Lionel Messi Arjantinli futbolcu

Lionel Andrés Messi (24 Haziran 1987 doğumlu), aynı zamanda Leo Messi olarak da bilinir, hem Major League Soccer kulübü Inter Miami'de hem de Arjantin milli takımında forvet olarak oynayan ve kaptanlık yapan Arjantinli profesyonel bir futbolcudur. Tüm zamanların en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilen Messi, rekor yedi Ballon d'Or ödülü ve rekor altı Avrupa Altın Ayakkabı kazandı ve 2020'de Ballon d'Or Rüya Takımına seçildi. 2021'de kulüpten ayrılana kadar profesyonel kariyerinin tamamını Barselona'da geçirdi ve burada on La Liga şampiyonluğu, yedi Copa del Rey şampiyonluğu ve dört kez UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu da dahil olmak üzere kulüp rekoru olan 34 kupa kazandı. Ülkesiyle 2021 Copa América ve 2022 FIFA Dünya Kupası'nı kazandı. Üretken bir golcü ve yaratıcı oyun kurucu olan Messi, La Liga'da en çok gol atma rekorunu (474) elinde tutuyor. La Liga'da (36) ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde (sekiz) en çok hat-trick yaptı ve La Liga (192) ve Copa América'da (17) en çok asist yaptı. Aynı zamanda Güney Amerikalı bir erkek arasında en çok uluslararası gol atan oyuncu (104). Messi, kulüp ve ülke adına üst düzey kariyerinde 800'den fazla gol attı ve tek bir kulüpte en fazla golü atan oyuncu (672).

Lionel Andrés Messi

Messi, 13 yaşında Arjantin'den İspanya'ya taşındı ve Barselona'ya katıldı ve ilk kez 17 yaşındayken Ekim 2004'te Barcelona'da forma giydi. Sonraki üç yıl içinde kulübün vazgeçilmez bir oyuncusu haline geldi ve 2008'deki ilk kesintisiz sezonunda kendini kanıtladı. 09'da Barselona'nın İspanyol futbolunda ilk üçlüğü elde etmesine yardımcı oldu; o yıl 22 yaşındayken Messi ilk Ballon d'Or'unu kazandı. Bunu üç başarılı sezon takip etti; Messi arka arkaya dört Ballon d'Or kazandı ve bu, onu ödülü dört kez kazanan ilk oyuncu yaptı. 2011-12 sezonunda La Liga ve Avrupa'da bir sezonda en çok gol atan oyuncu rekorunu kırarken, Barcelona'nın tüm zamanların en golcü futbolcusu oldu. Sonraki iki sezonu Messi, Ballon d'Or ödülünü Cristiano Ronaldo'nun (kariyerindeki rakibi olarak algılanan) ardından ikinci sırada tamamladı. 2014-15 sezonunda en iyi formuna kavuşmadan önce, La Liga'da tüm zamanların en golcü oyuncusu oldu ve Barcelona'yı tarihi ikinci üç katına taşıdı. Bunun ardından 2015'te beşinci Ballon d'Or ödülüne layık görüldü. Messi, Barcelona'nın kaptanlığını üstlendi. 2018'de altıncı kez Ballon d'Or rekorunu kazandı ve 2019'da rekor altıncı Ballon d'Or'u kazandı. Sözleşmesi dışında, Ağustos 2021'de Fransız kulübü Paris Saint-Germain'e imza attı, kulüpte iki sezon geçirdi ve Ligue 1'i iki kez kazandı. Messi, Temmuz 2023'te Amerikan kulübü Inter Miami'ye katıldı ve aynı yılın Ağustos ayında Ligler Kupası'nı kazandı. Ağustos 2021'de Fransız kulübü Paris Saint-Germain'e imza attı, kulüpte iki sezon geçirdi ve iki kez Ligue 1'i kazandı.

Arjantinli bir uluslararası oyuncu olan Messi, ülkenin tüm zamanların en çok gol atan futbolcusu ve aynı zamanda ulusal forma giyme rekorunu da elinde tutuyor. Gençler seviyesinde, 2005 FIFA Dünya Gençler Şampiyonası'nı kazandı, turnuvayı hem Altın Top hem de Altın Ayakkabı ile bitirdi ve 2008 Yaz Olimpiyatları'nda Olimpiyat altın madalyası aldı. Ufak tefek, sol ayaklı bir top sürme oyuncusu olarak oyun tarzı, Messi'yi halefi olarak tanımlayan vatandaşı Diego Maradona ile karşılaştırıldı. Ağustos 2005'teki ilk çıkışının ardından Messi, FIFA Dünya Kupası'nda (2006) oynayan ve gol atan en genç Arjantinli oldu ve 2007 Copa América'da finale yükseldi ve turnuvanın genç oyuncusu seçildi. Ağustos 2011'den itibaren takımın kaptanı olarak Arjantin'i arka arkaya üç finale taşıdı: Altın Top'u kazandığı 2014 FIFA Dünya Kupası, 2015 Copa América, Altın Top'u ve 2016 Copa América'yı kazandı. 2016 yılında uluslararası emekliliğini açıkladıktan sonra kararını tersine çevirdi ve ülkesini 2018 FIFA Dünya Kupası'na katılmaya, 2019 Copa América'da üçüncülüğe ve 2021 Copa América'da zafere taşıyarak Altın Top'u kazandı. İkincisi için Altın Ayakkabı. Bu başarısıyla Messi, 2021'de rekora imza atan yedinci Ballon d'Or ödülünü aldı. 2022'de Arjantin'in 2022 FIFA Dünya Kupası'nı kazanmasına öncülük etti, burada rekor ikinci Altın Top'u kazandı, ikisi finalde olmak üzere yedi gol attı, ve Dünya Kupası'nda oynanan çoğu maçın rekorunu kırdı (26). 2019 Copa América'da üçüncülük ve 2021 Copa América'da zafer, ikincisi için Altın Top ve Altın Ayakkabı'yı kazandı. Bu başarısıyla Messi, 2021'de rekora imza atan yedinci Ballon d'Or ödülünü aldı. 2022'de Arjantin'in 2022 FIFA Dünya Kupası'nı kazanmasına öncülük etti, burada rekor ikinci Altın Top'u kazandı, ikisi finalde olmak üzere yedi gol attı, ve Dünya Kupası'nda oynanan çoğu maçın rekorunu kırdı (26). 2019 Copa América'da üçüncülük ve 2021 Copa América'da zafer, ikincisi için Altın Top ve Altın Ayakkabı'yı kazandı. Bu başarısıyla Messi, 2021'de rekora imza atan yedinci Ballon d'Or ödülünü aldı. 2022'de Arjantin'in 2022 FIFA Dünya Kupası'nı kazanmasına öncülük etti, burada rekor ikinci Altın Top'u kazandı, ikisi finalde olmak üzere yedi gol attı, ve Dünya Kupası'nda oynanan çoğu maçın rekorunu kırdı (26).

Messi, 2006 yılından bu yana spor giyim şirketi Adidas'ı destekliyor. France Football'a göre, 2009 ile 2014 yılları arasında altı yılın beşinde dünyanın en çok kazanan futbolcusu oldu ve 2019 ile 2022'de Forbes tarafından dünyanın en çok kazanan sporcusu seçildi. Messi 2011, 2012 ve 2023 yıllarında Time'ın dünyadaki en etkili 100 kişisi arasında yer aldı. 2020 ve 2023 yıllarında Laureus Dünyada Yılın Sporcusu seçildi ve Messi bu ödülü kazanan ilk takım sporu sporcusu oldu. Messi, 2020'de kariyer kazancı 1 milyar doları aşan ikinci futbolcu ve ikinci takım sporu sporcusu oldu.

Erken dönem

Lionel Andrés Messi, 24 Haziran 1987'de Rosario, Santa Fe'de, çelik fabrikası müdürü Jorge Messi ve mıknatıs üretim atölyesinde çalışan eşi Celia Cuccittini'nin dört çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Baba tarafından İtalyan ve İspanyol kökenli, Marche ve Katalonya'dan gelen göçmenlerin torununun torunu, anne tarafından ise esas olarak İtalyan kökenlidir. Futbolu seven, birbirine sıkı sıkıya bağlı bir ailede büyüyen "Leo", küçük yaşlardan itibaren spora karşı bir tutku geliştirdi; ağabeyleri Rodrigo ve Matías ve kuzenleri Maximiliano ve Emanuel Biancucchi ile sürekli oynadı. profesyonel futbolcu oldular. Dört yaşındayken yerel kulüp Grandoli'ye katıldı ve burada babası tarafından çalıştırıldı, ancak bir oyuncu olarak ilk etkisi anneannesinden geldi. Antrenman ve maçlarda kendisine eşlik eden Celia. On birinci yaş gününden kısa bir süre önce onun ölümünden çok etkilendi; O zamandan beri dindar bir Katolik olarak, büyükannesini anmak için yukarıya bakıp gökyüzünü işaret ederek hedeflerini kutluyor.

Newell's Old Boys'un ömür boyu destekçisi olan Messi, altı yaşındayken Rosario kulübüne katıldı. Newell's'te oynadığı altı yıl boyunca, adını doğdukları yıldan alan neredeyse rakipsiz gençlik takımı "The Machine of '87"nin bir üyesi olarak neredeyse 500 gol attı ve devre arasında top oyunları yaparak düzenli olarak seyircileri eğlendirdi. - A takımların iç sahadaki maçlarının zamanı. Ancak, 10 yaşındayken büyüme hormonu eksikliği teşhisi konulduğunda profesyonel bir oyuncu olarak geleceği tehlikeye girdi. Babasının sağlık sigortası yalnızca iki yıllık, ayda en az 1000 dolara mal olan büyüme hormonu tedavisini kapsadığından, Newell katkıda bulunmayı kabul etti, ancak daha sonra sözünü tutmadı. Buenos Aires kulübü River Plate tarafından keşfedildi ve oyun kurucusu Pablo Aimar'ı putlaştırdı.

Messi ailesinin Katalonya'da akrabaları olduğu için 2000 yılının Eylül ayında Barselona ile bir deneme ayarlamaya çalıştılar. İlk takım direktörü Charly Rexach hemen onunla sözleşme imzalamak istedi ancak yönetim kurulu tereddüt etti; O zamanlar Avrupa kulüplerinin bu kadar genç yaştaki yabancı oyuncularla sözleşme imzalaması oldukça alışılmadık bir durumdu. 14 Aralık'ta Barselona'ya taahhütlerini kanıtlaması için bir ültimatom yayınlandı ve Rexach, elinde başka kağıt olmadığından kağıt peçete üzerinde bir sözleşme teklif etti. Şubat 2001'de aile Barselona'ya taşındı ve burada kulübün stadyumu Camp Nou'nun yakınındaki bir daireye taşındılar. Messi, İspanya'daki ilk yılında Infantiles'te nadiren forma giydi .Newell's ile olan transfer anlaşmazlığı nedeniyle; bir yabancı olarak yalnızca hazırlık maçlarında ve Katalan liginde sahaya çıkabiliyordu. Futbol olmadan takıma entegre olmakta zorlandı; Doğası gereği zaten çekingen olduğundan o kadar sessizdi ki takım arkadaşları başlangıçta onun dilsiz olduğuna inandılar. Kendisi babasıyla birlikte Barselona'da kalırken annesi, erkek kardeşleri ve küçük kız kardeşi María Sol ile birlikte Rosario'ya geri döndüğünde, evinde sıla hasreti çekiyordu.

Barselona'nın gençlik akademisi La Masia'da geçirdiği bir yılın ardından Messi, sonunda Şubat 2002'de İspanya Futbol Federasyonu'na kaydoldu. Artık tüm müsabakalarda oynayan Messi, aralarında Cesc Fàbregas ve Gerard Piqué'nin de bulunduğu takım arkadaşlarıyla arkadaş oldu. Büyüme hormonu tedavisini 14 yaşında tamamladıktan sonra Messi, Barselona'nın şimdiye kadarki en iyi gençlik takımı olan "Bebek Rüyası Takımı"nın ayrılmaz bir parçası oldu. 2002-03'teki ilk tam sezonunda, ligde ve hem İspanya hem de Katalan kupalarında benzeri görülmemiş bir üçlük kazanan Cadetes A adına 30 maçta 36 gol atarak en skorer isim oldu. Espanyol'a karşı 4-1'lik galibiyetle sonuçlanan Copa Catalunya finali, kulüp bilgisinde partido de la máscara olarak tanındı., maskenin sonuncusu. Bir lig maçında elmacık kemiği kırılan Messi'nin bir hafta sonra plastik koruyucu takması şartıyla maça çıkmasına izin verildi; Kısa süre sonra maske tarafından engellendi, maskesini çıkardı ve oyuncu değişikliğinden 10 dakika önce iki gol attı. Sezonun sonunda, yabancı bir kulüpten ilk kez Arsenal'e katılma teklifi aldı, ancak Fàbregas ve Piqué kısa süre sonra İngiltere'ye giderken, o Barselona'da kalmayı seçti.

