foundation, ktorá podporuje prístup detí k zdravotnej starostlivosti, vzdelávaniu a športu. Vznikla v roku 2007 po návšteve Messiho v nemocnici pre nevyliečiteľne choré deti v Bostone. Táto skúsenosť v ňom zarezonovala natoľko, že sa rozhodol časť svojich zárobkov reinvestovať do spoločnosti. Messi prostredníctvom svojej nadácie udeľoval výskumné granty, financoval lekárske školenia a investoval do rozvoja lekárskych centier a projektov v Argentíne, Španielsku a inde vo svete. Okrem vlastných fundraisingových aktivít, ako sú jeho globálne futbalové zápasy „Messi and Friends“, jeho nadácia dostáva finančnú podporu od rôznych spoločností, ktorým pridelil svoje meno v dohodách o podpore,

Messi tiež investoval do mládežníckeho futbalu v Argentíne: finančne podporuje Sarmiento, futbalový klub so sídlom v štvrti Rosario, kde sa narodil, pričom sa v roku 2013 zaviazal k renovácii svojich zariadení a inštalácii ihrísk za každého počasia a financuje vedenie. niekoľkých mládežníckych hráčov v Newell's Old Boys a konkurenčnom klube Rosario Central, ako aj v River Plate a Boca Juniors v Buenos Aires. Vo svojom chlapčenskom klube Newell's Old Boys financoval v roku 2012 výstavbu novej telocvične a internátu na klubovom štadióne pre ich mládežnícku akadémiu. Jeho bývalý mládežnícky tréner v Newell's, Ernesto Vecchio, je zamestnaný v nadácii Lea Messiho ako hľadač talentov pre mladých hráčov. Vo februári 2016 Messi využil sociálne médiá a UNICEF, aby vystopoval afganského chlapca na fotografii, ktorá sa stala virálnou,

Právne otázky

Messiho otec Jorge sa vo svojej úlohe agenta v roku 2013 dostal do vyšetrovania za údajné iniciovanie daňových únikov vo výške 4,1 milióna eur v súvislosti s právami na imidž jeho syna. Sieť fiktívnych spoločností v daňových rajoch Uruguaj a Belize bola údajne použitá na ochranu príjmov pred španielskou daňou z príjmu v rokoch 2007 až 2009. Jorge v auguste 2013 dobrovoľne zaplatil 5 miliónov eur na pokrytie nezaplatených daní plus úroky, no stále mu boli účtované poplatky. s tromi daňovými podvodmi, rovnako ako jeho syn. Hoci verejný žalobca považoval za výlučného zodpovedného za schému Jorgeho, odvolania mladšieho Messiho, ktoré sa odvolávali na ignoranciu, boli na súde dvakrát zamietnuté; v júni 2015 sa mal postaviť pred súd, pokiaľ nedôjde k mimosúdnej dohode. Dňa 6. októbra 2015 barcelonskí prokurátori zapojení do prípadu požiadali, aby bol zbavený všetkých obvinení, pričom oznámili, že budú žiadať 18-mesačný trest odňatia slobody pre jeho otca za údajné podvádzanie španielskeho daňového úradu; napriek tomu neskôr toho týždňa sudca zodpovedný za tento prípad túto žiadosť zamietol a španielska štátna právna služba vyzvala Messiho, aby bol súdený spolu s jeho otcom za obvinenia z daňových podvodov.