Barselona

2003-05: A takıma yükselin

Messi, Barselona'daki dördüncü sezonu olan 2003-04 sezonunda kulüp sıralamasında hızla ilerledi ve tek bir sezonda beş takımla rekora imza attı. Juveniles B ile dört uluslararası sezon öncesi müsabakada turnuvanın oyuncusu seçildikten sonra Juveniles B'ye yükselmeden önce takımla yalnızca bir resmi maç oynadı.A, 11 lig maçında 18 gol attı. Messi, milli devre arasında tükenen ilk takımı güçlendirmek için çağrılan birkaç genç oyuncudan biriydi. 16 yıl, dört ay ve 23 günlükken, 16 Kasım 2003'te José Mourinho'nun Porto'suna karşı hazırlık maçında 75. dakikada oyuna girerek ilk takımına çıktı. Teknik ekibi etkiledi ve ardından kulübün yedek takımı Barcelona B ile günlük ve A takımla haftalık antrenmanlara başladı. Barça'nın yeni yıldız oyuncusu Ronaldinho, A takımla yaptığı ilk antrenmanın ardından takım arkadaşlarına, 16 yaşındaki futbolcunun kendisinden çok daha iyi bir oyuncu olacağına inandığını söyledi. Ronaldinho kısa süre sonra "küçük kardeşim" dediği Messi ile arkadaş oldu.

Messi, daha fazla maç deneyimi kazanmak için Juveniles'ın yanı sıra Barcelona C'ye katıldı.A, 29 Kasım'da üçüncü takımdaki ilk maçına çıktı. Onların Tercera División'un düşme bölgesinden kurtarılmasına yardımcı oldu ve 10 maçta beş gol attı; buna Sevilla'dan Sergio Ramos'un damgasını vurduğu İspanya Kupası maçında sekiz dakikada hat-trick yaptı. Onun ilerlemesi, 4 Şubat 2004'te imzalanan, 2012 yılına kadar süren ve 30 milyon Euro'luk ilk satın alma maddesini içeren ilk profesyonel sözleşmesine de yansıdı. Bir ay sonra, 6 Mart'ta Segunda División B'de Barcelona B formasıyla ilk maçına çıktı ve satın alma bedeli otomatik olarak 80 milyon Euro'ya yükseldi. O sezon B takımıyla beş maç oynadı ama gol atamadı. Fiziksel olarak genellikle daha yaşlı ve daha uzun olan rakiplerinden daha zayıftı. ve antrenman sırasında savunmacıları atlatabilmek için kas kütlesini ve genel gücünü artırmaya çalıştı. Sezon sonuna doğru her iki altyapı takımına da geri dönerek,Gençler B ligi kazanır. Kampanyayı, beş takımının dördünde tüm resmi müsabakalarda toplam 36 gol atarak tamamladı.

2004-05 sezonunda Messi, B takımının ilk beşinde garantili yer aldı ve sezon boyunca 17 maç oynadı ve altı gol attı. Geçtiğimiz Kasım ayındaki ilk çıkışından bu yana, bir daha A takıma çağrılmamıştı, ancak Ekim 2004'te kıdemli oyuncular, menajer Frank Rijkaard'dan kendisini terfi ettirmesini istedi. Ronaldinho zaten sol kanatta oynadığından, Rijkaard, Messi'yi her zamanki pozisyonundan sağ kanata taşıdı, ancak başlangıçta oyuncunun isteğine aykırı olsa da, sahanın ortasına girip baskın sol ayağıyla şut atmasına izin verdi. Messi ligdeki ilk maçına 16 Ekim'de oynanan bir sonraki maçta 82. dakikada Espanyol'a karşı çıktı. 17 yıl, üç ay ve 22 günlük olan oyuncu, o dönemde Barselona'yı resmi bir yarışmada temsil eden en genç oyuncuydu. Yedek oyuncu olarak UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Shakhtar Donetsk'e karşı oynadığı ilk maç da dahil olmak üzere, o sezon ilk takımda dokuz maçta yalnızca 77 dakika oynadı. İlk büyük golünü 1 Mayıs 2005'te Albacete'ye karşı Ronaldinho'nun asistiyle attı ve o zamanlar kulübün şimdiye kadarki en genç golcüsü oldu. Barcelona, ​​Rijkaard yönetimindeki ikinci sezonunda altı yıl aradan sonra ilk kez ligi kazandı.

2005-08: İlk 11'de yer almak

24 Haziran 2005'te, yani 18. yaş gününde, Messi, kıdemli bir takım oyuncusu olarak ilk sözleşmesini imzaladı. Bu, onu 2010 yılına kadar, yani önceki kontratından iki yıl daha az bir sürede Barselona oyuncusu yaptı, ancak satın alma maddesi 150 milyon Euro'ya çıktı. Onun atılımı iki ay sonra, 24 Ağustos'ta, Barselona'nın sezon öncesi müsabakası olan Joan Gamper kupası sırasında gerçekleşti. İlk kez bir başlangıç ​​yapan oyuncu, Fabio Capello'nun Juventus'una karşı iyi karşılanan bir performans sergiledi ve Camp Nou'da alkışlandı. Capello, Messi'ye borç vermek isterken, onu satın almak için Inter Milan'dan teklif geldi; Inter Milan, onun satın alma bedelini ödemeye ve maaşını üçe katlamaya hazırdı. Dönemin başkanı Joan Laporta'ya göre bu, kulübün Messi'yi kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığı tek zamandı, ancak o sonuçta kalmaya karar verdi. 16 Eylül'de,

İspanya Futbol Federasyonu'ndaki yasal statüsüyle ilgili sorunlar nedeniyle Messi, La Liga'nın başlangıcını kaçırdı ancak 26 Eylül'de İspanyol vatandaşlığını aldı ve oynamaya hak kazandı. 19 numaralı formayı giyerek, yavaş yavaş ilk tercih edilen sağ kanat oyuncusu haline geldi ve Ronaldinho ve forvet Samuel Eto'o ile hücum üçlüsü oluşturdu. İlk klasiğinde olduğu gibi büyük maçlarda ilk 11'de yer aldı.19 Kasım'da rakipleri Real Madrid'e karşı ve Şampiyonlar Ligi'nin son 16 turunda Chelsea'ye karşı deplasmanda aldıkları galibiyetle o ana kadarki en iyi maçını oynadı. Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk maçı da dahil olmak üzere 25 maçta 8 gol attıktan sonra sezonu, 7 Mart 2006'da Chelsea'ye karşı oynanan rövanş maçında dizinde yırtık nedeniyle erken sona erdi. Messi, Şampiyonlar Ligi finali için kondisyonunu yeniden kazanmaya çalıştı ancak final günü olan 17 Mayıs'ta oynamaya yeterince hazır olmadığı söylendi. O kadar hayal kırıklığına uğradı ki, Paris'te Arsenal'e karşı kazandıkları zaferi kutlamadı, daha sonra pişman olduğu bir şeydi bu.

Barcelona kademeli bir düşüşe geçerken, 19 yaşındaki Messi, 2006-07 sezonunda dünyanın en iyi oyuncularından biri olduğunu kanıtladı. Zaten kulübün taraftarları olan culé'lerin idolü olan oyuncu , tüm müsabakalarda 36 maçta 17 gol attı. Ancak büyük yaralanmalardan rahatsız olmaya devam etti; 12 Kasım 2006'da meydana gelen metatars kırığı onu üç ay boyunca sahalardan uzak tuttu. Şampiyonlar Ligi'nin son 16 turunda Liverpool'a karşı zamanında toparlandı, ancak etkili bir şekilde oyun dışı kaldı; Son şampiyon Barselona rekabetin dışında kaldı. Ligde sezon sonuna doğru gol katkısı arttı; Attığı 14 golün 11'i son 13 maçta geldi. 10 Mart 2007'de bir klasiko maçında ilk hat-trickini yaptı.12 yıl sonra bunu yapan ilk oyuncu oldu ve Real Madrid'in her golünden sonra eşitliği sağlayarak maçı uzatmalarda 3-3 berabere bitirdi. Kulüp için artan önemi, o ay imzalanan ve maaşını büyük ölçüde artıran yeni bir sözleşmeye de yansıdı.

Zaten sık sık vatandaşı Diego Maradona ile karşılaştırılan Messi, üç hafta içinde Maradona'nın en ünlü iki golünün neredeyse aynısını atarak aralarındaki benzerliği kanıtladı. 18 Nisan'da Getafe'ye karşı oynanan Copa del Rey yarı finalinde, Maradona'nın 1986 FIFA Dünya Kupası çeyrek finalindeki golüne oldukça benzeyen ve Yüzyılın Golü olarak bilinen golü attı. Messi, orta saha çizgisinin yakınında sağ taraftan topu topladı, 60 metre (200 ft) koştu ve tıpkı Maradona'nın yaptığı gibi açılı bir vuruşla gol atmadan önce beş savunma oyuncusunu yendi. 9 Haziran'da Espanyol'a karşı oynanan bir lig maçında, aynı Dünya Kupası maçında Maradona'nın Tanrının Eli golüne benzer şekilde, topun üzerine atılıp topu kalecinin yanından geçerek gol attı. Messi bireysel yükselişini sürdürürken, Barselona bocaladı; Takım, Messi'nin Getafe'ye karşı rövanş maçında dinlendirilmesi ve ligi Real Madrid'e gol averajıyla kaybetmesi nedeniyle Copa del Rey finaline ulaşamadı.

Ronaldinho'nun formunu kaybetmesinin ardından henüz 20 yaşında olan Messi, İspanyol medyasından "Mesih" lakabını alarak Barça'nın yeni yıldız oyuncusu oldu. 2007'deki çabaları ona ödül de kazandırdı; Gazeteciler onu Ballon d'Or'da Kaká ve ikinci Cristiano Ronaldo'nun ardından yılın en iyi üçüncü oyuncusu seçerken, uluslararası menajerler ve milli takım kaptanları da onu FIFA Dünyada Yılın Oyuncusu ödülünde yine Kaká'nın ardından ikinci olarak seçti. . 2007-08 sezonunda 16 gol atmayı başarmasına rağmen, 15 Aralık'ta diz kirişinin yırtılmasının ardından sezonun ikinci yarısı yine sakatlıklarla gölgelendi. Şampiyonlar Ligi'nin son 16 turunda Celtic'e karşı deplasmanda aldıkları galibiyette iki gol atarak geri döndü ve o noktada altı golle turnuvanın en golcü oyuncusu oldu. ancak 4 Mart 2008'deki rövanş maçında kendini yeniden yaraladı. Rijkaard, sağlık personelinin uyarısına rağmen onu sahaya sürdü ve kaptan Carles Puyol, İspanyol medyasını Messi'ye her maçta oynaması için baskı yaptığı için eleştirdi. Barcelona sezonu kupasız tamamladı, Şampiyonlar Ligi yarı finalinde şampiyon Manchester United'a elendi ve ligde üçüncü oldu.

2008-09: Altılıyı kazanmak

İki başarısız sezonun ardından Barselona'nın bir revizyona ihtiyacı vardı ve bu da Rijkaard ve Ronaldinho'nun görevden alınmasına yol açtı. İkincisinin ayrılmasının ardından Messi'ye 10 numaralı forma verildi. Temmuz 2008'de yıllık 7,8 milyon € maaşla yeni bir sözleşme imzalayarak kulübün en çok maaş alan oyuncusu oldu. Yeni sezon öncesinde, 2006 ile 2008 yılları arasında toplam sekiz ay boyunca sahalardan uzak kalmasına neden olan sık sık kas yaralanmaları önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etti. Kulüp, sorunla mücadele etmek için yeni antrenman, beslenme ve yaşam tarzı rejimleri uygulamaya koydu. ve ona, Arjantin milli takımına çağrılırken yanında seyahat edecek kişisel bir fizyoterapist atadı. Sonuç olarak Messi, önümüzdeki dört yıl boyunca neredeyse hiç sakatlık yaşamadı ve bu onun tam potansiyeline ulaşmasını sağladı. Kesintisiz ilk kampanyasında 2008-09 sezonunda 51 maçta 38 gol atarak Eto'o ve kanat oyuncusu Thierry Henry ile birlikte tüm müsabakalarda toplam 100 gol atarak kulüp için bir rekora imza attı. Yılın başındaki sakatlıklarına rağmen, 2008'deki performansı onu bir kez daha Ballon d'Or ve FIFA Dünyada Yılın Oyuncusu ödüllerinde Cristiano Ronaldo'nun gerisinde ikinci sıraya taşıdı.

Barselona'nın yeni menajeri eski kaptan Pep Guardiola yönetimindeki ilk sezonunda Messi, tıpkı Rijkaard döneminde olduğu gibi çoğunlukla sağ kanatta oynadı, ancak bu kez içeri girip merkeze gitme özgürlüğüne sahip bir sahte kanat oyuncusu olarak oynadı. Bir clásico sırasındaAncak 2 Mayıs 2009'da ilk kez sahte dokuzlu olarak oynadı, santrafor pozisyonunda oynadı ancak orta sahanın derinliklerine inerek Xavi ve Andrés Iniesta ile bağlantı kurdu. Kendi takımının ilk golüne asist yaptı ve iki gol atarak maçı 6-2'lik muhteşem bir galibiyetle bitirdi; bu, Real Madrid'in Bernabéu stadyumunda şimdiye kadarki en büyük skoruydu. Kanatlara döndüğünde, 13 Mayıs'ta ilk takıma girdiğinden bu yana ilk finalini oynadı, bir gol attı ve ikinci gole asist yaparak Athletic Bilbao'yu 4-1 yenerek Kral Kupası'nı kazandı. O sezon Messi'nin 23 lig golüyle, üç gün sonra beşinci kez La Liga şampiyonu oldular.

Dokuz golle sezonun Şampiyonlar Ligi'nde en golcü ve turnuva tarihinin en genç oyuncusu olan Messi, iki gol attı ve iki asist daha yaparak Bayern Münih'i çeyrek finalde 4-0 mağlup etti. 27 Mayıs'ta Roma'da Manchester United ile karşılaştıkları finalde sahte dokuzlu olarak geri döndü. Kaleci Edwin van der Sar'ın üzerinden topu kafayla geçerek skoru 2-0'a getiren Barcelona, ​​İspanyol futbol tarihinde ilk kez üç katına çıkarak Avrupa şampiyonu oldu. Başarıları, 18 Eylül'de imzalanan ve Messi'yi 2016 yılına kadar 250 milyon Euro'luk yeni bir satın alma maddesiyle kulübe taahhüt eden ve maaşı 12 milyon Euro'ya yükselen yeni bir sözleşmeye yansıdı. Barça'nın refahı 2009'un ikinci yarısında da devam etti ve altılıyı başaran ilk kulüp oldu. bir yılda altı üst düzey kupa kazandı. Ağustos ayındaki Supercopa de España ve UEFA Süper Kupası galibiyetlerinin ardından, 19 Aralık'ta Estudiantes'e karşı FIFA Dünya Kulüpler Kupası'nı kazandılar ve Messi'nin göğsüyle 2-1'lik galibiyet golünü attı. 22 yaşındaki Messi, Ballon d'Or ve FIFA Dünyada Yılın Oyuncusu ödüllerini, her iki kupa tarihindeki en büyük oy farkıyla kazandı.

2010-11: Devam eden başarı

Sağ kanattaki konumundan memnun olmayan Messi, 2010'un başlarında Stuttgart'a karşı Şampiyonlar Ligi son 16 turu maçından başlayarak sahte dokuzlu oynamaya devam etti. İlk maçtaki beraberliğin ardından rövanşı Messi'nin iki golü ve asistiyle 4-0 kazandılar. Bu noktada Guardiola'nın takımının taktiksel odak noktası haline geldi ve gol atma oranı arttı. Messi, o sezon tüm müsabakalarda toplam 47 gol attı; bu, Ronaldo'nun 1996-97 sezonundaki kulüp rekoruna eşitti. 6 Nisan'da Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Arsène Wenger'in Arsenal'ine karşı kendi takımının dört golünün tamamını attı, bu nadir bir başarıydı ve Barselona'nın turnuvada tüm zamanların en golcü oyuncusu oldu. Her ne kadar Şampiyonlar Ligi yarı finalinde şampiyon olan Inter Milan tarafından elenmiş olsalar da, Messi, sezonu üst üste ikinci kez sekiz gol atarak gol kralı olarak tamamladı. İspanya ve Avrupa'da 34 golle ligin en golcü oyuncusu olarak yine Ronaldo'nun rekorunu egale eden oyuncu, Barcelona'nın La Liga'yı tek mağlubiyetle kazanmasına yardımcı oldu.

Messi, 2010-11 sezonunun ilk kupası olan Supercopa de España'yı, ilk maçta alınan mağlubiyetin ardından Sevilla'yı 4-0 yendikleri maçta hat-trick yaparak elde etti. Oyun kurucu bir rol üstlenerek yine bir klasikte etkili oldu29 Kasım 2010'da Real Madrid'in başına José Mourinho'nun geçtiği ilk maçta Barcelona rakiplerini 5-0 mağlup etti. Messi, takımın art arda 16 lig galibiyeti elde etmesine yardımcı oldu ve bu İspanyol futbolunda bir rekordu. Bu sonuç, 5 Şubat 2011'de Atlético Madrid'e karşı bir hat-trick daha yaptı. 2010'daki kulüp performansı ona, Ballon'un bir birleşimi olan ilk FIFA Ballon d'Or ödülünü kazandırdı. d'Or ve FIFA Dünyada Yılın Oyuncusu ödülü, ancak galibiyeti 2010 FIFA Dünya Kupası'nda Arjantin karşısında başarısız olması nedeniyle bazı eleştirilerle karşılandı. Ödülün eski formatına göre, uluslararası antrenör ve kaptanların oylarıyla kazandığı galibiyet sayesinde ilk üçün hemen dışında yer alırdı.

Sezonun sonuna doğru Barselona dört tartışmalı klasik oynadı.18 gün içinde. 16 Nisan'daki lig maçı, Messi'nin penaltısı sonrasında beraberlikle sonuçlandı ve üst üste üçüncü La Liga şampiyonluğunu garantiledi. Messi, 31 golünün yanı sıra 18 asistle de ligin en çok asist yapan oyuncusu oldu. Dört gün sonra Copa del Rey finalini kaybettikten sonra, Şampiyonlar Ligi yarı finallerinin ilk ayağındaki 2-0'lık galibiyette her iki golü de attı; ikincisi - üç oyuncuyu geçerek top sürme - en iyilerden biri olarak kabul edildi. yarışmanın şimdiye kadarki en iyisi. Gol alamamasına rağmen, iki yıl önceki finalin tekrarında Manchester United ile karşılaştıkları Şampiyonlar Ligi finaline giden ikinci maç kura çekiminde yine önemli bir rol oynadı. 12 golle üst üste üçüncü kez turnuvanın en golcü oyuncusu olan Messi, 28 Mayıs'ta Wembley'de maçın adamı performansı sergiledi. 3-1'lik galibiyetin galibiyet golünü attı. Sezonu tüm müsabakalarda 53 gol ve 24 asistle tamamlayarak Barselona'nın tüm zamanların tek sezonda en çok gol atan oyuncusu ve İspanyol futbolunda 50 gol kriterine ulaşan ilk oyuncu oldu.

Messi, sekiz numara (yaratıcı), dokuz (golcü) ve 10 (asist) numaradan oluşan bir kombinasyona dönüşürken, 2011-12 sezonunda tüm kulüp müsabakalarında benzeri görülmemiş bir şekilde 73 gol attı ve 29 asist yaptı. 10 kez hat-trick veya daha fazlası. Kampanyaya Barselona'nın hem İspanya hem de Avrupa süper kupalarını kazanmasına yardımcı olarak başladı; Supercopa de España'da üç gol atarak Real Madrid'e karşı toplamda 5-4'lük bir galibiyet elde etti ve sekiz golle Raúl'u geride bırakarak turnuvanın tüm zamanların en golcü oyuncusu oldu. Yılın sonunda, 18 Aralık'ta, FIFA Kulüpler Dünya Kupası finalinde Santos'u 4-0 yenerek iki gol atarak, iki yıl önce olduğu gibi turnuvanın en iyi oyuncusu olarak Altın Top ödülünü kazandı. 2011 yılında gösterdiği çabalardan dolayı yine FIFA Ballon d'Or ödülüne layık görüldü. Johan Cruyff, Michel Platini ve Marco van Basten'den sonra tarihte Ballon d'Or'u üç kez kazanan dördüncü oyuncu oldu. Ayrıca eski tarz Ballon d'Or'un yeniden canlandırılması olan UEFA Avrupa'nın En İyi Oyuncusu Ödülü'nü de kazandı. O zamana kadar Messi, Diego Maradona ve Pelé gibi efsanelerin yanı sıra tarihin en iyi oyuncularından biri olarak kabul ediliyordu.

2012: Rekorların kırıldığı bir yıl

Messi gol atma formunu sezonun ikinci yarısında da sürdürürken, 2012 yılı onun birçok uzun süreli rekoru kırdığına tanık oldu. 7 Mart'ta, yani lig maçında Valencia'ya karşı dört gol attıktan iki hafta sonra, Şampiyonlar Ligi son 16 turu maçında Bayer Leverkusen'e karşı beş gol atarak turnuva tarihinde benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı. Beş asistle en çok asist yapan ortak olmanın yanı sıra, bu başarı onu 14 golle en çok gol atan oyuncu yaptı, José Altafini'nin 1962-63 sezonundaki rekorunu eşitledi ve aynı zamanda Gerd Müller'den sonra bu sezonda en çok gol atan ikinci oyuncu oldu. dört kampanya. İki hafta sonra, 20 Mart'ta Messi, 24 yaşında Barselona tarihinde en çok gol atan oyuncu oldu ve Granada'ya karşı hat-trick yaparak César Rodríguez'in 57 yıllık 232 gol rekorunu geride bıraktı.

Messi'nin bireysel formuna rağmen, Barcelona'nın Guardiola yönetimindeki dört yıllık başarı döngüsü (kulüp tarihinin en büyük dönemlerinden biri) sona erdi. 25 Mayıs'ta Athletic Bilbao'ya karşı Copa del Rey'i kazanmalarına rağmen o dönemin on dördüncü şampiyonluğunu elde ettiler, ancak ligi Real Madrid'e kaptırdılar ve Şampiyonlar Ligi yarı finalinde şampiyon Chelsea'ye Messi'nin göndermesiyle elendiler. İkinci ayağın üst direğine karşı kritik penaltı vuruşu. 5 Mayıs'ta Espanyol'a karşı oynadıkları son iç saha maçında Messi, teknik direktörlükten istifa ettiğini açıklayan Guardiola'yı kucaklamak için yedek kulübesine yaklaşmadan önce dört golü de attı. Sezonu, tüm zamanların La Liga rekoru olan 50 golle İspanya ve Avrupa'da ikinci kez gol kralı olarak tamamladı.

Kendisine ilk kez 14 yaşındayken La Masia'da koçluk yapan Tito Vilanova'nın yönetimi altında Messi, kulübün yılın ikinci yarısında La Liga sezonuna şimdiye kadarki en iyi başlangıcını yapmasına yardımcı oldu ve turnuvanın orta noktasında 55 puan toplayarak rekor kırdı. İspanyol futbolunda. 9 Aralık'ta Real Betis'e karşı attığı çift gol, uzun süredir devam eden iki rekoru kırmasını sağladı: César Rodríguez'in 190 lig golü rekorunu geçerek Barselona'nın La Liga'da tüm zamanların en golcü oyuncusu oldu ve Gerd Müller'in bir takvim yılında en çok gol atan rekoru oldu. 1972'de Bayern Münih ve Almanya adına attığı 85 golü geride bıraktı. 40 yıllık rekorunu kırdıktan sonra Müller'e "saygı ve hayranlıkla" imzalı 10 numaralı Barcelona forması gönderdi. Yılın sonunda, Messi, Barselona ve Arjantin formasıyla tüm müsabakalarda benzeri görülmemiş 91 gol attı. Her ne kadar FIFA, doğrulanabilirlik sorunlarını gerekçe göstererek bu başarıyı kabul etmese de, bir takvim yılında atılan gollerin çoğuyla Guinness Dünya Rekorları unvanını aldı. Büyük ihtimalle favori olan Messi, FIFA Ballon d'Or'u bir kez daha kazanarak tarihte Ballon d'Or'u dört kez kazanan tek oyuncu oldu.

2013-14: Bağımsızlık

Barcelona, ​​2013'ün başında neredeyse La Liga şampiyonluğunu garantiledi ve sonunda Real Madrid'in önceki sezondaki 100 puanlık rekorunu egale etti. Ancak 2012-13 sezonunun ikinci yarısında Vilanova'nın sağlık sorunları nedeniyle yokluğuyla birlikte performansları kötüleşti. Art arda klasikleri kaybettikten sonraCopa del Rey yarı finalleri de dahil olmak üzere, Şampiyonlar Ligi'nin ilk eleme turunda AC Milan tarafından neredeyse eleniyorlardı, ancak ikinci maçta formlarının yeniden canlanması, iki gol ve bir asistle 4-0'lık bir geri dönüşe yol açtı. Messi'den. Barcelona'da son dokuzuncu sezonunu yaşayan Messi, 7 Şubat'ta yeni bir sözleşme imzalayarak 2018'e kadar kulübe bağlı kaldı ve sabit maaşı 13 milyon Euro'ya yükseldi. Kaptan kol bandını ilk kez bir ay sonra, 17 Mart'ta Rayo Vallecano'ya karşı oynadığı lig maçında taktı; o zamana kadar, yalnızca eski Barselona efsaneleri Josep Samitier, László Kubala ve Johan Cruyff'un tartışmasız rakip olabileceği bir dereceye kadar takımın taktiksel odak noktası haline gelmişti. Üç yıl önce sahte dokuza dönüşmesinden bu yana, takımın hücumuna katkısı katlanarak artmıştı; Üçlü galibiyet serisinde yüzde 24 olan gol katkısı o sezon yüzde 40'ın üzerine çıktı.

Büyük ölçüde sakatlıkların yaşanmadığı dört sezonun ardından, daha önce Messi'yi rahatsız eden kas yaralanmaları yeniden ortaya çıktı. 2 Nisan'da Paris Saint-Germain'e karşı oynanan ilk çeyrek final maçında diz arkası kirişinde gerginlik yaşadıktan sonra, ara sıra maça çıktı. PSG'ye karşı ikinci maçta, düşük performans gösteren Barcelona'nın golüyle ikinci yarıda Messi yedek kulübesinden çıktı ve dokuz dakika içinde maçı berabere bırakan golü atarak yarı finale yükselmelerini sağladı. Hâlâ formda olmayan oyuncu, Bayern Münih'e karşı ilk maçta etkisiz olduğunu kanıtladı ve ikinci maçta hiç oynayamadı çünkü Barcelona, ​​nihai şampiyona toplamda 7-0 yenildi. Bu maçlar Messidependencia kavramına güven verdiBarcelona'nın yıldız oyuncularına taktik ve psikolojik bağımlılık algısı.

Messi, 2013 yılı boyunca sakatlıklarla mücadele etmeye devam etti ve sonunda uzun süredir kişisel fizyoterapistiyle yollarını ayırdı. 12 Mayıs'ta hamstringinde meydana gelen daha fazla hasar, dünya çapında bir rekor olan üst üste 21 lig maçındaki gol serisine son verdi; Koşusu sırasında Osasuna'ya karşı attığı dört gol de dahil olmak üzere 33 gol atarken, La Liga'da 19 rakip takımın tamamına arka arkaya gol atan ilk oyuncu oldu. 46'sı La Liga'da olmak üzere tüm müsabakalarda attığı 60 golle, sezonu üst üste ikinci kez İspanya ve Avrupa'da gol kralı olarak tamamladı ve tarihte Avrupa Altın Ayakkabı'yı üç kez kazanan ilk oyuncu oldu. Eskiden çocukluk kulübü Newell's Old Boys'un menajeri Tata Martino'nun yönetimi altında yeni sezona düzensiz bir başlangıç ​​yaptıktan sonra, Messi, 10 Kasım'da hamstringini yırtarak iki ay boyunca sahalardan uzak kalarak o yıl beşinci sakatlığını yaşadı. Sakatlıklarına rağmen FIFA Ballon d'Or'da ikinci seçildi ve dört yıllık tekelin ardından ödülü Cristiano Ronaldo'ya bıraktı.

2013-14 sezonunun ikinci yarısında Messi'nin formuyla ilgili şüpheler devam etti ve bu durum, onun kendisini 2014 FIFA Dünya Kupası'na ayırdığı yönünde bir algı oluşmasına yol açtı. İstatistiksel olarak gol, şut ve pas katkısı önceki sezonlara göre önemli ölçüde azaldı. Yedi gün içinde iki uzun süredir devam eden rekoru kırarken yaptığı gibi yine de güzel anlar yarattı: 16 Mart'ta Osasuna'ya karşı yaptığı hat-trick, Paulino Alcántara'nın 369 golünü geride bırakarak hazırlık maçları da dahil olmak üzere tüm müsabakalarda Barselona'nın en çok gol atan oyuncusu oldu. 23 Mart'ta Real Madrid'e karşı aldığı numara onu El Clásico'da tüm zamanların en golcü oyuncusu yaptıReal Madrid efsanesi Alfredo Di Stéfano'nun attığı 18 golün önünde. Messi, sezonu beş sezondaki en kötü performansıyla tamamladı ancak yine de tüm müsabakalarda 41 gol atmayı başardı. Barselona, ​​​​beş yıl aradan sonra ilk kez sezonu büyük bir kupa olmadan tamamladı; Copa del Rey finalinde Real Madrid'e yenildiler ve son maçta ligi Atlético Madrid'e kaptırdılar, bu da Messi'nin Camp Nou'daki bazı taraftarlar tarafından yuhalanmasına neden oldu.

Kulüpteki geleceğine ilişkin uzun süren spekülasyonların ardından Messi, son sözleşme güncellemesinden yalnızca bir yıl sonra, 19 Mayıs 2014'te yeni bir sözleşme imzaladı; maaşı 20 milyon Euro'ya, yani vergiler hariç 36 milyon Euro'ya yükseldi; bu, sporda şimdiye kadarki en yüksek maaştı. Yeni menajerleri eski kaptan Luis Enrique yönetiminde Messi, 2014-15 sezonuna büyük ölçüde sakatlıksız bir başlangıç ​​yaparak, yıl sonuna doğru üç uzun süredir devam eden rekoru daha kırmasına olanak sağladı. 22 Kasım'da Sevilla'ya karşı attığı hat-trick, onu La Liga'da tüm zamanların en golcü oyuncusu yaptı ve Telmo Zarra'nın 59 yıllık 251 lig golü rekorunu geride bıraktı. Üç gün sonra APOEL'e karşı bir hat-trick daha yaparak Raúl'un 71 golünü geride bırakarak Şampiyonlar Ligi tarihinin en golcü oyuncusu oldu. 7 Aralık'ta şehrin rakipleri Espanyol'a karşı atılan üçüncü hat-trick,Derbi Barcelona'nın 12 golü var. Messi, FIFA Ballon d'Or'da bir kez daha Cristiano Ronaldo'nun ardından ikinci oldu; bu, büyük ölçüde Arjantin'le Dünya Kupası'nda elde ettiği ikincilik başarısı sayesinde oldu.

2015: Tarihi bir üçlük

2015'in başında, medyada Messi'nin kulüpten ayrılacağı yönündeki spekülasyonların yenilenmesiyle, Barcelona'nın yine hayal kırıklığı yaratan bir sezon sonuna doğru gittiği algısı oluştu. 11 Ocak'ta Atlético Madrid'e karşı alınan 3-1'lik galibiyet sırasında bir dönüm noktası geldi; bu, Barça'nın ilk kez MSN olarak adlandırılan Messi, Luis Suárez ve Neymar'ın hücum üçlüsü oldu ve her biri bir maçta gol atarak son derece başarılı bir serinin başlangıcı oldu. Beş yıl sahanın ortasında oynadıktan sonra, forvet Suárez'e göre Messi, kendi önerisiyle geçen yılın sonlarında sağ kanattaki eski pozisyonuna dönmüştü. Oradan, en iyi formunu (tartışmasız şimdiye kadarki en iyi formunu) yeniden kazanırken, Suárez ve Neymar da takımın yıldız oyuncularına olan hücum bağımlılığına son verdi. Messi'nin 58 gol attığı üçlü, o sezon tüm müsabakalarda toplam 122 gol attı.

Sezonun sonuna doğru Messi, 17 Mayıs'ta deplasmanda Atletico Madrid'i 1-0 yendikleri maçta tek golü atarak La Liga şampiyonluğunu garantiledi. O sezon ligde attığı 43 gol arasında, 8 Mart'ta Rayo Vallecano'ya karşı 11 dakikada attığı hat-trick de vardı; bu, kariyerinin en hızlısıydı; Bu onun Barselona genelindeki otuz saniyelik hat-trick'iydi ve İspanyol futbolunda gelmiş geçmiş en fazla hat-trick yapan oyuncu olarak Telmo Zarra'yı geçmesine olanak sağladı. Ayrıca 18 asistle sezonun en çok asist yapan oyuncusu olarak La Liga'da en çok asist yapan oyuncu olarak Luís Figo'yu geride bıraktı; 15 Şubat'ta Levante'ye karşı oynadığı maçta hat-trick yaparak rekor 106. asistini yaptı. Messi, 30 Mayıs'taki Copa del Rey finalinde Barcelona'nın Athletic Bilbao'yu 3-1 mağlup etmesiyle tarihindeki altıncı double'ını elde etti. Açılış golü kariyerinin en büyük gollerinden biri olarak selamlandı; topu orta saha çizgisinin yakınında topladı ve dört rakip oyuncuyu yendi, ardından kaleciyi yakın direğin yanındaki dar bir alanda gol atıyormuş gibi yaptı. Gol daha sonra 2015 FIFA Puskás Ödülü'nün üç final adayından biri seçildi.

Şampiyonlar Ligi'nde Messi, artık Guardiola'nın yönetimi altında olan Bayern Münih'e karşı aldıkları 3-0'lık yarı final galibiyetinde iki gol attı ve bir asist yaptı. İlk golünden sadece üç dakika sonra gelen ikinci golü, Jérôme Boateng'in yanından yaptığı top sürmenin savunmacıyı yere düşürmesinin ardından kaleci Manuel Neuer'in üzerinden topu yuvarladığını gördü; viral oldu, yılın sporla ilgili en çok tweet atılan anı oldu ve UEFA tarafından sezonun en iyi golü seçildi. İkinci maçtaki yenilgisine rağmen Barcelona, ​​6 Haziran'da Berlin'de finale yükseldi ve burada Juventus'u 3-1 yenerek ikinci üçlemesini kazandı ve tarihte ligi, yerel kupayı ve Avrupa kupasını iki kez kazanan ilk kulüp oldu. Messi gol atmasa da takımının gollerine ortak oldu. özellikle de kaleci Gianluigi Buffon'u savuşturmaya zorladığı ve Suárez'in ribauntta maçı kazandıran golü attığı ikinci sırada. Messi, 6 asistle en çok asist yapan oyuncu olmasının yanı sıra, 10 golle turnuvayı en çok gol atan oyuncu olarak tamamladı ve bu ona Şampiyonlar Ligi'nde beş sezonda en çok gol atan ilk oyuncu olma ayrıcalığını kazandırdı. O sezonki çabalarından dolayı ikinci kez UEFA Avrupa'nın En İyi Oyuncusu ödülünü aldı.

Messi, 2015-16 sezonunu, UEFA Süper Kupası'nda Barcelona'nın Sevilla'yı 5-4 mağlup ettiği maçta serbest vuruşlardan iki gol atarak açtı. Supercopa de España'da Athletic Bilbao'ya karşı alınan toplam 5-1'lik yenilgi, ikinci altılı galibiyet umutlarını sona erdirirken, Messi kendi takımının tek golünü attı. 16 Eylül'de, deplasmanda Roma ile 1-1 berabere kalınan maçta UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 100 maça çıkan en genç oyuncu oldu. 26 Eylül'de Messi, Barselona'nın Las Palmas'a karşı oynadığı maçta sakatlandı; Daha sonra yapılan testler, sol dizinin medial kollateral bağında yırtık olduğunu doğruladı ve bu da onu altı ila sekiz hafta boyunca dışladı. Nihayet 21 Kasım'da sahaya döndü ve El Clásico'da Barcelona'nın rakipleri Real Madrid'i deplasmanda 4-0 yendiği maçta yedek oyuncu olarak yer aldı.. Messi yılı, 20 Aralık'taki 2015 FIFA Kulüpler Dünya Kupası Finali'nin 36. dakikasında skorla açarak, Barselona'nın Yokohama'da River Plate'i 3-0 mağlup etmesiyle 2015'teki beşinci kulüp kupasını toplayarak ve turnuvanın en iyi kupasını kazanarak yılı tamamladı. Gümüş Top, yarı finali kaçırmasına rağmen. 30 Aralık'ta Messi, evinde Real Betis'i 4-0 yenerek Barcelona formasıyla 500. maçına çıktı.

2016

6 Ocak 2016'da Barcelona'nın yeni yılın ilk golünü kaydeden Messi, 2015-2015 Son 16 Turu ilk ayağında Camp Nou'da Espanyol'u 4-1 mağlup eden derbide iki gol attı ve diğer iki asist yaptı. 16 Kral Kupası. Beş gün sonra Messi, kariyerinde beşinci kez FIFA Ballon d'Or ödülünü kazandı. 3 Şubat'ta Camp Nou'daki Copa del Rey yarı finalinin ilk ayağında Barcelona'nın Valencia CF'ye karşı kazandığı 7-0'lık galibiyette hat-trick yaptı ve bu süreçte gençlik müsabakaları da dahil olmak üzere 500. kariyer golünü attı. Takım arkadaşı Luis Suárez'in aynı maçta diğer dört golü atmasıyla, Camp Nou'da ilk kez iki oyuncu en az üç gol attı ve 1956'da Luis Suárez Miramontes ve Justo Tejada'dan bu yana ilk kez oldu. Bu başarı, kulüp tarihinde daha önce yalnızca üç kez meydana gelmişti; tamamı Camp de Les Corts'taydı. Camp Nou'daki bir sonraki lig maçında Celta Vigo'ya karşı 6-1'lik galibiyette Messi, Suárez'e penaltı vuruşunda asist yaptı. Bazıları bunu "dahice bir dokunuş" olarak görürken, diğerleri bunu rakibe saygısızlık olarak eleştirdi. Ancak Celta oyuncuları hiçbir zaman şikayette bulunmadı ve antrenörleri, "Barça'nın forvetleri çok saygılı" diyerek penaltıyı savundu. Ceza rutini şu şekilde karşılaştırıldı: Celta oyuncuları hiçbir zaman şikayette bulunmadı ve antrenörleri penaltıyı savundu: "Barça'nın forvetleri çok saygılı". Ceza rutini şu şekilde karşılaştırıldı: Celta oyuncuları hiçbir zaman şikayette bulunmadı ve antrenörleri penaltıyı savundu: "Barça'nın forvetleri çok saygılı". Ceza rutini şu şekilde karşılaştırıldı:Barça'nın ikonu Johan Cruyff'un 1982'de akciğer kanseriyle mücadele etmesi, pek çok taraftarın bu cezanın kendisine bir övgü olduğunu belirtmesine yol açtı. Cruyff oyundan "çok memnundu" ve "oyunun yasal ve eğlenceli olduğu" konusunda ısrar etti.

17 Şubat'ta Messi, deplasmanda Sporting Gijon'u 1-3 yenerek 300. lig golüne ulaştı. Birkaç gün sonra, 2015-16 UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 Turunun ilk ayağında, Barselona'nın Emirates Stadyumu'nda Arsenal'e karşı kazandığı 0-2'lik galibiyette her iki golü de attı; ikinci gol, Barselona'nın resmi müsabakalardaki 10.000'inci golü oldu.

Arjantin milli takımı

2004-05: Gençlik düzeyinde başarı

Arjantin-İspanya ikili vatandaşı olan Messi, her iki ülkenin milli takımında da oynamaya hak kazandı. İspanya'nın 17 Yaş Altı kadrosunun seçicileri, 2003 yılında Barselona'nın futbol direktörü Charly Rexach'ın İspanyol Futbol Federasyonu'nu genç oyuncu konusunda uyarmasının ardından onu takip etmeye başladı. Messi, La Albiceleste'yi temsil etmek istediği için teklifi reddettiÇoçukluğundan beri. İspanya'nın onu almasını daha da engellemek için Arjantin Futbol Federasyonu, FIFA'daki Arjantin oyuncusu statüsünü kesinleştirmek amacıyla Haziran 2004'te Paraguay ve Uruguay'a karşı iki 20 Yaş Altı hazırlık maçı düzenledi. On yedinci doğum gününden beş gün sonra, 29 Haziran'da ülkesi adına ilk maçına Paraguay'a karşı çıktı, 8-0'lık galibiyette bir gol ve iki asist yaptı. Daha sonra Şubat 2005'te Kolombiya'da düzenlenen Güney Amerika Gençler Şampiyonası kadrosuna dahil edildi. Eski büyüme hormonu eksikliği nedeniyle takım arkadaşlarının dayanıklılığından yoksun olduğundan, dokuz maçın altısında yedek oyuncu olarak kullanıldı. İkinci yarıda oyuna girerken daha etkili oluyorlar. Venezuela'ya karşı maçın adamı seçildikten sonra,

Fiziksel sınırlarının farkında olan Messi, kas kütlesini artırmak için özel bir antrenör çalıştırdı ve Haziran 2005'te Hollanda'nın ev sahipliği yaptığı Dünya Gençler Şampiyonası'nda takıma daha iyi bir durumda geri döndü. ABD'ye karşı oynadıkları ilk maçta 1-0 mağlup olan takımın kıdemli oyuncuları, onu en iyi oyuncuları olarak gördükleri için menajer Francisco Ferraro'dan Messi'nin başlamasına izin vermesini istedi. Takımının Mısır ve Almanya'yı mağlup ederek grup aşamasını geçmesine yardımcı olan Messi, Kolombiya'ya karşı ekolayzır atarak, şampiyonluğun favorisi İspanya'ya karşı bir gol ve asist yaparak ve son şampiyon Brezilya'ya karşı açılış golünü atarak nakavt aşamasında kararlılığını kanıtladı. . Final öncesinde turnuvanın en iyi oyuncusu olarak Altın Top ödülüne layık görüldü. Nijerya'ya karşı aldıkları 2-1'lik galibiyette iki penaltı atarak Arjantin'in beşinci şampiyonluğunu elde etti ve turnuvayı 6 golle gol kralı olarak tamamladı. Performansları, Arjantin'i 1979'da şampiyonluğa taşıyan vatandaşı Diego Maradona ile karşılaştırıldı.

2005-06: Büyükler ve Dünya Kupası ilk maçları

20 Yaş Altı takımındaki başarılarının takdiri olarak, kıdemli teknik direktör José Pékerman, Messi'ye 17 Ağustos 2005'te Macaristan'a karşı hazırlık maçı için ilk çağrısını yaptı. 18 yaşındaki Messi, Arjantin formasıyla ilk maçına 63. dakikada çıktı. dakikada, ancak iki dakika sonra gömleğini tutan rakip oyuncuya algılanan faul nedeniyle ihraç edilecek. Savunucuyu silkmeye çalışırken koluyla vurmuştu, hakem bunu kasıtlı bir dirsek atma, çekişmeli bir karar olarak yorumladı. Messi'nin ihraç edildikten sonra soyunma odasında ağlarken bulunduğu bildirildi. 3 Eylül'de, maç öncesinde "yeniden ilk çıkışını" ilan ettiği Dünya Kupası elemelerinde Paraguay'a yenilmesiyle takıma geri döndü. Messi ilk maçına Peru'ya karşı bir sonraki ön eleme maçında başladı. galibiyetini garantileyen önemli bir penaltıyı kazanmayı başardı; Maçtan sonra Pékerman onu "mücevher" olarak nitelendirdi. Daha sonra Arjantin'in 2006 FIFA Dünya Kupası'na katılması öncesinde takımda düzenli olarak forma giydi ve ilk golünü 1 Mart 2006'da Hırvatistan'a karşı hazırlık maçında attı. yine de Pékerman'ın kadrosuna seçildi ve turnuvanın başlangıcında yeniden kondisyona kavuştu.

Almanya'daki Dünya Kupası sırasında Messi, yedek kulübesinden Fildişi Sahili'ne karşı ilk maçın zaferine tanık oldu. Sırbistan-Karadağ ile oynanan bir sonraki maçta, 74. dakikada yedek olarak oyuna girerek Arjantin'i Dünya Kupası'nda temsil eden en genç oyuncu oldu. Dakikalar içinde dördüncü vuruşlarına asist yaptı ve 6-0 galibiyetlerinde son golü atarak onu turnuvanın en genç golcüsü ve Dünya Kupası tarihinde altıncı en genç golcü yaptı. Nakavt aşamasına ilerlemeleri güvence altına alındığından, son grup maçında birkaç başlangıç ​​oyuncusu dinlendirildi. Messi maça Hollanda'yla 0-0 berabere başladı ve gruptaki gol farkıyla galip geldi. On dokuzuncu yaş gününde Meksika ile oynanan son 16 maçında Messi 84. dakikada oyuna girdi. skor 1-1 berabere kaldı. Bir gol atmış gibi görünüyordu, ancak takımın ilerlemek için uzatmalarda geç bir gole ihtiyacı olması nedeniyle tartışmalı bir şekilde ofsayt kararı verildi. Arjantin'in penaltı atışlarında 4-2 elendiği Almanya'ya karşı çeyrek finalde oynamadı. Eve döndüğünde Pekerman'ın kendisini Almanya karşısında yedek kulübesinde bırakma kararı, Messi'nin maçın sonucunu Arjantin lehine değiştirebileceğine inananların yaygın eleştirilerine yol açtı.

2007-08: Copa América finali ve Olimpiyat altını

Messi dünyanın en iyi oyuncularından biri haline gelirken, Venezuela'da düzenlenen 2007 Copa América'yı kazanmanın favorisi olarak kabul edilen takımın bir parçası olarak Coco Basile'nin başlangıç ​​kadrosunda yer aldı. Açılış maçında ABD'ye karşı aldıkları 4-1'lik galibiyet golünü attıktan sonra, Kolombiya'ya karşı oynadıkları bir sonraki maçta 4-2'lik galibiyetlerinde maç berabere kalan ilk vuruşu yapan penaltıyı kazandı. Eleme aşamasında yerlerini garantileyen Messi, bir sonraki maça yedek kulübesinde başladı ve son 25 dakikada skoru 0-0 yaparak takımının tek golüne asist yaparak Paraguay'ı mağlup etmesine yardımcı oldu. Grup galiplerinin Peru ile karşı karşıya geldiği çeyrek final aşamasında, onları 4-0 yenerek ikinci golü atarak yarı finale yükseldi. bu sırada Meksika'nın kalecisinin üzerinden topu geçirerek 3-0'lık bir galibiyet daha garantiledi. Sürpriz bir yenilgiyle Arjantin, en iyi oyuncularından yoksun olan Brezilya'ya finalde 3-0 yenildi. Beklenmedik mağlubiyetlerini Arjantin'de birçok eleştiri aldı, ancak Messi genç yaşı ve yıldız oyuncu Juan Román Riquelme'nin yanında ikincil statüsü nedeniyle çoğunlukla muaf tutuldu. CONMEBOL tarafından turnuvanın en iyi genç oyuncusu seçildi.

2008 Yaz Olimpiyatları öncesinde Barselona, ​​Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarına denk gelmesi nedeniyle Messi'nin Arjantin'i turnuvada temsil etmesini yasal olarak yasaklamıştı. 1992'de turnuvayı kazanan, yeni atanan teknik direktör Pep Guardiola'nın müdahalesinden sonra Messi'nin Sergio Batista'nın Pekin'deki 23 Yaş Altı kadrosuna katılmasına izin verildi. İlk maçta açılış golünü attı ve Fildişi Sahili'ni 2-1 yenen bir başka takıma asist yaptı. Bir sonraki grup maçında Avustralya'yı 1-0 yenerek çeyrek finale çıkmayı garantileyen Messi, Sırbistan maçında dinlenirken, kendi takımı maçı kazanarak grup birincisi oldu. Hollanda'ya karşı yine ilk golü attı ve ikinci bir asist yaparak takımının uzatmalarda 2-1 galibiyet almasına yardımcı oldu. Yarı finalde Brezilya'ya karşı alınan 3-0'lık galibiyetin ardından Arjantin, Nijerya'yı mağlup ederek Olimpiyat altın madalyasını alırken finaldeki tek golün asistini Messi yaptı. Riquelme ile birlikte Messi de FIFA tarafından turnuvanın en iyi takımının öne çıkan oyuncusu seçildi.

2008-11: Toplu düşüş

2008'in sonlarından itibaren milli takım, kötü performansların damgasını vurduğu üç yıllık bir dönem yaşadı. Arjantin'i bir oyuncu olarak Dünya Kupası zaferine taşıyan teknik direktör Diego Maradona'nın yönetimindeki takım, 2010 FIFA Dünya Kupası'na katılma mücadelesi verdi ve son ön eleme maçında Uruguay'ı 1-0 yendikten sonra turnuvadaki yerini garantiledi. Maradona, Messi'yi pozisyon dışında oynattığı ve hücuma tam yeteneğiyle katkıda bulunamayacağı kadar derin bir pozisyonda oynadığı için stratejik kararları nedeniyle eleştirildi. Maradona'nın yönetimindeki sekiz ön eleme maçında Messi yalnızca bir gol attı ve bu tür ilk maçta Venezuela'yı 4-0 yenerek açılış golünü kaydetti. 28 Mart 2009'da oynanan maçta, Riquelme'nin milli takımdan emekli olmasının ardından ilk kez Arjantin'in 10 numaralı formasını giydi. Etraflı, Messi, elemelerde çıktığı 18 maçta 4 gol attı. Turnuva öncesinde Maradona, taktiksel katkısını talep etmek için Barselona'da Messi'yi ziyaret etti; Messi daha sonra iki forvetin arkasında oynayacağı 4-3-1-2 dizilişinin ana hatlarını çizdi.Çocukluğundan beri tercih ettiği pozisyon olan Arjantin futbolunda enganche .

Elemelerdeki zayıf mücadelesine rağmen Arjantin, Güney Afrika'daki Dünya Kupası'nda şampiyonluk adayı olarak görülüyordu. Turnuvanın başlangıcında yeni diziliş etkili oldu; Messi, açılış maçında en az dört gol denemesi yaptı ancak Nijerya'nın kalecisi tarafından defalarca reddedildi ve 1-0 galibiyetle sonuçlandı. Kore'ye karşı oynadığı bir sonraki maçta oyun kurma rolünde mükemmelleşti ve takımının 4-1'lik galibiyetindeki dört golün hepsine katıldı. Nakavt aşamasındaki yerleri garanti olduğundan, başlangıç ​​oyuncularının çoğu son grup maçında dinlenmişti, ancak Messi'nin yedek kulübesinde kalmayı reddettiği bildirildi. Yunanistan'ı 2-0 yendikleri maçta ilk kez kaptanlık bandını taktı; Oyunlarının odak noktası olarak, Arjantin'in grubu birinci olarak bitirmesini sağlayacak ikinci hedefi oluşturmalarına yardımcı oldu. 16. turda,

Arjantin'in yapılandırılmamış savunması, Dünya Kupası boyunca bir sorun olduğunu kanıtladı ve sonunda, turnuvanın aynı aşamasında ve dört yıl önceki aynı rakip tarafından Almanya'ya karşı çeyrek finalde elenmelerine yol açtı. 4-0'lık mağlubiyet, 1974'ten bu yana en kötü mağlubiyet marjıydı. FIFA daha sonra Messi'yi turnuvanın en iyi 10 oyuncusundan biri olarak belirledi ve onun "olağanüstü" hızı ve yaratıcılığı ile "muhteşem ve verimli" top sürme, şut atma ve pas verme özelliklerini öne sürdü. Ancak memleketinde Messi çok daha sert yargılamalara maruz kaldı. Dünyanın en iyi oyuncusu olarak algılanan, Maradona'nın 1986'da yaptığı gibi ortalama bir takımı şampiyonluğa taşıması bekleniyordu, ancak Barselona'daki performansını milli takımda tekrarlamayı başaramadı.

Maradona'nın yerini Olimpiyat zaferini planlayan Sergio Batista aldı. Batista, takımı Messi'nin etrafında kurmayı planladığını ve Barcelona'nın çok başarılı olduğu gibi onu 4-3-3 sistemi içinde sahte dokuzlu olarak kullanmayı amaçladığını açıkça belirtti. Messi, 2010-11 kulüp sezonunda rekor 53 gol atmasına rağmen, Mart 2009'dan bu yana Arjantin adına resmi bir maçta gol atamadı. Taktiksel değişikliğe rağmen gol taslağı, Arjantin'in ev sahipliği yaptığı 2011 Copa América'da da devam etti. Bolivya ve Kolombiya'ya karşı oynadıkları ilk iki maç beraberlikle sonuçlandı ve Messi standartlarının altında bir performans sergiledi. Medya ve taraftarlar, onun Arjantin halkı arasında çok daha fazla popülerliğe sahip olan forvet Carlos Tévez ile iyi bir uyum sağlamadığını belirtti; Sonuç olarak Messi, kariyerinde ilk kez kendi takımının taraftarları tarafından yuhalandı. Tévez'in yedek kulübesinde olduğu bir sonraki kritik maçta, Kosta Rika'ya karşı alınan 3-0'lık galibiyette iki gol asistiyle iyi karşılanan bir performans sergiledi. Uruguay'a karşı oynanan çeyrek final maçı uzatmaların ardından Messi'nin asistiyle 1-1 berabere bitince, Arjantin penaltı atışlarında şampiyon olan Arjantin'e 4-5 mağlup oldu.

2011-13: Kaptanlığı üstlenmek

Arjantin'in Copa América'daki başarısız performansının ardından Batista'nın yerini Alejandro Sabella aldı. Ağustos 2011'de atanmasının ardından Sabella, o zamanki kaptan Javier Mascherano'ya uygun olarak 24 yaşındaki Messi'ye takımın kaptanlığını verdi. Doğası gereği çekingen olan Messi, en iyi oyuncu olarak kadrosuna örnek olmaya devam ederken, Mascherano da takımın saha lideri ve motive edici rolünü yerine getirmeye devam etti. Takımın daha da yeniden tasarlanmasıyla Sabella, Tévez'i görevden aldı ve Messi'nin birlikte Dünya Gençler Şampiyonasını ve Olimpiyat Oyunlarını kazandığı oyuncuları getirdi. Artık gelişen bir takımda serbest bir rol oynayan Messi, sonunda 7 Ekim'de Şili'ye karşı oynadıkları ilk Dünya Kupası ön eleme maçında gol atarak gol taslağını sonlandırdı; bu, Arjantin adına iki buçuk yıl aradan sonra attığı ilk resmi gol oldu.

Sabella yönetimi altında gol atma oranı büyük ölçüde arttı; Önceki menajerleriyle çıktığı 61 maçta sadece 17 gol atarken, sonraki üç yıl boyunca 32 maçta 25 gol attı. Messi, 2012'de Arjantin formasıyla dokuz maçta toplam 12 gol atarak, Arjantin'in tüm zamanların en golcü oyuncusu Gabriel Batistuta'nın kendi ülkesi için bir takvim yılında atılan en çok gol rekorunu egale etti. Albicelestes'le ilk hat-trick'i29 Şubat 2012'de İsviçre'ye karşı hazırlık maçı yaptı ve ardından gelecek bir buçuk yıl boyunca Brezilya ve Guatemala'ya karşı hazırlık maçlarında iki hat-trick daha yaptı. Messi daha sonra 10 Eylül 2013'te Paraguay'ı 5-2 yenerek takımın 2014 FIFA Dünya Kupası'ndaki yerini korumasına yardımcı oldu; Asist yapmasının yanı sıra, penaltı vuruşundan iki gol atarak uluslararası skorunu 37 gole çıkardı ve Batistuta'nın ardından Arjantin'in en çok gol atan ikinci oyuncusu oldu. Genel olarak eleme sezonu boyunca 14 maçta toplam 10 gol attı. Performansının artmasıyla eş zamanlı olarak yurttaşlarıyla ilişkileri de gelişti ve Arjantin'de giderek daha olumlu algılanmaya başladı.

2014-15: Dünya Kupası ve Copa América finalleri

Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde, Barcelona'da başarısız ve sakatlıklarla dolu bir sezonu tamamlayan Messi'nin formuna ilişkin şüpheler sürüyordu. Ancak turnuvanın başında güçlü performanslar sergiledi ve ilk dört maçında maçın adamı seçildi. Kaptan olarak çıktığı ilk Dünya Kupası maçında onları Bosna-Hersek'e karşı 2-1 galibiyete taşıdı; erken açılış gollerini atmalarına yardımcı oldu ve üç oyuncuyu geçtikten sonra ikinci vuruşlarını attı; bu, sekiz yıl önce turnuvaya ilk çıkışından bu yana ilk Dünya Kupası golü oldu. İran'a karşı oynanan ikinci maçta, 23 metre uzaktan attığı golle maçı 1-0 kazandılar ve takımın nakavt aşamasına geçmesini garantiledi. Son grup maçında iki gol attı, Nijerya'yı 3-2 mağlup etti, ikinci golünü ise serbest vuruştan attı. gruplarını birinci sırada tamamladılar. Messi, uzatmalarda atılan bir golün asistiyle son 16 turunda İsviçre'ye karşı 1-0'lık galibiyeti garantiledi, ardından çeyrek finalde Belçika'ya karşı 1-0'lık galibiyet golüyle sonuçlanan oyuna başladı ve Arjantin'in üst sıralara yükselmesine yardımcı oldu. 1990'dan bu yana ilk kez Dünya Kupası'nda yarı finale yükseldi. Uzatmalarda 0-0 berabere kaldıktan sonra Hollanda'yı penaltı atışlarında 4-2 yenerek finale yükseldi.

Messi'nin Almanya'ya karşı, dünyanın en iyi oyuncusunun en iyi takıma karşı mücadelesi olarak anılan final, Diego Maradona'nın oynadığı 1990 finalinin tekrarıydı. İlk yarım saatte Messi golle sonuçlanan oyuna başladı ancak ofsayt kararı verildi. Maç boyunca skoru açmak için birçok fırsatı kaçırdı, özellikle de ikinci yarının başında, kaçış çabası uzak direğin dışına çıktığında. Yedek oyuncu Mario Götze 113. dakikada gol atarken, uzatmaların son dakikasında Messi'nin kaleye attığı serbest vuruşta Almanya maçı 1-0 kazanarak Dünya Kupası'nı kazandı. Finalin sonunda Messi, turnuvanın en iyi oyuncusu olarak Altın Top ödülüne layık görüldü. Dört gol ve bir asistle en çok gol atan üçüncü oyuncu olmasının yanı sıra, en fazla şansı yarattı. Yarışmada en fazla top sürme koşusunu tamamladı, ceza sahasına en fazla atış yaptı ve en fazla ara pas üretti. Ancak seçimi, eleme turunda gol atamaması nedeniyle eleştirilere maruz kaldı; FIFA başkanı Sepp Blatter şaşkınlığını dile getirirken Maradona, Messi'nin haksız yere pazarlama amacıyla seçildiğini öne sürdü.

Messi'nin üst düzey uluslararası kariyerinin üçüncüsü olan bir başka final, Şili'de düzenlenen 2015 Copa América'da gerçekleşti. Eski Barselona teknik direktörü Tata Martino'nun idaresindeki Arjantin, Dünya Kupası'ndaki ikincilik başarısı nedeniyle turnuvaya şampiyonluk adayı olarak girdi. Paraguay ile oynadıkları açılış maçında ilk yarıda iki gol öndeydiler ancak liderliği kaybettiler ve maçı 2-2 berabere bitirdiler; Messi, turnuvadaki tek golünü penaltı vuruşundan atmıştı. Son şampiyon Uruguay'a karşı aldığı 1-0'lık galibiyetin ardından Messi, final grup maçında ülkesi adına yüzüncü kez Jamaika'yı 1-0 yenerek bu dönüm noktasına ulaşan beşinci Arjantinli oldu. Arjantin formasıyla çıktığı 100 maçta 22'si resmi maçlarda olmak üzere toplam 46 gol attı.

Messi, takımın sembolik kaptanından gerçek bir lidere dönüşürken, Arjantin'i grup birincisi olarak eleme aşamasına taşıdı. Çeyrek finalde, Messi'nin kafa vuruşu da dahil olmak üzere çok sayıda şans yarattılar, ancak Kolombiya'nın kalecisi tarafından defalarca reddedildiler ve sonunda maçı golsüz sonlandırdılar ve penaltı atışları onların lehine 5-4 oldu. Yarı final aşamasında Messi, kendi takımının Paraguay'a karşı kazandığı 6-1'lik galibiyette üç asist yaparak ve üç gol daha atarak oyun kurucu olarak öne çıktı ve başlangıçta düşman olan taraftardan alkış aldı. Arjantin finale şampiyonluk favorisi olarak başladı ancak uzatmalarda 0-0 berabere kaldıktan sonra penaltı atışlarında Şili'ye 4-1 mağlup oldu. Rakip oyuncuların orta sahaya krampon atmak da dahil olmak üzere saldırganlığıyla karşı karşıya kalan Messi, standartlarının altında oynadı. yine de cezasını başarıyla çeviren tek Arjantinli oydu. Turnuvanın sonunda En Değerli Oyuncu ödülünü almak üzere seçildiği ancak bu onuru reddettiği bildirildi. Arjantin, 1993'te başlayan kupa taslağını sürdürürken, Dünya Kupası ve Copa América yenilgileri, Arjantin medyası ve taraftarlarından Messi'ye bir kez daha yoğun eleştiriler getirdi.

2019–2020: Copa América üçüncülük ve cezalı

21 Mayıs'ta Messi, Scaloni'nin 2019 Copa América'daki 23 kişilik son kadrosuna dahil edildi. Arjantin'in 19 Haziran'daki ikinci grup maçında Messi, Paraguay'la 1-1 berabere kaldıkları maçta penaltıdan eşitliği sağlayan golü attı. Arjantin'in 28 Haziran'da Venezuela'ya karşı çeyrek finalde aldığı 2-0'lık galibiyetin ardından gösterdiği performans nedeniyle medyada eleştirilere maruz kalan Messi, bunun en iyi Copa América olmadığını söylerken sahaların kalitesizliğini de eleştirdi. Arjantin'in 2 Temmuz'da Brezilya'ya karşı aldığı 2-0'lık yarı final yenilgisinin ardından Messi, hakemliği eleştirdi ve müsabakanın Brezilya'nın kazanması için "hazırlandığını" iddia etti.

6 Temmuz'da Şili'ye karşı oynanan üçüncülük maçında Messi, Agüero'nun serbest vuruştaki ilk golünü 2-1 kazanarak Arjantin'in bronz madalya kazanmasına yardımcı oldu; ancak oyunun 37. dakikasında Şilili savunma oyuncusuyla tartışmaya girdikten sonra Gary Medel ile birlikte oyundan ihraç edildi. Maçın ardından Messi madalyayı almayı reddetti ve maç sonrası bir röportajda yarı final sonrasında yaptığı yorumların ihraç edilmesine yol açtığını ima etti. Messi daha sonra yorumları için özür diledi ancak 1.500 dolar para cezasına çarptırıldı ve CONMEBOL tarafından bir maç men cezasına çarptırıldı, bu da onu Arjantin'in bir sonraki Dünya Kupası elemelerinde yer almayacak hale getirdi. 2 Ağustos'ta Messi, üç ay süreyle uluslararası futboldan men edildi ve 50 dolar para cezasına çarptırıldı. Hakemin kararlarına karşı yaptığı yorumlardan dolayı CONMEBOL'dan 000; bu yasak, Arjantin'in Eylül ve Ekim aylarında Şili, Meksika ve Almanya'ya karşı oynayacağı hazırlık maçlarını kaçıracağı anlamına geliyordu. 15 Kasım'da Messi, 2019 Superclásico de las Américas'ta Brezilya'ya karşı oynadı ve kurtardığı penaltının ribaunduyla galibiyet golünü attı. 8 Ekim 2020'de Messi, Ekvador'a karşı 1-0 galibiyette penaltı atarak Arjantin'in 2022 Dünya Kupası elemelerine galibiyetle başlamasını sağladı.

Oyuncu profili

Oyun stili

Kısa boyundan dolayı Messi'nin ağırlık merkezi uzun oyunculara göre daha alçaktır, bu da ona daha fazla çeviklik kazandırır, daha hızlı yön değiştirmesine ve rakip müdahalelerden kaçmasına olanak tanır. Bu nedenle İspanyol medyası ona La Pulga Atómica adını veriyor(Atom Piresi). Fiziksel olarak gösterişsiz olmasına rağmen, alçak ağırlık merkezi ve bunun sonucunda ortaya çıkan denge ile birleştiğinde, rakiplerinin fiziksel zorluklarına dayanmasına yardımcı olan önemli bir üst vücut gücüne sahiptir; sonuç olarak oyun oynamayla dolu bir sporda dalış yapmaması nedeniyle dikkat çekti. Kısa, güçlü bacakları, kısa hızlanmalarda başarılı olmasına olanak tanırken, hızlı ayakları, hızlı top sürerken topun kontrolünü elinde tutmasına olanak tanıyor. Eski Barcelona menajeri Pep Guardiola bir keresinde şöyle demişti: "Messi, topla topsuz olduğundan daha hızlı koşan tek oyuncu." Her ne kadar 20'li yaşlarının ortasından bu yana zayıf ayağıyla yeteneğini geliştirmiş olsa da, Messi ağırlıklı olarak sol ayaklı bir oyuncu; Genellikle sol ayağının dış kısmıyla top sürme koşularına başlar,

Üretken bir golcü olan Messi, bitiriciliği, pozisyon alması, hızlı reaksiyonları ve savunma hattını aşmak için hücum koşuları yapma yeteneğiyle tanınıyor. Ayrıca vizyonu ve hassas pasları sayesinde oyun kurucu bir rol üstleniyor ve isabetli bir serbest vuruş ve penaltı vuruşu oyuncusu. Hızı ve teknik yeteneği, özellikle kontra ataklar sırasında, genellikle orta saha çizgisinden veya sahanın sağ tarafından başlayarak, kaleye doğru bireysel top sürme koşuları yapmasına olanak tanıyor. Bu yetenek açısından dünyanın en iyi driblingcisi ve tüm zamanların en iyilerinden biri olarak kabul edilen eski Arjantin menajeri Diego Maradona onun hakkında şunları söyledi: "Top ayağına yapışık duruyor; gördüm Kariyerimde harika oyuncular var ama Messi'nin top kontrolüne sahip birini hiç görmedim." Bireysel özelliklerinin ötesinde,

Taktiksel olarak Messi serbest hücum rolünde oynuyor; çok yönlü bir oyuncu, hem kanatlardan hem de sahanın ortasından hücum etme yeteneğine sahip. Çocukluğunda en sevdiği pozisyon, enganche olarak bilinen, iki forvetin arkasındaki oyun kurucuydu.Arjantin futbolunda oynadı ancak kariyerine İspanya'da sol kanat veya sol stoper olarak başladı. A takımla ilk maçına çıktıktan sonra teknik direktör Frank Rijkaard tarafından sağ kanata transfer edildi; bu pozisyondan, takım arkadaşları için ağırlıklı olarak orta toplar yerine, savunmayı sahanın ortasına daha kolay kesebilir ve sol ayağıyla kaleye şutları kıvırabilirdi. Guardiola ve sonraki menajerlerin yönetiminde çoğunlukla sahte dokuz rolünde oynadı; Santrafor veya tek forvet pozisyonundayken, paslar, top sürme koşuları veya Xavi ve Iniesta ile kombinasyonlar için alanlar yaratmak ve bunlardan yararlanmak amacıyla merkezde dolaşıyor, genellikle orta sahanın derinliklerine doğru ilerliyor ve defans oyuncularını da yanına çekiyordu. Luis Enrique'nin yönetimi altında, kariyerinin ilk dönemlerinin çoğunu karakterize eden sağ kanat pozisyonunda oynamaya geri döndü. Messi, Arjantin milli takımıyla benzer şekilde ön safların her yerinde oynadı; çeşitli menajerlerin yönetiminde sağ kanatta sahte dokuzlu olarak veya klasik 10 numara veya hücum orta saha oyuncusu olarak daha derin, yaratıcı bir rolde görev aldı.

Resepsiyon

Gençliğinde olağanüstü bir yetenek olan Messi, 20 yaşından önce kendisini dünyanın en iyi oyuncuları arasına yerleştirdi. Diego Maradona, 18 yaşındaki Messi'yi Ronaldinho ile birlikte dünyanın en iyi oyuncusu olarak kabul ederken, Brezilyalı kendisi de Ballon d' ödülünü kazandıktan kısa bir süre sonra Veya, himayesine aldığı kişiyle ilgili olarak "Barça'nın en iyisi bile değilim" yorumunu yaptı. Dört yıl sonra, Messi ilk Ballon d'Or'unu rekor bir farkla kazandıktan sonra, onun bir oyuncu olarak niteliklerine ilişkin kamuoyu tartışması, onun çağdaş futboldaki statüsünün ötesine geçerek onun tarihteki en iyi oyuncu olma ihtimaline dönüştü. Bu fikrin ilk savunucularından biri, daha Ağustos 2009'da Messi'yi şimdiye kadar gördüğü en iyi oyuncu ilan eden o zamanki menajeri Pep Guardiola'ydı. Sonraki yıllarda bu görüş uzmanlar, yöneticiler ve yöneticiler arasında daha fazla kabul gördü. Eski ve şimdiki oyuncular ve Barça'nın ikinci üç galibiyet sezonunun sonunda Messi'nin Maradona ve Pelé'nin önünde üstünlüğü, Kıta Avrupası'ndaki içeridekiler arasında baskın görüş haline gelmişti. Ancak sık sık ihraç edilenler, Messi'nin Arjantin ile FIFA Dünya Kupası'nı kazanamaması nedeniyle spor dünyasından bazı kişilerin onu tarihteki en iyi kulüp oyuncusu olarak adlandırmasına yol açtı.

Kariyeri boyunca Messi, sol ayaklı dribling yapan oyunculara benzer oyun tarzları nedeniyle vatandaşı Diego Maradona ile karşılaştırıldı. Başlangıçta, çocukluk idolü Pablo Aimar da dahil olmak üzere "Yeni Maradona" lakabını alan birçok Arjantinli genç oyuncudan yalnızca biriydi, ancak kariyeri ilerledikçe Messi benzerliğini önceki tüm yarışmacıların ötesinde kanıtladı ve kendisini Arjantin'in en büyük oyuncusu olarak kanıtladı. Maradona'dan beri yapımcılık yapıyordu. 1986 Dünya Kupası'nı Maradona ile birlikte kazanan Jorge Valdano, Ekim 2013'te şöyle demişti: "Messi her gün Maradona'dır. Son beş yıldır Messi, Meksika'daki Dünya Kupası'nın Maradona'sı oldu."César Menotti Teknik direktör olarak 1978 Dünya Kupası zaferini organize eden Messi, Messi'nin "en iyi Maradona seviyesinde" oynadığını söylerken bu duyguyu yineledi.

Arjantin toplumunda Messi'ye genellikle Maradona'dan daha az saygı duyuluyor; bu, yalnızca milli takımdaki dengesiz performanslarının değil, aynı zamanda sınıf, kişilik ve geçmiş farklılıklarının da bir sonucu. Messi bazı açılardan selefinin antitezi: Maradona kenar mahallelerden büyüklüğe yükselen dışa dönük, tartışmalı bir karakterken, Messi çekingen ve alçakgönüllü, futbol dışında dikkat çekmeyen bir adam. Onun aleyhindeki kalıcı bir işaret, kendi hatası olmasa da, Arjantin Primera División'da gelecek vadeden bir oyuncu olarak kendini asla kanıtlamaması, genç yaştan itibaren yurt dışında yıldızlığa ulaşması ve Albiceleste'ye karşı dışa dönük tutkusunun olmamasıdır.Ulusal marşı söylememesi ve duygusal gösterilerden hoşlanmaması geçmişte kendisini gerçekten Arjantinli değil de Katalan hissettiği yönünde yanlış bir algıya yol açmıştı. Messi, 13 yaşından beri İspanya'da yaşamasına rağmen şunları söyledi: "Arjantin benim ülkem, ailem, kendimi ifade etme biçimim. Ülkemdeki insanları mutlu etmek için tüm plaklarımı değiştirirdim."

Cristiano Ronaldo ile karşılaştırmalar

Çağdaş akranları arasında Messi, boksta Muhammed Ali-Joe Frazier rekabeti, Björn Borg-John McEnroe rekabeti gibi geçmişteki spor rekabetleriyle karşılaştırılan devam eden rekabetin bir parçası olarak, en çok Portekizli forvet Cristiano Ronaldo ile karşılaştırılıyor ve karşılaştırılıyor. teniste ve Formula 1'den Ayrton Senna-Alain Prost rekabeti. Her ne kadar Messi zaman zaman herhangi bir rekabeti reddetse de, dünyanın en iyi oyuncusu olma hedefinde birbirlerini ittiklerine inanılıyor: 2008'den bu yana Ronaldo, Messi'nin beş Ballon d'Or'unun üçünü ve Messi'nin beş Ballon d'Or'unu ve dört Avrupa Altın Ayakkabısını kazandı. Messi'nin üçü. Uzmanlar ve taraftarlar düzenli olarak her iki oyuncunun bireysel değerlerini tartışıyor; Tartışma, oyun tarzlarının ötesinde aynı zamanda farklı fizikleri etrafında da dönüyor; Ronaldo 1. 86 m (6 ft 1 inç) boyunda, kaslı bir yapıya sahip ve Ronaldo'nun özgüveni ve teatralliğiyle, Messi'nin alçakgönüllülüğünü engelleyen genel kişilikleriyle tezat oluşturuyor. Messi, Ronaldo ile her sezon en az iki kez karşı karşıya geliyorDünyanın en çok izlenen yıllık spor etkinlikleri arasında yer alan El Clásico . Saha dışında maaş, sponsorluklar ve sosyal medya hayran kitlesi açısından Ronaldo onun doğrudan rakibi.

popüler kültürde

France Football'a göre Messi, 2009 ile 2014 yılları arasında altı yılın beşinde dünyanın en çok kazanan futbolcusu oldu; 2013'te 41 milyon Euro'luk kazancıyla 40 milyon Euro'yu aşan ilk oyuncuydu ve 2014'te 65 milyon Euro'luk gelirle 50-60 milyon Euro'luk puanları aşan ilk oyuncuydu. 2008'den bu yana Barselona'nın en yüksek oyuncusu oldu. ücretli oyuncu, önümüzdeki beş yıl içinde kademeli olarak 7,8 milyon Euro'dan 13 milyon Euro'ya yükselen bir maaş alıyor. 2014 yılında belirlenen net 20 milyon Euro'luk (vergiler hariç 36 milyon Euro) mevcut maaşı, sporda şimdiye kadarki en yüksek maaştır. Maaşına ve multimilyon avroluk ikramiyelere ek olarak gelirinin büyük bir kısmı cirolardan geliyor; Spor Proaraştırmalarının başladığı 2010 yılından bu yana her yıl onu dünyanın en pazarlanabilir sporcularından biri olarak gösteriyor. 2006'dan bu yana ana sponsoru spor giyim şirketi Adidas'tır. Barça'nın önde gelen genç oyuncusu olarak 14 yaşından beri Nike ile sözleşme imzalamıştı ancak rakiplerinin imaj haklarına ilişkin iddiasına mahkemede başarılı bir şekilde itiraz ettikten sonra Adidas'a transfer oldu. Zamanla Messi, markanın lider destekçisi haline geldi; 2008'den itibaren uzun süredir devam eden Adidas F50 krampon koleksiyonuna sahipti ve 2015'te kendi alt markası Adidas Messi'yi alan ilk futbolcu oldu.

Ticari bir varlık olarak Messi'nin pazarlama markası, Cristiano Ronaldo ve David Beckham gibi tartışmasız daha göz alıcı oyuncuların aksine, yalnızca onun bir oyuncu olarak yeteneklerine ve başarılarına dayanıyor. Kariyerinin başlangıcında Adidas, Pepsi ve Konami gibi spor odaklı pazarlama yapan şirketlerle ağırlıklı olarak sponsorluk sözleşmeleri yaptı. 2010'dan itibaren oyuncu olarak artan başarılarıyla eş zamanlı olarak pazarlama çekiciliği de genişledi ve Dolce & Gabbana ve Audemars Piguet lüks markalarıyla uzun vadeli ciro anlaşmaları yapılmasına yol açtı. Messi ayrıca diğer şirketlerin yanı sıra Gillette, Türk Hava Yolları, Ooredoo ve Tata Motors'un küresel marka elçisidir. Ayrıca Messi, Konami'nin video oyunu serisi Pro Evolution Soccer'ın yüzü oldu ve kapaklarda yer aldı.PES 2009 , PES 2010 ve PES 2011 . Daha sonra rakip şirket EA Sports ile FIFA serisinin yüzü olmak için anlaşma imzaladı ve o zamandan beri FIFA 13'ten FIFA 16'ya kadar art arda dört kapakta yer aldı .

Messi'nin küresel popülaritesi ve etkisi iyice belgelenmiştir. Time tarafından yayınlanan, dünyanın en etkili kişilerinden oluşan yıllık liste olan Time'ın arasında yer aldı.Sosyal medya sitesi Facebook'taki hayran kitlesi, tüm tanınmış kişiler arasında en büyükler arasında yer alıyor: Nisan 2011'deki açılışından sonraki yedi saat içinde, Facebook sayfasının yaklaşık yedi milyon takipçisi vardı ve Kasım 2013 itibarıyla Cristiano Ronaldo'dan sonra 50 milyondan fazla takipçiye ulaşan ikinci sporcu oldu. Spor araştırma şirketi Repucom'un 2014 yılında 15 uluslararası pazarda yaptığı bir ankete göre, Messi dünya çapındaki katılımcıların %87'sine aşinaydı ve bunların %78'i onu olumlu algılıyordu; bu da onu Ronaldo'nun ardından dünya çapında en çok tanınan ikinci oyuncu haline getiriyordu. tüm çağdaş oyuncular arasında en sevileni.

Diğer olaylar Messi'nin popüler kültürdeki varlığını ortaya koydu. Sol ayağının 25 kg (55 lb) ağırlığında ve 5,25 milyon dolar değerindeki som altından bir kopyası, 2011 Tōhoku depremi ve tsunami kurbanlarına bağış toplamak amacıyla Mart 2013'te Japonya'da satışa çıktı. Messi'nin Los Angeles Lakers yıldızı Kobe Bryant ile selfie yarışması yaptığı 2013 Türk Hava Yolları reklamı, yayınlandığı yıl 137 milyon izlenmeyle YouTube'da en çok izlenen reklam oldu ve ardından en iyi reklam seçildi. YouTube'un kuruluşunu anmak için 2005-15 yıllarına ait reklam. Dünya Basın Fotoğrafı, Messi'nin Arjantin'in Almanya'ya karşı son yenilgisinin ardından Dünya Kupası kupasıyla karşı karşıya olduğu fotoğrafı olan "Son Maç"ı 2014'ün en iyi spor görseli olarak seçti. MessiFilm yapımcısı Álex de la Iglesia'nın hayatını anlatan belgeselinin ilk gösterimi Ağustos 2014'te Venedik Film Festivali'nde yapıldı.

Kişisel hayat

Aile ve ilişkiler

Messi, 20 yaşındayken 2008'den bu yana Rosario'lu Antonella Roccuzzo ile ilişki içerisinde. Roccuzzo'yu, çocukluğundan beri en yakın arkadaşı olan ve kendisi de futbolcu olan Lucas Scaglia'nın kuzeni olduğu için beş yaşından beri tanıyor. İlişkilerini bir yıl boyunca gizli tuttuktan sonra Messi, aşklarını ilk kez Ocak 2009'da verdiği bir röportajda doğruladı, ardından bir ay sonra Barselona-Espanyol derbisinin ardından Sitges'te düzenlenen bir karnavalda halka açıldı. Daha önce Arjantinli modeller Macarena Lemos ve Luciana Salazar ile romantik bir ilişkisi vardı.

Messi ve Roccuzzo'nun iki oğlu var: Thiago (2012 doğumlu) ve Mateo (2015 doğumlu). Messi, partnerinin ilk hamileliğini kutlamak için, 2 Haziran 2012'de Arjantin'in Ekvador'a karşı kazandığı 4-0'lık galibiyette gol attıktan sonra topu gömleğinin altına koydu ve iki hafta sonra verdiği bir röportajda hamileliğini doğruladı. Thiago, 2 Kasım 2012'de Barselona'da doğdu ve Messi, Barselona'nın antrenmanlara katılmama izni vermesinin ardından doğuma katıldı. Oğlunun gelişini Facebook sayfasından şöyle duyurdu: "Bugün dünyanın en mutlu adamıyım, oğlum doğdu ve bu hediye için Tanrı'ya şükürler olsun!" Thiago'nun adı ve el izleri sol baldırına dövme olarak işlenmiştir. Nisan 2015'te Messi, Facebook'ta başka bir çocuk beklediklerini doğruladı. İkinci oğlunun doğumuna katılmak için Atletico Madrid'e karşı oynayacağı maç öncesinde antrenmanı kaçırdı.

Messi, yakın aile üyeleriyle, özellikle de yüzünü sol omzuna dövme yaptırdığı annesi Celia ile yakın bir ilişkiden hoşlanıyor. Profesyonel işleri büyük ölçüde bir aile şirketi olarak yürütülüyor: Babası Jorge, 14 yaşından beri onun menajerliğini yapıyor ve en büyük kardeşi Rodrigo, günlük programını ve tanıtımını yönetiyor. Annesi ve diğer erkek kardeşi Matías, hayır kurumu Leo Messi Vakfı'nı yönetiyor ve Rosario'daki kişisel ve mesleki meselelerle ilgileniyor.

13 yaşında İspanya'ya gittiğinden beri Messi, memleketi Rosario ile yakın bağlarını sürdürdü, hatta kendine özgü Rosarino aksanını bile korudu. Uzun süredir boş kalmasına rağmen ailesinin eski evinin mülkiyetini elinde tutuyor; Annesi için özel bir konut binasında çatı katı dairesi ve şehrin hemen dışında bir aile yerleşkesi bulunmaktadır. Bir defasında Buenos Aires'te milli takım antrenmanı sırasında, antrenmandan hemen sonra ailesiyle akşam yemeği yemek için Rosario'ya arabayla üç saatlik bir yolculuk yapmış, geceyi onlarla geçirmiş ve ertesi gün Buenos Aires'e dönmüştü. pratik zamanı. Messi, çoğu Newell's Old Boys'taki "The Machine of '87"nin üyelerinden olan, Rosario'daki küçük bir sırdaş grubuyla telefon ve mesaj yoluyla günlük iletişim halinde kalıyor. Her ne kadar tek kulüp adamı olarak görülse de, uzun zamandır Newell's'teki oyunculuk kariyerine son vermek için Rosario'ya dönmeyi planlıyordu. Barselona'ya transfer olduktan sonra kulüple arası kötüydü, ancak 2012'de Newell'in Messi'yle bağlarını benimsemesi ve hatta yeni doğan oğluna kulüp üyelik kartı vermesiyle aralarındaki kavga sona erdi.

Hayır kurumu

Kariyeri boyunca Messi, savunmasız çocuklara yönelik hayırseverlik çabalarında yer aldı; bu, kısmen kendi çocukluğunda karşılaştığı tıbbi zorluklardan kaynaklanan bir bağlılıktır. 2004'ten bu yana zamanını ve finansmanını Barselona'nın da güçlü bir ilişkiye sahip olduğu Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'na (UNICEF) bağışlıyor. Messi, Mart 2010'daki göreve atanmasından bu yana UNICEF'in iyi niyet elçisi olarak görev yaptı ve dört ay sonra, son deprem sonrasında ülkedeki çocukların içinde bulunduğu kötü durum hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek için Haiti'ye giderken örgütteki ilk saha görevini tamamladı. O zamandan bu yana HIV'in önlenmesi, eğitim ve engelli çocukların sosyal katılımını hedefleyen UNICEF kampanyalarına katılmıştır. Kasım 2013'te oğlunun birinci doğum gününü kutlamak için,

UNICEF ile yaptığı çalışmalara ek olarak Messi, çocukların sağlık, eğitim ve spor hizmetlerine erişimini destekleyen kendi hayır kurumu Leo Messi Vakfı'nı da kurdu. Kulüp, Messi'nin Boston'daki ölümcül çocuklara yönelik bir hastaneye yaptığı ziyaretin ardından 2007 yılında kuruldu; bu deneyim onda yankı uyandırdı ve kazancının bir kısmını topluma yeniden yatırmaya karar verdi. Messi, vakfı aracılığıyla araştırma bursları verdi, tıp eğitimini finanse etti ve Arjantin, İspanya ve dünyanın başka yerlerinde tıp merkezlerinin ve projelerin geliştirilmesine yatırım yaptı. Vakfı, küresel "Messi ve Arkadaşları" futbol maçları gibi kendi bağış toplama faaliyetlerinin yanı sıra, ciro anlaşmalarında adını verdiği çeşitli şirketlerden mali destek alıyor,

Messi aynı zamanda Arjantin'de genç futboluna da yatırım yaptı: Doğduğu Rosario semtindeki bir futbol kulübü olan Sarmiento'yu finansal olarak destekliyor, 2013 yılında tesislerinin yenilenmesini ve her türlü hava koşuluna uygun sahaların kurulumunu taahhüt ediyor ve yönetimi finanse ediyor. Newell's Old Boys ve rakip kulüp Rosario Central'ın yanı sıra Buenos Aires'teki River Plate ve Boca Juniors'tan çok sayıda genç oyuncu. Çocukluk kulübü Newell's Old Boys'ta, 2012 yılında gençlik akademisi için kulübün stadyumu içinde yeni bir spor salonu ve yatakhane inşaatını finanse etti. Newell's'deki eski gençlik koçu Ernesto Vecchio, Leo Messi Vakfı'nda genç oyuncular için yetenek avcısı olarak çalışıyor. Şubat 2016'da Messi, sosyal medyayı ve UNICEF'i kullanarak internette yayılan bir fotoğrafta Afgan bir çocuğu buldu.

Yasal sorunlar

Messi'nin babası Jorge, menajerlik görevi sırasında, oğlunun imaj haklarıyla ilgili 4,1 milyon Euro tutarında vergi kaçakçılığını başlattığı iddiasıyla 2013 yılında soruşturma altına alındı. Vergi cennetleri Uruguay ve Belize'de bulunan paravan şirketler ağının, 2007 ile 2009 yılları arasında kazançları İspanyol gelir vergisinden korumak için kullanıldığı iddia ediliyor. Jorge, Ağustos 2013'te ödenmemiş vergiler artı faizleri karşılamak için 5 milyon Euro tutarında gönüllü ödeme yaptı, ancak yine de ücretlendirildi. oğlu gibi üç vergi kaçakçılığı suçundan. Savcı bu planın tek sorumlusunun Jorge olduğunu düşünse de, genç Messi'nin bilgisizliğini öne süren itirazları mahkemede iki kez reddedildi; Haziran 2015'te mahkeme dışında bir anlaşmaya varılmadığı takdirde yargılanması bekleniyordu. 6 Ekim 2015'te, Davaya katılan Barselona savcıları, İspanya'nın vergi dairesini dolandırdığı iddiasıyla babası için 18 ay hapis cezası isteyeceklerini açıklayarak kendisinin tüm suçlamalardan aklanmasını talep etti; ancak o haftanın ilerleyen saatlerinde davadan sorumlu yargıç bu talebi reddetti ve İspanya Devlet Hukuk Servisi, Messi'nin vergi kaçakçılığı suçlamasıyla babasıyla birlikte yargılanması çağrısında bulundu.